W momencie wystąpienia kolizji lub wypadku drogowego, jako poszkodowany masz prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Nie każdy jednak wie, że możesz wybrać jeden ze sposobów likwidacji szkody – warsztat, ASO albo kosztorys. Czym się różnią od siebie i który może być w Twoim przypadku najbardziej opłacalny? Podpowiadamy!
Najważniejsze informacje:
Tak naprawdę zadbanie o prawidłowy proces likwidacji szkody rozpoczyna się już w momencie kolizji lub wypadku komunikacyjnego. Oprócz standardowych czynności, takich jak zachowanie spokoju i zabezpieczenie otoczenia, musisz pamiętać o formalnościach. Koniecznie spisz oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które powinno zawierać dane kierowców i właścicieli pojazdów, numery rejestracyjne, informacje o uszkodzonym pojeździe, numery polis i nazwy towarzystw ubezpieczeniowych, a także szczegółowy opis zdarzenia. Przydadzą się też dane kontaktowe do świadków, jeśli tacy są. Na podstawie oświadczenia sprawca przyznaje się do spowodowania wypadku lub kolizji, co jest już dużym plusem całej sytuacji.
Kolejny krok to zgłoszenie zdarzenia do towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli masz ubezpieczenie OC auta z BLS, skontaktuj się ze swoją firmą. Będziesz musiał wypełnić formularz przez internet albo odpowiedzieć na kilka prostych pytań podczas bezpośredniego kontaktu z pracownikiem (telefonicznym albo stacjonarnym w oddziale).
Już na etapie zgłaszania szkody do ubezpieczyciela lub tuż po rozpoczęciu procesu likwidacji, będziesz musiał zdecydować o sposobie naprawy samochodu (jeśli jest ona możliwa). Do wyboru jest kilka opcji:
Na podstawie zgłoszenia, ubezpieczyciel wydaje decyzję o tym, czy przyznaje Ci odszkodowanie i czy konieczne jest spotkanie z rzeczoznawcą. Jeśli metoda likwidacji szkody wymaga wypłaty pieniędzy, powinny one trafić na Twoje konto w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody.
Kosztorysowa metoda likwidacji szkody wymaga od ubezpieczyciela precyzyjnego ustalenia ceny naprawy Twojego pojazdu, a następnie wypłaty odszkodowania. Inaczej nazywa się ją gotówkową, bo polega właśnie na przelaniu konkretnej sumy pieniędzy poszkodowanemu.
W tym sposobie likwidacji szkody bardzo ważne jest szczegółowe ustalenie kosztorysu, który uwzględnia zarówno niezbędne do naprawy części samochodowych, jak i robociznę. Ubezpieczyciele używają do tego profesjonalnych katalogów oraz programów, które ustalają średnie ceny z danego regionu. Do tego konieczna może być wizyta rzeczoznawcy, który oceni zniszczenia osobiście. Aktualnie wiele towarzystw ubezpieczeniowych uwzględnia przesłane zdjęcia albo materiały wideo, więc takie oględziny odbywają się online.
Pamiętaj, aby do wizyty rzeczoznawcy nie naprawiać samochodu na własną rękę. Musi on pozostać w takim stanie, w jakim był po kolizji lub wypadku. Tylko wtedy możliwe jest dokonanie realnej oceny zniszczeń i ustalenie prawidłowej kwoty odszkodowania.
Po zgromadzeniu dokumentów, opinii rzeczoznawcy oraz wycenie, towarzystwo prześle Ci decyzję o wypłacie odszkodowania. Pieniądze otrzymasz na swoje konto bankowe. Nie musisz przedstawiać potwierdzenia wizyty w serwisie czy rachunków ubezpieczycielowi. Decyzja o samej naprawie należy do Ciebie – równie dobrze możesz zostawić uszkodzenia i korzystać z pojazdu, jeśli nie zagraża to bezpieczeństwu Twojemu i innych uczestników ruchu.
Warto wiedzieć, że likwidacja szkody kosztorysem nie zawsze oddaje realne koszty naprawy w warsztacie. Właśnie dlatego po otrzymaniu wyceny, trzeba ją dokładnie przeanalizować. Nie podpisuj pochopnie propozycji ubezpieczyciela. W razie wątpliwości, możesz:
Kolejnym minusem tego rozwiązania jest brak możliwości dopłat do odszkodowania. Dlaczego to takie ważne? Jeśli po krótkim czasie od wypłaty pieniędzy okaże się, że awarie i straty są poważniejsze, nie otrzymasz wyższego odszkodowania. Proces likwidacji dla ubezpieczyciela został zakończony.
Metoda kosztorysowa daje jednak dużą elastyczność – środki możesz wykorzystać zgodnie z własnym uznaniem. Dla niektórych to wygodne rozwiązanie, szczególnie przy starszych samochodach, gdzie nie zawsze kierowcy zależy na pełnej, profesjonalnej naprawie. Cała procedura nie trwa też długo, w porównaniu z innymi metodami likwidacji szkody.
