Nerki - jeżeli nie masz z nimi problemów (genetycznych czy nabytych), należysz do grona szczęściarzy! Dysfunkcje nerek niosą przykre skutki dla całego ciała. Jeśli jednak ten problem nie jest Ci obcy, warto rozważyć naturalne wsparcie.
Nieustannie filtrują, usuwają szkodliwe substancje, dbają o odpowiednie ciśnienie, poziom płynów i równowagę kwasowo-zasadową, a nawet produkują aktywną formę witaminy D3! Nerki – przez całą dobę dbają o to, aby zatrzymać w organizmie to, co odżywcze, a pozbyć się toksyn i zbędnych związków. Nie myślimy o nich, póki nie dadzą o sobie znać. A gdy już to zrobią, trzeba sprawnie zadbać o powrót do pełnej ich funkcjonalności, bo chore nerki to powolne zatruwanie całego organizmu.
Choroby nerek, ich torbielowatość, kamica czy długo utrzymujący się stan zapalny w nerkach to czynniki, które mogą mieć wpływ na urazowość narządu filtrującego. Niecałe 10% urazów nerek wykazuje konieczność leczenia zabiegowego. Fakt ten stanowi dowód na ogromne znaczenie profilaktyki chorób nerek, poprawnej diagnostyki i ewentualnie leczenia doraźnego.
Z jednej strony zaznacza się, że zioła to nie lekarstwa i nie należy ich tak traktować, a z drugiej strony sama nazwa „ziołolecznictwo” jednoznacznie daje znać, że zioła leczą. Wiedziały o tym nasze babki i prababki, dla których często był to jedyny sposób na pozbycie się chorób. I teraz znów następuje prawdziwy „renesans zielarstwa” – ludzie, bardzo często rozczarowani akademickim czy systemowym podejściem do sposobów leczenia, powracają do ziół i mieszanek ziołowych - doskonałego sposobu radzenia sobie z wieloma schorzeniami!
Podobnie jest z nerkami. Stosowanie ziół potrafi zapobiegać wielu dolegliwościom i ratować z niejednej opresji (każdy, kto doświadczył bólu kolki nerkowej wie, o czym mowa...). Jeśli wiadomo, że ma się tendencję do nawrotów zapalenia nerek, torbieli, czy kamicy nerkowej, warto profilaktycznie stosować zioła, które działają moczopędnie, a dzięki temu oczyszczająco i wspomagająco proces filtracji. Ważne jest również działanie przeciwzapalne. Takie właściwości posiada mieszanka Zielarni Suwalskiej Nerki: https://zdrowersi.pl/4788-nerki-zielarnia-suwalska-autorska-mieszanka-250g.html
Wspomniana wyżej autorska mieszanka ziołowa składa się z aż 14 składników! Dlatego jej właściwości są bardzo szerokie: moczopędne, oczyszczające, odkażające, usuwające złogi (piasek, kamienie), wyciszające stany zapalne. W jej składzie znajdziesz: korzeń łopianu, mącznicę, nawłoć, korzeń i liść pokrzywy, korzeń prawoślazu, korę czepoty, korzeń wilżyny, owoc jałowca, owoc kopru włoski, znamiona kukurydzy, korzeń mniszka lekarskiego, korzeń i liść pietruszki, skrzyp polny. Skład jest zatem bardzo ciekawy, bo wykorzystuje różne części roślin – nie tylko ziele, ale także korzenie, owoce czy nawet korę. I co jest jeszcze ważne, różne elementy budulcowe zastosowanych ziół posiadają inne właściwości!
Poza piciem skutecznych mieszanek ziołowych warto przypatrzeć się swoim codziennym nawykom i wyeliminować te czynności, które mogą przynieść nerkom wiele szkód:
- ile płynów wypijam? Czy dbam o różnorodne nawodnienie?
- czy zdarza mi się wstrzymywać mocz? Lub nie opróżniać pęcherza do końca?
- ile czasu dziennie spędzam przy komputerze? Czy dbam o przerwy w pracy? Ruch?
- czy nadużywam soli? Czy sięgam po słone przekąski i jedzenie przetworzone (wrogowie nerek nr 1!)
- jak często zdarza mi się sięgać po NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. aspirynę, ketoprofen, diklofenak, ibuprofen czy naproksen)?
Odwodnienie, wstrzymywanie moczu, brak ruchu, nadużywanie soli i NLPZ to czynniki, które mają bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie nerek i mogą doprowadzić do stanu zapalnego, słabszego filtrowania, torbieli nerek – leczenie ziołami może pomóc, ale równocześnie należy zadbać o prawidłowe nawyki i eliminacje czynników grożących urazem.
Źródła:
1. Bużański T., Urazy układu moczowego, (w:) „Postępy Nauk Medycznych”, 1/2014, s. 46-50.