Zamknij

Jak leczyć wysiękowe zapalenie ucha?

artykuł sponsorowany + 00:00, 01.12.2022

Wysiękowe zapalenie ucha (OME z ang. otitis media with effusion) to infekcja szczególnie często spotykana wśród najmłodszych pacjentów. Ta choroba zapalna ucha środkowego najczęściej dotyka dzieci między 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Oczywiście schorzenie może również rozwinąć się u osób dorosłych, choć dochodzi do tego znacznie rzadziej. Poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia wysiękowego zapalenia ucha. Sprawdź, do jakich powikłań zdrowotnych może doprowadzić zbagatelizowanie tej choroby!

Wysiękowe zapalenie ucha – przyczyny schorzenia laryngologicznego

Wysiękowe zapalenia ucha (OME) może być wywołane przez różne przyczyny (w opinii wielu ekspertów patogeneza choroby ma charakter wieloczynnikowy). Może to być dysfunkcja trąbki słuchowej czy zmiany w migdałku gardłowym. Co ciekawe, czynnikiem predysponującym do rozwoju wysiękowego zapalenia ucha środkowego może być refluks przełykowo-gardłowy. Następną, potencjalną przyczyną OME są choroby tarczycy z jej niedoczynnością. Infekcję może wywołać też uraz ciśnieniowy (pływanie na basenie, lot samolotem) lub polipy i guzy jamy nosowej oraz części nosowej gardła. Do wysiękowego zapalenia ucha mogą przyczynić się również:

  • alergia, 
  • rozszczep podniebienia,
  • częste infekcje wirusowe i bakteryjne górnych dróg oddechowych,
  • stan po przebytym ostrym zapaleniu ucha środkowego,
  • nieprawidłowości w budowie twarzoczaszki.

Warto wspomnieć, że wysiękowe zapalenia ucha może przyjąć postać:

  • ostrą (trwa  <10 dni),
  • podostrą (trwa >10 dni, ale nie dłużej niż 3 miesiące),
  • przewlekłą (trwa > 3 miesięce).

Wysiękowe zapalenie ucha – objawy choroby

Wielu rodziców zastanawia się, jak rozpoznać wysiękowe zapalenie ucha u pociechy. Jak pokazuje praktyka lekarska, OME przez długi czas może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Sygnałem rozwoju choroby u dziecka może być m.in. obecność dość rzadkiego, żółtawego/bursztynowego płynu za zachowaną błoną bębenkową, który wraz z upływem czasu gęstnieje. Do objawów tego schorzenia laryngologicznego zaliczamy też ucisk w uszach, uczucie pełności oraz szumy uszne. W ostrej postaci choroby pojawiają się:

  • ból ucha,
  • uczucie „przelewania” w uchu,
  • niedosłuch (typu przewodzeniowego).

Rodzice mogą zauważyć, że maluch nie reaguje prawidłowo na bodźce słuchowe.

Wysiękowe zapalenie ucha – leczenie OME

Należy podkreślić, że postępowanie lecznicze u pacjentów z OME zależy od przyczyny choroby. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest otoskopia pneumatyczna, czyli wziernikowanie ucha. Badaniem dodatkowym jest audiometria impedancyjna, która pozwala na dokładną ocenę stanu ucha środkowego w szybki i bezbolesny sposób. Sposób leczenia wysiękowego zapalenia ucha zależy od zmian zapalnych. Lekarz może wdrożyć farmakoterapię (np. leki przeciwzapalne, rozrzedzające płyn zalegający w uchu). W niektórych przypadkach konieczna jest antybiotykoterapia i sterydy do stosowania miejscowego. Zdarza się również, że jedynym sposobem na przywrócenie pacjentowi zdrowia jest zabieg chirurgiczny (myringotomia), który polega na nacięciu błony bębenkowej w celu usunięcia nadmiaru płynu.

W przypadku zdiagnozowania wysiękowego zapalenia ucha należy powstrzymać się od usuwania woskowiny w uszach, gdyż może to zaostrzyć stan zapalny. Dopiero po przebytym leczeniu i całkowitym wyzdrowieniu w celu usunięcia nagromadzonej woskowiny można skorzystać z kropli do uszu z glicerolem, np. wyrobu medycznego LIX.

Wysiękowe zapalenie ucha – możliwe powikłania po chorobie

Mimo że wysiękowemu zapaleniu ucha nie towarzyszą ostre objawy, choroba może doprowadzić do przykrych i trwałych powikłań zdrowotnych, takich jak np. niedosłuch. Zalegający płyn może doprowadzić do perforacji błony bębenkowej i powstania perlaka (cholesteatoma). To guzowata zmiana zapalna, która dzięki zdolności rozpuszczania tkanki kostnej może wyrządzić poważne zniszczenia w rejonie ucha. Guz perlisty pozostawiony sam sobie w konsekwencji może przyczynić się do:

  • głuchoty całkowitej, 
  • zapalenia mózgu,
  • zapalenia błędnika,
  • ropni mózgu i móżdżku,
  • porażenia nerwów twarzowych, 
  • zapalenia opon mózgowych.

LIX/12018/11/22

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%