Często kierowcy decydują się na likwidację szkody – warsztat. To metoda bezgotówkowa, w której samochód trafia po wypadku do wybranego serwisu, a Ty nie musisz martwić się o rozliczenia. Odbywają się one między ubezpieczycielem a warsztatem. W przypadku tej metody naprawy, najczęściej wykorzystuje się oryginalne części zamienne (jeśli takie zostały uszkodzone).
Likwidacja szkody z OC sprawcy ma na celu przywrócić samochód do stanu sprzed szkody, jeśli jest to technicznie do rozwiązania. Po zgłoszeniu szkody, odstawiasz samochód do wybranego przez towarzystwo warsztatu. Zazwyczaj jest to lista współpracujących serwisów, ale możesz też zaproponować konkretne miejsce – być może jest ono respektowane. Po naprawie odbierasz gotowe auto i nie martwisz się formalnościami. Poza tym, jeśli coś będzie nie tak, zawsze możesz ubiegać się o poprawki, nie wyjeżdżając autem z serwisu.
Często warsztaty współpracujące z ubezpieczycielami kompleksowo podchodzą do naprawy auta po wypadku – oferują pomoc w zgłoszeniu szkody, zapewniają samochód zastępczy, a nawet udzielają gwarancji na wykonaną naprawę.
Z kosztorysowej likwidacji szkody korzystają najczęściej kierowcy, którym zależy na wygodzie oraz kompleksowej obsłudze. Ma ona kilka cennych zalet:
Niektórzy kierowcy widzą jednak wady tego rozwiązania. Przede wszystkim nie masz pełnej kontroli nad użytymi częściami i konkretnym zakresem prac. Jeśli auto nie trafi do zaufanego oraz znanego Ci mechanika, będziesz musiał w pełni na nim polegać. Poza tym naprawa może trwać dłużej niż oczekiwanie na wypłatę odszkodowania.
Wbrew pozorom likwidacja szkody z OC sprawcy nie polega tylko na wypłacie odszkodowania na naprawę albo przywrócenie stanu technicznego auta sprzed wypadku. Przysługuje Ci znacznie więcej udogodnień. W przypadku nowych pojazdów możesz wymagać likwidacji szkody w ASO, aby użyć oryginalnych części. Masz też prawo do pomocy po wypadku, jeśli pozostaniesz bez środka transportu na kolejne dni.
Ubezpieczyciel powinien odholować samochód do wybranego warsztatu albo na parking. Jeśli nie ma takiej możliwości, możesz ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Poza tym powinieneś otrzymać samochód zastępczy na czas naprawy. Czasem kierowcy zapominają o swoich prawach, szczególnie jeśli kolizja lub wypadek powodują duży stres. W wielu przypadkach przydaje się pakiet ubezpieczenia samochodu z assistance, które zapewnia dodatkowe wsparcie w razie wypadku (np. organizacja transportu dla pasażerów). Zobacz, ile to kosztuje w CUK Ubezpieczenia i porównaj warianty od wielu ubezpieczycieli: https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac.
Metoda fakturowa to rozwiązanie pośrednie pomiędzy kosztorysem a naprawą bezgotówkową. W tym przypadku to poszkodowany organizuje naprawę we własnym zakresie, wybierając dowolny warsztat i samodzielnie opłaca rachunek. Następnie przedstawia fakturę za wykonaną usługę ubezpieczycielowi, który zwraca poniesione koszty, zwykle w pełnej wysokości, o ile mieszczą się one w granicach uzasadnionych kosztów naprawy. Ta forma rozliczenia daje kierowcy większą kontrolę nad przebiegiem naprawy, pozwala na wybór zaufanego serwisu. Jednocześnie wymaga większego zaangażowania i ustalenia odpowiedniej maksymalnej kwoty z ubezpieczycielem, aby realnie pokryć potrzeby.
Wciąż nie wiesz, który sposób likwidacji szkody z OC sprawcy wybrać? Metoda kosztorysowa to dobre rozwiązanie jeśli:
Bezgotówkowa likwidacja szkody (warsztat) sprawdzi się, jeśli:
Wieniec Zdrój świętuje nową inwestycję
Nie przekonujcie chorych pacjentów do głosiwania na waszych kandydatów. Onkolodzy na Królewieckiej leczą choroby, a nie przekonania kogo wybrać. Ze względu na opisane zachowanie proponuję swoje zdanie: głosujcie na Karola Nawrockiego.
Prośba do lekarzy
23:01, 2025-05-28
Film z "testu" jacuzzi w Castoramie hitem sieci
Jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?
Anal
23:00, 2025-05-28
Wieniec Zdrój świętuje nową inwestycję
Żona trzaska jest żydówką. Pochodzenie ma znaczenie. Chcemy polaków na urzędzie. Tylko Karol Nawrocki na prezydenta.
Zorro
22:49, 2025-05-28
Miasto usuwa gołębiarzy z Południa. Mają przenieść się
Szczególnie nieładnie że dzieje sie to w czerwonym Włocławku bo wydaje mi się że gołębiarze i kultura gołębiarska i te rafki na dachach stajenek i te bujanie na dachach przez gołębiarzy od zawsze kojarzą mi sie z komunizmem i przywódcami komuny - Marchlewski nie byłby zadowolony.
zdruzgotany
22:20, 2025-05-28