Zamknij
REKLAMA

Wysyłanie paczki w InPost

07:57, 24.05.2022 | materiał partnera

Najtańsze przesyłki kurierskie to te, które kurier dostarcza do Paczkomatu® a nie do rąk własnych. E-handel przekonał się o tym już parę lat temu, czego dowodem jest stale rosnąca popularność przesyłki do Paczkomatów®, na którą decyduje się, według badań Kantar Polska z 2021 roku, prawie 90% klientów e-commerce. Wśród klientów indywidualnych jednak najpopularniejszy sposób nadania paczki to do niedawna wciąż było okienko w urzędzie pocztowym. Dopiero w zeszłym roku wysyłka paczki z Paczkomatu® zdecydowanie wysunęła się na prowadzenie. Według wspomnianych badań Kantara decyduje się na nią już nawet 70% respondentów - to o dwadzieścia pięć punktów procentowych więcej niż wybiera nadanie na poczcie. Wciąż niewielu klientów indywidualnych decyduje się wysłać paczkę przekazując ją bezpośrednio kurierowi. Na korzyść Paczkomatów® przemawia przede wszystkim ich ilość: w całej Polsce jest ich już ponad szesnaście tysięcy. Do zalet zalicza się też przejrzysty cennik, szybka przesyłka (zwykle czas doręczenia przesyłki to jeden dzień roboczy), możliwość przyjmowania paczek w maszynie o każdej porze dnia i nocy, siedem dni w tygodniu, oraz łatwa wysyłka paczki bez zbędnych formalności za pomocą aplikacji InPost Mobile i serwisu Szybkie Nadania online. Jak nadać przesyłki korzystając z tych usług? Dowiesz się na stronie operatora (https://inpost.pl/wysylam) lub czytając ten artykuł.

Korzystaj z aplikacji żeby nadawać paczki

Jak już wspomniano, klienci sklepów internetowych już dawno zorientowali się, że tani kurier to ten, który zawozi paczki nie w dowolne miejsce, ale do Paczkomatu®. A skoro 90% klientów e-commerce odbiera przesyłki z Paczkomatu®, to pewnie większość z nich ma aplikację InPost Mobile, która ułatwia odbieranie paczek i ma kilka innych użytecznych funkcji. A skoro już mają aplikację to mogą nadać przesyłkę za jej pomocą. Jak to zrobić? Wybierz ikonę Nadaj na dole ekranu głównego i odpowiedz na pytania na kolejnych ekranach. Na pierwszym z nich określisz formę przesyłki (doręczenie pod wskazany adres lub do Paczkomatu®) i gabaryt paczki. Gabaryty są trzy, różniące się wysokością paczki (od 8 cm do 41 cm). Odpowiadają one trzem rozmiarom skrytek na przesyłki w Paczkomacie®, więc jeśli widziałeś/widziałaś kiedyś takie urządzenie z bliska, raczej nie będziesz mieć problemów z określeniem, który gabaryt wybrać. Od gabarytu przesyłki i tego gdzie kurier ma dostarczyć paczkę zależy cena przesyłki (przesyłka do Paczkomatu® kosztuje mniej niż kurier).

Na następnym ekranie wybierzesz (z mapy lub za pomocą wyszukiwarki) Paczkomat®, do którego kurier ma zawieźć paczkę, oraz podasz dane odbiorcy. Niezbędne informacje to imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail, ale jeżeli przesyłkę kurier ma dostarczyć pod konkretny adres, to potrzebne będą też dokładne dane adresowe. Możliwe jest też pobranie danych adresata z listy kontaktów w telefonie. Na kolejnym ekranie podasz dane nadawcy przesyłki, czyli zazwyczaj swoje, aczkolwiek możesz wpisać dowolną nazwę i adres e-mail. Tylko numer telefonu jest na stałe przypisane do konta. Tu możesz też podać dane do faktury za przesyłkę - dane adresowe firmy można zapisać w aplikacji żeby móc je wykorzystać podczas kolejnych wysyłek. Na tym ekranie wybierzesz też metodę płatności za dostarczenie przesyłki. Dostępny jest BLIK, Google Pay, karta płatnicza i szybki przelew online. Po opłaceniu przesyłki w jej opisie w aplikacji znajdziesz kod QR i numeryczny kod nadania. Nadanie paczki jest możliwe w dowolnym Paczkomacie® i w punktach obsługi paczek. W Paczkomacie® po prostu zeskanuj kod z aplikacji i włóż przesyłkę do skrytki, która się otworzy. Zamknij drzwiczki i gotowe - paczka nadana. Zauważ, że całości działań, których wymaga nadanie paczki dokonujesz w telefonie - nie trzeba niczego wypełniać, pisać ręcznie, ani drukować. Nadawaj paczki w dowolnej chwili, spontanicznie, nawet w biegu.

Nadawaj paczki online

Jeżeli chcesz korzystać z usług sprawdzonych przewoźników, ale nie chcesz zakładać konta w żadnym serwisie, to rozwiązaniem dla ciebie jest serwis Szybkie Nadania online. Korzystanie z serwisu nie wymaga podpisywania umów ani zakładania konta w systemie, wystarczy zaakceptować regulamin. Jednak wysyłka paczek tą metodą wymaga drukowania etykiet nadawczych. Może to być barierą dla tych co nie mają drukarki, ale z drugiej strony ułatwia powierzenie wysyłki paczek innej osobie, której do nadania przesyłki w Paczkomacie® potrzebna będzie tylko sama paczka z etykietą nadawczą. Nadanie przesyłki online wygląda mniej więcej tak jak wysyłka w aplikacji, z tym że cały formularz mieści się na jednej stronie.

Na górze określisz typ i gabaryt przesyłki. Tu również dostępna jest paczka kurierska i Paczkomatowa® oraz te same trzy gabaryty co w aplikacji. W formularzu poniżej wpiszesz dane odbiorcy i nadawcy (imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu) i ewentualnie dane adresowe odbiorcy, jeśli są potrzebne do doręczenia przesyłki przez kuriera, albo swojej firmy, niezbędne do wystawienia faktury. Z prawej strony cały czas widoczne jest okienko, w którym podsumowano podstawowe wybory i ile przesyłka będzie w związku z tym kosztować. Po zaakceptowaniu regulaminu i zatwierdzeniu danych przejdziesz na stronę płatności, gdzie zapłacisz za doręczenie przesyłki BLIKiem, przelewem, lub kartą. Po opłaceniu przesyłki otrzymasz etykietę nadawczą w formacie pdf. Wydrukuj ją i naklej na paczkę. Teraz możesz wysłać paczkę z dowolnego Paczkomatu®: po prostu zeskanuj kod kreskowy z etykiety i włóż paczkę do skrytki, która się otworzy. Gotowe - paczka nadana. To dobra opcja głównie dla tych, którzy nie lubią smartfonów albo nadają i odbierają coś z Paczkomatu® naprawdę sporadycznie - serwis jest trochę łatwiejszy do zrozumienia niż aplikacja, ekran domowego komputera większy i można się spokojnie zastanowić, a samo nadawanie przesyłek w Paczkomacie® już prostsze być nie może. Natomiast osoby, które nadają coś nieco częściej, docenią dostępną w aplikacji możliwość zapisywania niektórych informacji i pobierania danych z kontaktów. Nie mówiąc już o tym, że smartfona ma się zawsze pod ręką.

Tani kurier dla wymagających

Wysyłka paczki przez Szybkie Nadania odbywa się szybko i bez zbędnych formalności, ale jeśli potrzebny ci tani kurier z dodatkowymi opcjami, możesz sięgnąć po Managera Paczek. To znacznie bardziej rozbudowany (i znaczenie bardziej skomplikowany) serwis dla bardziej wymagających nadawców. Wśród dodatkowych opcji, które oferuje znajduje się, między innymi, możliwość wygenerowania zleceń nadania dla wielu paczek na raz. Inną ciekawą opcją jest możliwość zamówienia podjazdu kurierskiego - to znaczy, że kurier przyjedzie do ciebie po przesyłki. Usługa ta jest darmowa przy nadawaniu co najmniej pięciu przesyłek na raz, ale adres odbioru musi zostać podany wcześniej i zweryfikowany. Dzięki temu nadanie, na przykład, przesyłek z zamówieniami złożonymi przez cały dzień w sklepie staje się dużo prostsze. W serwisie możliwe jest też nadanie przesyłek pobraniowych, co również jest użyteczne dla sprzedawców. Tani kurier i Paczkomat®, wysyłka z Paczkomatu® lub z domu, z etykietą lub bez, planowa i spontaniczna, nadanie przesyłek w biegu lub na spokojnie - mając do wyboru trzy różne serwisy, każdy znajdzie dla siebie odpowiednią wersję usługi kurierskiej. Twoja paczka - twój wybór.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%