Zamknij

Kim jest flebolog i jakie choroby leczy?

art. sponsorowany + 08:40, 06.04.2023 Aktualizacja: 08:40, 06.04.2023

Flebolog to lekarz, który zajmuje się profilaktyką chorób naczyń układu żylnego. Zajmuje się między innymi leczeniem żylaków i innych chorób żył (na przykład zapaleń żył). Flebolog jest specjalistą, do którego powinni zgłaszać z się pacjenci, którzy zauważą u siebie niepokojące objawy w obrębie kończyn dolnych. W artykule wyjaśniamy, w jakich przypadkach trzeba udać się do lekarza, który leczy choroby żylne.

1. Flebolog — lekarz, który zajmuje się nie tylko leczeniem żylaków

2. Czy chirurg naczyniowy to konieczność?

Flebologia zajmuje się leczeniem chorób żył. Nauka ta to również działania zapobiegające powstawaniu tego rodzaju chorób.  Najlepiej, jeśli w zakresie leczenia chorób żył pacjentem zajmuje się flebolog. W leczeniu chodzi o to, by nie doszło do konieczności wdrożenia inwazyjnego leczenia. Choroby żył będą wymagać badań, takich jak USG żył. Z badaniami takimi jak usg doppler nie należy zwlekać. Leczenie chorób żył najlepiej jest prowadzić za pomocą nieinwazyjnych metod. W stanach zaawansowanych może być niezbędna chirurgia naczyniowa, ale o tym zadecyduje flebolog. Metody leczenia mogą zależeć od tego, co wykaże diagnostyka (na przykład badanie Doppler).

Flebolog — lekarz, który zajmuje się nie tylko leczeniem żylaków

Flebolog przyjmuje pacjentów cierpiących między innymi na żylaki kończyn dolnych i owrzodzenia podudzi. Typowe choroby to zakrzepica żył głębokich i miażdżyca. Choroby te może zauważyć lekarz medycyny rodzinnej. Wówczas jak najszybciej należy skierować pacjenta do lekarza, jakim jest flebolog. Choroby żył mogą być poważnym zagrożeniem dla każdego pacjenta, dlaczego trzeba je zdiagnozować w odpowiednim czasie. Początki choroby mogą być lekceważone. W przypadku żylaków początkowo może to być uczucie ciężkości. Żylaki nie rozwijają się z dnia na dzień, ale w żadnej mierze nie można ich bagatelizować. Po jakimś czasie mogą stać się uciążliwe. Żylaki to nie tylko problem natury estetycznej. W ich przypadku może dojść do powikłań takich jak owrzodzenia i zakrzepica żył głębokich lub powierzchniowych. Może występować silny ból. 

Czy chirurg naczyniowy to konieczność?

Na to odpowie wyłącznie flebolog. Lekarz po zbadaniu pacjenta wyjaśni, na jakim etapie zaawansowania jest dana choroba. Zawsze warto wdrażać profilaktykę. Takie działania nie są trudne, ale wymagają systematyczności. Przykładowo żylaki zagrażają osobom, które mają pracę stojącą i siedzącą. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości, warto skonsultować je z lekarzem specjalistą. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%