Zamknij
REKLAMA

Bramy garażowe uchylne i inne – jakie warianty wyróżniamy?

10:18, 19.03.2020 | art.sponsorowany

Jakie typy drzwi garażowych znajdują się w ofercie producentów? Jakie są mocne i słabe strony poszczególnych rodzajów bram garażowych i jak wybrać najlepszy produkt na miarę swoich potrzeb?

Bramy garażowe uchylne i pozostałe – jak je wybrać?

Bramy garażowe uchylne i inne automatyczne drzwi garażowe to bardzo popularne i wygodne rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej Polaków. Tego typu urządzenia montowane są też na parkingach podziemnych, a także w wielu innych miejscach. Dzięki temu, podjeżdżając autem, nie trzeba wychodzić z pojazdu, aby otworzyć bramę – wystarczy tylko nacisnąć przycisk na pilocie. Na rynku dostępnych jest wiele typów bram, np. bramy garażowe uchylne, bramy garażowe segmentowe czy bramy garażowe rolowane – o tym jednak za chwilę. W pierwszej kolejności warto wspomnieć, czym należy kierować się, wybierając najlepszy model dla siebie.

Najlepiej swoją decyzję oprzeć o 4 podstawowe czynniki: bezpieczeństwo, termoizolację, napęd do bramy oraz względy estetyczne. Pod pojęciem bezpieczeństwa należy oczywiście rozumieć zarówno ochronę przed włamaniem, jak i bezpieczeństwo użytkowania. Bramy garażowe uchylne muszą być trwałe i odporne na uszkodzenia, a także warunki atmosferyczne. Właściwości termoizolacyjne natomiast nabierają szczególnego znaczenia w sytuacji, gdy wnętrze garażu jest ogrzewane. Odnośnie do napędu do bramy – w tej kwestii najlepiej zaufać ekspertom, podczas gdy względy estetyczne są bardzo subiektywne. Warto jednak wybrać taką bramę, która będzie komponowała się z elewacją budynku.

Typy i warianty bram garażowych

Gdy przeglądasz oferty drzwi garażowych w internecie lub sklepie stacjonarnym, do twojego wyboru jest co najmniej kilka podstawowych rodzajów bram garażowych. Poszukując najlepszego modelu, należy oczywiście kierować się wskazanymi wcześniej czynnikami, nie bez znaczenia jest jednak typ tego elementu, co determinuje m.in. sposób późniejszego montażu. Wśród podstawowych rodzajów drzwi garażowych wyróżnia się:

  • bramy rolowane (inaczej bramy roletowe),
  • bramy segmentowe,
  • bramy uchylne,
  • bramy rozwierne.

Pierwsze z wymienionych, czyli bramy roletowe, nazywane też są bramami rolowanymi. Cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród użytkowników, a do tego są trwałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników. Zazwyczaj do ich wykonania wykorzystuje się stal lub aluminium, konstrukcja składa się z niewielkich i cienkich lameli połączonych przegubami. Poszczególne lamele składają się podczas otwierania bramy, mechanizm zajmuje też bardzo mało miejsca. Bramy roletowe słyną z prostoty obsługi oraz doskonałej szczelności, przez co świetnie spełniają swoją funkcję nawet jesienią czy zimą. Aby jednak możliwe było zainstalowanie tego wariantu drzwi garażowych, konieczne jest bardzo wysokie nadproże w garażu – musi mieć ono co najmniej 30 cm.

Bardzo popularnym rozwiązaniem w ostatnich latach są też bramy segmentowe – w ramach tej grupy wyróżnia się dwa podstawowe podtypy – bramy segmentowe górne i bramy segmentowe boczne. W obu przypadkach drzwi składają się z segmentów w liczbie od 3 do 6, każdy jest odpowiednio zabezpieczony uszczelkami. Dzięki temu bramy tego typu opierają się działaniu warunków atmosferycznych. Bramy segmentowe mają również powierzchnię zewnętrzną wykończoną aluminium, drewnem, farbą proszkową lub tworzywem sztucznym.

Jak działają drzwi garażowe?

Drzwi garażowe segmentowe mają tę samą zasadę działania, choć w innej płaszczyźnie. Otóż kolejne segmenty poruszają się po rolkach znajdujących się na prowadnicach. W bramach segmentowych górnych skrzydło chowa się pod sufitem, natomiast w bramach segmentowych bocznych – za ścianą. W kontekście tych produktów bardzo istotne jest też to, aby do ich montażu angażować profesjonalną i doświadczoną ekipę. W ten sposób można zagwarantować sobie nie tylko szybką instalację, ale też poprawne działanie, czasem też skorzystanie z pomocy specjalistów jest niezbędne do utrzymania długiej gwarancji.

Przeglądając oferty producentów, można trafić także na inne typy drzwi, np. bramy garażowe uchylne. Czas ich największej popularności minął, niemniej nadal są bardzo cenione, a co równie ważne – obecnie można je nabyć w bardzo przystępnej cenie. Cechują się prostym działaniem, skrzydło drzwi przemieszcza się po prowadnicach tak długo, aż w całości schowa się pod sufitem. Należy jednak pamiętać, że ten typ dedykowany jest garażom z dużym podjazdem, gdyż drzwi wysuwają się nawet na odległość 1,5 m. Innym rozwiązaniem budżetowym są bramy rozwierne. To zasadniczo tradycyjna brama dwuskrzydłowa wyposażona w napęd. Tu również niezbędny jest długi podjazd, aby instalacja była możliwa.

Do wyboru jest co najmniej kilka rodzajów drzwi garażowych, spośród których każde cechują się innymi właściwościami oraz charakterystyką. Warto wziąć to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, aby brama nie tylko spełniała swoją funkcję przez wiele lat, ale również działała bezawaryjnie. W tym celu zaleca się skorzystanie z usług ekipy montażowej.

(art.sponsorowane)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA