Zamknij
REKLAMA

Na jakie aspekty zwrócić uwagę, gdy wybieramy odpowiednie biuro rachunkowe?

08.42, 21.09.2022 materiał partnera

Prowadząc swoją własną działalność musimy rozliczać się ze swoich finansów, dlatego wtedy potrzebujemy pomocy księgowego. Pomoże on nam się rozliczyć ze wszystkimi instytucjami, ale też specjaliści pracujący w biurze rachunkowym podpowiedzą nam jak płacić mniejszy podatek. Nie jest do końca łatwo wybrać odpowiednie biuro rachunkowe, dlatego przy podjęciu tej decyzji powinniśmy spojrzeć na kilka aspektów, które są kluczowe przy pracy księgowego.

Przy wyborze biura rachunkowego warto spojrzeć w jakie kwalifikacje i doświadczenie mają księgowi

Przede wszystkim przy wyborze odpowiedniego biura rachunkowego dla siebie powinniśmy zwrócić uwagę na kwalifikacje specjalistów, którzy tam pracują. Zaprezentowane przez nich certyfikaty mogą nam pokazać jakie oni mają kompetencje. Wiadomo, że osoby tam pracujące muszą być cały czas na bieżąco z obowiązującymi przepisami, które potrafią się zmieniać kilka razy w roku. W tej chwili praktycznie każda osoba może otworzyć biuro rachunkowe, ale lepiej powierzyć swoje finanse ludziom, którzy ukończyli odpowiednie szkoły oraz kursy do wykonywania tego zawodu. Każdy certyfikat nie informuje o kompetencjach całego biura tylko jest imienny, dlatego należy spojrzeć, czy będziemy współpracować z tą osobą, której dyplom widzieliśmy.  Każdy księgowy powinien mieć także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, z którego w razie czego można wypłacić środki pieniężne w ramach odszkodowania lub zaległości względem na przykład Urzędu Skarbowego. Każde biuro ma obowiązek mieć takie ubezpieczenie, ale też najlepiej, aby każda osoba tam pracująca miała indywidualne świadczenie tego typu.  Wiadomo, że warto też sprawdzić doświadczenie osoby, która będzie prowadziła nasze finanse, bo w przypadku, gdy będzie ona miała już ogromne doświadczenie to jest większe prawdopodobieństwo, że dobrze wykona swoją pracę. Można tez przeanalizować jaki jest zakres usług danego biura rachunkowego. W momencie, gdy chcemy bardziej indywidualnego podejścia od księgowej to lepszym rozwiązaniem może być wybranie bardziej kameralnego biura rachunkowego. 

Przy wyborze biura rachunkowego warto zobaczyć w jaki sposób są przechowywane nasze dane oraz jak jest cena za usługi księgowe

Biura rachunkowe mają obowiązek zabezpieczenia dokumentów, które im przekazujemy w taki sposób, aby nie trafiły one w żadne niepowołane ręce. Decydując się na konkretną księgową warto zapytać jak będą zabezpieczone nasze poufne informacje oraz jakie procedury zostały w biurze księgowym wdrożone, aby chronić dostatecznie wszystkie przekazane dokumenty. Usługi księgowe w danych biurach mogą mieć różne ceny, dlatego warto porównać kwoty jakie zapłacimy w kilku tego typu miejscach. Nie chodzi o to, aby płacić jak najmniej za księgowość, ale cena za tego typu usługę powinna być podobna w kilku biurach. W momencie, gdy cena trochę odbiega od normy to warto wybrać biuro, które nie ma jakoś zbytnio wygórowanych kwot za wykonanie swojej pracy. W przypadku, gdy zdecydujemy się na tanie usługi to może księgowa nie dotrzymywać terminów lub zaniedbywać swoje obowiązki, ponieważ będzie ona musiała pracować dla większej ilości klientów, aby zarobić pieniądze na swoje utrzymanie. Rachunkowość nie jest łatwą profesją, ponieważ osoba się nią zajmująca musi poświęcić sporo czasu, aby prawidłowo prowadzić finanse swoich poszczególnych klientów. 

W jaki sposób znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe?

Oczywiście warto spojrzeć jaką pozycję na rynku w danym mieście ma biuro rachunkowe, które nas interesuje. Dobrym pomysłem jest popytanie znajomych, czy nie korzystali z usług jakiejś księgowej, którą mogą polecić. Także można poszukać tego typu miejsca w Internecie wpisując na przykład do wyszukiwarki frazę kluczową SAS TAX Poznań. Wtedy można poczytać opinię o konkretnym biurze, które wzbudziło nasze zainteresowanie. Ważne jest również to, aby osoby tam pracujące wsłuchiwały się w potrzeby klienta i chciały z nim współpracować, jeżeli chodzi o kwestię finansowe. Powinniśmy od nich otrzymać odpowiedź na najbardziej nurtujące nas pytania oraz ich zadaniem jest wyjaśnienie nam kwestii, których nie rozumiemy.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%