Zamknij
REKLAMA

Co zrobić żeby dziecko spędzało więcej czasu na świeżym powietrzu?

10:02, 09.01.2020 | materiały partnera

Brak ruchu wśród najmłodszych staje się w ostatnich latach sporym problemem, który może prowadzić do bardzo poważnych komplikacji. Nie chodzi tylko o te widoczne gołym okiem, jak coraz częstsze przypadki otyłości wśród dzieci oraz słaba kondycja fizyczna, konsekwencje siedzącego stylu życia będą trwały przez całe życie, odbijając się na stanie zdrowia nawet po wielu latach. Zdobycie dobrych nawyków już w pierwszych latach życia przyniesie pozytywne efekty i poprawi ogólną jakość życia, warto więc poszukać sposobów na zainteresowanie swojego dziecka sportem i zachęcenie do przebywania na świeżym powietrzu.

Bądź przykładem

Wychowywanie dziecka to bardzo odpowiedzialne zadanie. Należy pamiętać, że dzieci naśladują swoich rodziców i to na podstawie ich zachowań uczą się i podejmują decyzje. Jeżeli widzą, że dorośli spędzają większość czasu w domu i nie uprawiają żadnego sportu, same też niechętnie będą podejmować taką aktywność. Dlatego właśnie najlepszym sposobem na zachęcenie do ruchu jest dawanie dobrego przykładu. Jest to również świetna okazja do spędzania wolnego czasu całą rodziną. Wycieczki rowerowe lub dłuższe wędrówki po okolicy nie tylko wpłyną pozytywnie na zdrowie i kondycje wszystkich członków rodziny, ale też da możliwość tworzenia wspólnych wspomnień i budowanie bliższych więzi.

Plac zabaw

Aktywność fizyczna to nie tylko konkretne dyscypliny sportowe, ale też każda inna okazja do ruchu, a kiedy odbywa się na świeżym powietrzu, pozytywne efekty są jeszcze większe. Zabawa na placu zabaw to dla dziecka nie tylko świetna rozrywka, ale też możliwość aktywnego spędzenia czasu. Niezależnie od tego, czy jest to wizyta na osiedlowym placu, czy tym w przydomowym ogrodzie, warto zachęcać dziecko do takich zabaw. Warto pamiętać, że każdy doświadczony producent placów zabaw dla dzieci wie, jakie rozwiązania są najbardziej popularne, dlatego wśród ofert gotowych produktów można znaleźć mnóstwo atrakcyjnych propozycji. Oczywiście, stworzenie swojego własnego projektu, który uwzględni zainteresowania dziecka, też świetnie się sprawdzi.

Zajęcia sportowe

Ciężko wymienić wszystkie pozytywne efekty uprawiania sportu. Wpływa na ciało oraz umysł, uczy cennych umiejętności i kształtuje charakter. Zachęcanie dzieci do sportu jest więc świetnym pomysłem. Nie można jednak zapominać, że zmuszając dziecko do uczęszczania na nielubiane treningi, można w łatwy sposób zniechęcić je do dalszej aktywności i sprawić, że sport będzie w przyszłość wzbudzał negatywne skojarzenia. Dlatego właśnie tak istotne jest wybranie właściwej dyscypliny. Należy więc próbować różnych rzeczy, aż do momentu aż trafi się to idealne rozwiązanie. Warto zainteresować się zajęciami sportowymi oferowanymi w okolicy, ale atrakcyjne są też obozy sportowe, które pozwalają na zapoznanie się z różnymi formami aktywności.

Korzystaj z warunków

Każda pora roku ma swoje plusy i minusy. Każda z nich daje również inne możliwości, jeśli chodzi o uprawianie konkretnej dyscypliny sportowej. Lato to świetny czas na rolki, jazdę na rowerze czy pływanie. Jednak również zima to dobra okazja do wykorzystania dostępnych warunków w aktywny sposób. Spędzanie czasu na zaśnieżonym stoku to świetna rozrywka dla całej rodziny i nie trzeba w tym celu wcale jechać w góry. Również w innych regionach kraju dostępnych jest coraz więcej atrakcyjnych rozwiązań. Jednak podstawową rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać, jest bezpieczeństwo, dlatego, jeżeli dopiero zaczyna się swoją przygodę z takim sportem, warto zadbać o opiekę doświadczonego trenera oraz odpowiedni sprzęt, ochraniacze na snowboard czy narty są niezbędne każdemu, komu zależy na unikaniu wypadków i kontuzji.

Nie można ignorować pozytywnych skutków płynących z przebywania na świeżym powietrzu, jest ich po prostu zbyt dużo. Dzieci lubią się bawić i spędzać aktywnie czas, ale to od rodziców zależy czy dadzą im taką możliwość. Warto więc rozejrzeć się za dostępnymi opcjami i wybrać te, które sprawdzą się najlepiej.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone