Zamknij

Gdzie znaleźć pomoc dla zadłużonych?

art. sponsorowany + 00:00, 04.08.2023

Informacje dotyczące zadłużenia Polaków nie są optymistyczne. Według raportu BIG InfoMonitor pod koniec września 2022 r. w Polsce było aż 2,68 mln dłużników. Biorąc pod uwagę rosnącą inflację (zwłaszcza na rynku mieszkaniowym i produktów żywieniowych) naszym rodakom zostaje coraz mniej w portfelu na koniec miesiąca. Wiele dłużników ma niespłacone zobowiązania w parabankach i instytucjach bankowych, gdyż nie mogli udźwignąć spłaty rat. Jak wyjść ze spirali zadłużenia i gdzie szukać pomocy dla zadłużonych? Okazuje się, że skutecznych rozwiązań jest wiele.

Skąd biorą się kłopoty z zadłużeniem?

Istnieje wiele przyczyn wpadnięcia w długi. Jedne z nich wynikają z niespodziewanych okoliczności, inne z nieuwagi, a jeszcze inne z nieumiejętnego zarządzania budżetem domowym. Może zdarzyć się, że sam doprowadzisz się do dużego zadłużenia. Warto więc w odpowiedni sposób zarządzać swoimi dochodami i wydatkami, a także podejmować takie decyzje finansowe, które zminimalizują ryzyko uciążliwych należności.

Jakich zachowań się wystrzegać, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z długami? Są to przede wszystkim:

  • Robienie nieprzemyślanych zakupów Zakup nowego telewizora, sprzętu AGD, czy remont mieszkania powinien być poprzedzony świadomą i racjonalną decyzją. Jeżeli pożyczasz pieniądze od pożyczkodawcy lub osób prywatnych, zastanów się czy jesteś w stanie spłacić dług w terminie.
  • Brak kontroli nad domowym budż Mądre zarządzanie domowymi finansami pozwoli Ci uzyskać stabilność finansową. Postaw na rozsądne wydatkowanie z uwzględnieniem Twoich miesięcznych dochodów.
  • Brak dostatecznej wiedzy w sprawie pożyczek. Często przyczyną zadłużenia jest nieprzemyślane zawieranie umów o pożyczkę, chwilówkę, które mają niekorzystne warunki spłaty. Dodatkowo wiele dłużników nie zdaje sobie sprawy z gorzkich konsekwencji niespłacenia zobowiązania w terminie.
  • Ignorowanie problemów finansowych. Często zdarza się, że zadłużeni nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Nie przyznają się swojej rodzinie o swoich problemach finansowych, a także ignorują listy windykacyjne, czy unikają spotkań z komornikami.

Oczywiście zadłużenie może być niezależne od Twojej woli. Możesz zadłużać się z takich powodów jak:

  • spłata bieżących rachunków za media, ogrzewanie itp.,
  • niespodziewane wydatki np. naprawa sprzętu elektronicznego,
  • podwyższenie wydatków na zakwaterowanie,
  • nagła choroba w rodzinie,
  • utrata stałego dochodu z powodu choroby lub redukcji etató

Od czego zależy forma pomocy zadłużonemu?

W sytuacji popadnięcia w długi pamiętaj że możesz zwrócić się o pomoc. Nie chodzi tu jedynie o szukanie wsparcia finansowego u rodziny, gdyż nie zawsze będziesz mógł liczyć na wsparcie bliskich. Na rynku istnieje wiele podmiotów oferujących pomoc dłużnikom w spłacie zadłużenia.

Forma dostępnej pomocy będzie zależała w dużej mierze od skali zadłużenia. Przykładowo osoba z komornikiem i dobrymi zarobkami może liczyć na pożyczkę na spłatę długów w sektorze pozabankowym. Parabanki mają mniejsze wymagania dotyczące historii kredytowej i będą w stanie udzielić Ci wsparcia, jeżeli stwierdzą że Twoje dochody wystarczą na spłatę zaciągniętej kwoty.

Na pożyczkę pozabankową mogą liczyć także osoby z drobnym zadłużeniem, które choć nie mają wysokich dochodów, to wciąż mają szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji o przyznanie finansowania.

Instytucje pozabankowe oferują pomoc zadłużonym w formie:

  • chwilówek,
  • pożyczek długoterminowych na raty,
  • pożyczek błyskawicznych bez BIK,
  • konsolidacji długów (pożyczki konsolidacyjnej).

Z kolei w trudniejszej sytuacji są dłużnicy ze sporym zadłużeniem, którzy zmagają się z komornikiem. W tym wypadku wyjście z długów może okazać się dużo bardziej skomplikowane. Pomoc w spłacie dla osób mocno zadłużonych oferują firmy oddłużeniowe, specjalne fundacje, czy też profesjonalne kancelarie prawne. Doradzają one prawne rozwiązania dostępne dla dłużnika.

Mogą one zaproponować przykładowo:

  • rozłożenie zadłużenia na raty, w przypadku długów wynikających z administracyjnych kar pieniężnych, kar nakładanych przez urząd skarbowy, mandatów itp.,
  • podjęcie współpracy z bankiem lub instytucją pozabankową, w której dłużnik jest zadłużony np. zaproponowanie zmiany warunków umowy, konsolidacji długów,
  • ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Gdzie pożyczyć pieniądze będąc zadłużonym?

Jeśli chcesz uzyskać pieniądze na spłatę zadłużenia, najlepiej szukać ofert w firmach pozabankowych. Zestawienie https://pozyczasz.pl/pozyczki/dla-zadluzonych/ pomoże wybrać ofertę, ale nie każdy pożyczkodawca udzieli Ci wsparcia finansowego, jeśli jesteś w bardzo trudnej sytuacji.

Dużo zależy od skali zadłużenia, Twoich zarobków i wydatków, a także od indywidualnego podejścia danej firmy. W celu zwiększenia szansy na otrzymanie pożyczki pozabankowej, szukaj firm, które cieszą się dużą przyznawalnością pożyczek. Możesz sprawdzić te informacje w rankingach pożyczek, na portalach finansowych, czy korzystając z wybranego forum internetowego.

Możesz skonsultować się z pożyczkodawcą telefonicznie lub bezpośrednio w oddziale w celu ustalenia warunków spłaty finansowania. Pracownik firmy pożyczkowej doradzi Ci, jaki okres spłaty i kwotę pożyczki najlepiej wybrać, aby wyjść z długów, a jednocześnie uzyskać pozytywną decyzję w sprawie udzielenia wnioskowanej kwoty.

Zabezpieczenie spłaty pożyczki znacznie zwiększa szansę na otrzymanie pieniędzy od parabanku. Do najpopularniejszych form zabezpieczenia pożyczek należą:

  • poręczenie (cywilne i wekslowe),
  • zastaw (rejestrowy i zwykły),
  • ubezpieczenie pożyczki,
  • weksel,
  • dobrowolne poddanie się egzekucji.

Najlepiej podjąć współpracę z organami windykacyjnymi i komorniczymi w celu negocjacji egzekucji zadłużenia. Dodatkowo, firmy pomagające wyjść z długów mogą Ci zaproponować rozwiązania i pomogą znaleźć środki finansowe na spłatę zaległości.

Kto oferuje pomoc dla zadłużonych?

Wsparcie dla zadłużonych oferuje wiele prywatnych podmiotów. Możesz liczyć na bezpłatną, lub płatną pomoc w zależności od tego, do jakiej instytucji się zwrócisz. W przypadku dużego zadłużenia takie profesjonalne wsparcie jest bardzo potrzebne, zwłaszcza jeżeli nie jesteś obeznany w kwestii nieterminowej spłaty pożyczek oraz radzenia sobie z państwowymi organami egzekucji komorniczej i windykacyjnej.

Kto oferuje wsparcie dla zadłużonych? Są to:

  1. fundacje pomagające wyjść z długów,
  2. firmy oddłużeniowe,
  3. doradcy podatkowi,
  4. kancelarie prawne.

Fundacje pomagające wyjść z długów

Pomoc dla zadłużonych oferują takie podmioty jak fundacje świadczące pomoc w wychodzeniu z długów. Fundacje oferują swoją usługę bezpłatnie lub za drobną opłatą, do najpopularniejszych należą:

  • Krajowe Centrum Pomocy Zadłużonym,
  • Fundacja „Cognosco”,
  • Fundacja „Zaradni”
  • Fundacja „Lady Liberty”.

Firmy oddłużeniowe

W spłacie dużego zadłużenia mogą udzielić wsparcia również firmy oddłużeniowe. Ich usługi są płatne, jednakże w zamian dostajesz profesjonalne wsparcie w zakresie dostępnych rozwiązań w pozbyciu się długów.

Podmioty tego typu doradzają i tworzą strategię oddłużeniowe, które umożliwiają wyjście ze spirali zadłużenia. Mogą także pełnić rolę pełnomocnika zadłużonego klienta, podejmując się takich czynności jak:

  • tworzenie pism,
  • reprezentacja klienta w kontakcie z wierzycielem, komornikiem i windykacją,
  • odpowiedzi na pisma komornicze i sądowe.

Doradcy podatkowi

Liczne portale finansowe oferują pomoc wykwalifikowanych doradców w zakresie nieterminowej spłaty kredytów i pożyczek, rozsądnego zarządzania finansami osobistymi. Doradcy mogą przygotować za Ciebie plan uregulowania zadłużenia w oparciu o Twoje miesięczne wydatki i przychody. Ich profesjonalna wiedza i doświadczenie w tworzeniu strategii oddłużeniowych pozwala na złagodzenie skutków zadłużenia i zniwelowaniu długu do zera.

Kancelarie prawne

O pomoc w spłacie zadłużenia możesz zwrócić się również do kancelarii prawnych. Musisz pamiętać, że wizyta w kancelarii wiąże się z niemałymi kosztami. Niemniej jednak jest to skuteczny sposób na pozbycie się długów, zwłaszcza jeśli chodzi o wysokie kwoty.

Radca prawny lub adwokat to odpowiednie osoby do reprezentowania dłużników w kontakcie z wierzycielami, windykatorami, czy komornikami. W ramach pomocy mogą:

  • wynegocjować nowe warunki umowy, spłaty i porozumienia,
  • reprezentować klienta w postępowaniu egzekucyjnym i komorniczym,
  • stworzyć plan spłaty zadłużenia z uwzględnieniem dochodów klienta,
  • sprawdzić, czy istnieją prawne sposoby na pozbycie się długów (np. przedawnienie długów, upadłość konsumencka),
  • zweryfikować, czy wierzyciel ma prawo zająć dane ruchomości lub nieruchomości na spłatę długów (np. te zapisane na dzieci, małżonka).
(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%