Zamknij
REKLAMA

Jak zadbać o porządek w warsztacie samochodowym?

10:19, 09.01.2020 | materiały partnera

W warsztat samochodowym wykonuje się wiele różnych napraw, naturalnym więc jest, że korzysta się z wielu narzędzi, Ze względu na specyfikę tych napraw, a także to że samochody to skomplikowane maszyny składające się z wielu części, nietrudno by w proces ich naprawiania wkradł się nieporządek. Nie można jednak na to pozwolić! Bałagan jest największą przeszkodą w kończeniu zadań na czas, a także w dokładnym ich robieniu. Do tego opóźnia naprawy - szukanie konkretnych śrubek, uszczelek czy narzędzi może zająć nam bardzo dużo czasu, jeśli narzędzia i elementy naprawcze w naszym warsztacie są niepoukładane, a po użyciu odkładamy je gdziekolwiek bądź. A jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i warsztat samochodowy jest dla nas źródłem dochodu, jeśli przyjmujemy w nim klientów - nawet gdy nie wchodzą do samej hali warsztatowej, mogą do niej zerknąć - jak świadczy o nas panujący w miejscu pracy nieporządek? Na pewno nie wzbudza zaufania, o aurze profesjonalizmu nie mówiąc.

Widać więc, jak niezwykle istotny jest porządek w warsztacie samochodowym. Można by wręcz rzec, że obok dobrego przygotowania majstrów i mechaników jest kluczowym elementem decydującym o sprawności działania warsztatu i jakości oferowanych przez niego usług. Nie pozostaje też bez wpływu na tempo prac - dobra organizacja zarówno ułożenia narzędzi oraz umiejscowienia maszyn, jak i podziału obowiązków i komunikacji może zdziałać cuda dla czasu napraw. Co jednak zrobić, aby uwolnić się od bałaganu i dezorganizacji, a osiągnąć mistrzowski poziom uporządkowania?

Przede wszystkim należy dobrze zorganizować przestrzeń. Dobrze zaprojektowana przestrzeń do przechowywania, zarówno narzędzi jak i materiałów pozwoli nam w łatwy sposób odkładać rzeczy na miejsce i nie tworzyć bałaganu. Najpotrzebniejsze narzędzia i często wykorzystywane materiały powinny być pod ręką, natomiast te przydatne, ale mniej popularne mogą być schowane nieco głębiej, jednak nadal dostanie się do nich i wyciągnięcie ich nie powinno stanowić wyzwania. Dobrym pomysłem jest inwestycja w regały przemysłowe - duże i przestronne metalowe półki o dużej nośności. Dzięki sprytnym systemom montowania modułowego można je dzielić, zmieniać ich wysokość, a także dodawać do nich drzwiczki lub przegrody, by jeszcze sprawniej porządkować rzeczy.

Sprytnym sposobem na utrzymanie porządku w najpotrzebniejszych i najbardziej podstawowych narzędziach jest wykorzystanie wózka warsztatowego. Jest to jakby duża, mobilna skrzynka narzędziowa - duża, ponieważ wózki warsztatowe zazwyczaj mają wiele szuflad i poziomów, na których można ułożyć naprawdę dużo różnych narzędzi. Dzięki kółkom można wózek postawić w każdym miejscu i mieć narzędzia zawsze pod ręką, a blokada na koła sprawia, że nie musimy obawiać się, że nasz wózek gdzieś ucieknie, gdy spuścimy go z oka. Dzięki wózkowi warsztatowemu możemy pożegnać się z wykorzystywaniem kilku skrzynek narzędziowych na raz, gdyż jest on w stanie pomieścić wszystkie podstawowe, a do tego też sporo specjalistycznych narzędzi w jednym miejscu. Specjalne przegród i uchwyty pozwalają na ułożenie sprzęty tak, by nie ruszał się on podczas transportu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA