Wysiękowe zapalenie ucha (OME z ang. otitis media with effusion) to infekcja szczególnie często spotykana wśród najmłodszych pacjentów. Ta choroba zapalna ucha środkowego najczęściej dotyka dzieci między 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Oczywiście schorzenie może również rozwinąć się u osób dorosłych, choć dochodzi do tego znacznie rzadziej. Poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia wysiękowego zapalenia ucha. Sprawdź, do jakich powikłań zdrowotnych może doprowadzić zbagatelizowanie tej choroby!
Wysiękowe zapalenia ucha (OME) może być wywołane przez różne przyczyny (w opinii wielu ekspertów patogeneza choroby ma charakter wieloczynnikowy). Może to być dysfunkcja trąbki słuchowej czy zmiany w migdałku gardłowym. Co ciekawe, czynnikiem predysponującym do rozwoju wysiękowego zapalenia ucha środkowego może być refluks przełykowo-gardłowy. Następną, potencjalną przyczyną OME są choroby tarczycy z jej niedoczynnością. Infekcję może wywołać też uraz ciśnieniowy (pływanie na basenie, lot samolotem) lub polipy i guzy jamy nosowej oraz części nosowej gardła. Do wysiękowego zapalenia ucha mogą przyczynić się również:
Warto wspomnieć, że wysiękowe zapalenia ucha może przyjąć postać:
Wielu rodziców zastanawia się, jak rozpoznać wysiękowe zapalenie ucha u pociechy. Jak pokazuje praktyka lekarska, OME przez długi czas może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Sygnałem rozwoju choroby u dziecka może być m.in. obecność dość rzadkiego, żółtawego/bursztynowego płynu za zachowaną błoną bębenkową, który wraz z upływem czasu gęstnieje. Do objawów tego schorzenia laryngologicznego zaliczamy też ucisk w uszach, uczucie pełności oraz szumy uszne. W ostrej postaci choroby pojawiają się:
Rodzice mogą zauważyć, że maluch nie reaguje prawidłowo na bodźce słuchowe.
Należy podkreślić, że postępowanie lecznicze u pacjentów z OME zależy od przyczyny choroby. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest otoskopia pneumatyczna, czyli wziernikowanie ucha. Badaniem dodatkowym jest audiometria impedancyjna, która pozwala na dokładną ocenę stanu ucha środkowego w szybki i bezbolesny sposób. Sposób leczenia wysiękowego zapalenia ucha zależy od zmian zapalnych. Lekarz może wdrożyć farmakoterapię (np. leki przeciwzapalne, rozrzedzające płyn zalegający w uchu). W niektórych przypadkach konieczna jest antybiotykoterapia i sterydy do stosowania miejscowego. Zdarza się również, że jedynym sposobem na przywrócenie pacjentowi zdrowia jest zabieg chirurgiczny (myringotomia), który polega na nacięciu błony bębenkowej w celu usunięcia nadmiaru płynu.
W przypadku zdiagnozowania wysiękowego zapalenia ucha należy powstrzymać się od usuwania woskowiny w uszach, gdyż może to zaostrzyć stan zapalny. Dopiero po przebytym leczeniu i całkowitym wyzdrowieniu w celu usunięcia nagromadzonej woskowiny można skorzystać z kropli do uszu z glicerolem, np. wyrobu medycznego LIX.
Mimo że wysiękowemu zapaleniu ucha nie towarzyszą ostre objawy, choroba może doprowadzić do przykrych i trwałych powikłań zdrowotnych, takich jak np. niedosłuch. Zalegający płyn może doprowadzić do perforacji błony bębenkowej i powstania perlaka (cholesteatoma). To guzowata zmiana zapalna, która dzięki zdolności rozpuszczania tkanki kostnej może wyrządzić poważne zniszczenia w rejonie ucha. Guz perlisty pozostawiony sam sobie w konsekwencji może przyczynić się do:
LIX/12018/11/22