Zamknij
Ważne

Jak rozpocząć budowę domu bez przyłącza energetycznego?

art. sponsorowany + 08:52, 26.01.2023 Aktualizacja: 08:52, 26.01.2023

Prąd to jedno z najważniejszych mediów podczas budowy domu. Bardzo trudno podjąć się jakichkolwiek prac budowlanych, jeśli nie mamy dostępu do energii elektrycznej. Czas, jaki upływa od złożenia wniosku o przyłączenie do wybudowania przyłącza oraz faktycznego zasilenia placu budowy prądem, to często kilka miesięcy. Najczęściej przyszli właściciele decydują się czekać na pewnym etapie budowy na własne przyłącze. A co jeśli koniecznie chcemy kontynuować prace? Na szczęście jest na to kilka sposobów. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się jakich!

Prace budowlane bez prądu – czy to możliwe?

Wydawać by się mogło, że poza początkowym etapem, na placu budowy nie da się obejść bez prądu. Wykop wykonuje się przy pomocy koparki, która do działania nie potrzebuje zasilania energią elektryczną. Podobnie prąd nie jest potrzebny przy wylewaniu betonu dostarczonego gruszkami bezpośrednio z betoniarni. Co jednak z innymi pracami? Na przykład murarskimi? Co prawda rusztowania, które można wypożyczyć np. z wypożyczalni Boels.com można rozstawić siłą mięśni, to przecież do wyrobienia zaprawy niezbędna jest betoniarka, która niewątpliwie potrzebuje energii elektrycznej! Okazuje się, że dziś można poradzić sobie przy pracach murarskich nie tylko bez prądu, ale także bez tradycyjnej zaprawy.

Nowoczesne materiały budowlane

Znani producenci chemii budowlanej projektują coraz bardziej zaawansowane wyroby, w których uwzględniają wiele czynników związanych z ochroną środowiska. Jedną z zasadniczych kwestii jest zmniejszenie emisyjności CO2, co pośrednio wiąże się także ze zmniejszeniem zużycia prądu.

W odpowiedzi na normy przyjęte przez wiele firm związanych z budownictwem, powstają materiały takie jak np. murarskie zaprawy klejowe bazujące na sprężonym poliuretanie. Zajmują nieporównywalnie mniej miejsca niż tradycyjne, ponieważ mają postać kartuszy przeznaczonych do użytku w pistoletach do mas budowlanych i są niezwykle wydajne. Nie trzeba więc przeznaczać miejsca na ich składowanie. Ilość potrzebną do przeprowadzenia prac murarskich w domu jednorodzinnym można przewieźć jednorazowo w samochodzie osobowym – odpada więc transport, a przy tym niedogodności związane z logistyką. Mniejsza jest też emisja CO2 (nie trzeba angażować ciężarówki).

Do murowania za pomocą pian poliuretanowych nie potrzeba wody niezbędnej przy klasycznej zaprawie, ani prądu. W zupełności wystarczą narzędzia ręczne, względnie pistolet akumulatorowy. W ten sposób można nie tylko murować, ale także zamocować stolarkę drzwiową i okienną oraz ocieplić dom i wykonać większość prac instalatorskich.

A co, kiedy nie da się obejść bez prądu?

Choć wiele prac budowlanych można wykonać bez dostępu do sieci elektroenergetycznej, to jednak do niektórych robót prąd jest niezbędny, a przynajmniej dużo wygodniej z niego korzystać niż wykonywać pewne prace ręcznie.

Nie mając dostępu do własnego prądu, inwestorowi pozostają dwa wyjścia. Jednym z nich jest grzecznościowe korzystanie z prądu sąsiadów. Jeśli jednak w najbliższej okolicy nikt nie ma jeszcze przyłącza – można do prac najbardziej wymagających pod względem energetycznym wynająć agregat prądotwórczy.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%