Zamknij
REKLAMA

Ceny szaf na wymiar - od czego zależy koszt szafy na wymiar?

15:03, 30.03.2020 | art.sponsorowany

Szafy na wymiar to zdecydowanie najlepszy pomysł na maksymalnie funkcjonalne zabudowanie garderoby, dowolnej wnęki, przedpokoju czy całej ściany w sypialni lub pokoju dziecka. Taki mebel jest w stu procentach dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań, posiada idealnie rozmieszczone półki, szuflady i drążki oraz odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie poszczególnych kategorii ubrań, akcesoriów, bielizny, pościeli, ręczników czy sprzętów sezonowych. Brzmi doskonale, ale... ile za to trzeba zapłacić? Sprawdzamy ile kosztuje wykonanie szafy na wymiar i od czego zależy koszt takiego mebla.

Ile kosztuje szafa na wymiar?

Szafy na zamówienie to meble, które nie mają jednej, z góry ustalonej ceny - ich koszt zależy bowiem m.in. od wielkości mebla, sposobu zaaranżowania jego wnętrza (ilości półek, szuflad i drążków, jakości systemów zamykających), rodzaju użytych materiałów oraz wykończenia. Jak więc sprawdzić ile kosztuje zrobienie szafy na wymiar? 

Najłatwiejszym sposobem i najpewniejszym źródłem informacji będzie prośba o wycenę szafy na zamówienie. Producent, na podstawie przesłanych przez nas wymiarów oraz zapotrzebowania lub po samodzielnym przeprowadzeniu pomiaru wnętrza oraz szczegółowym wywiadzie przedstawi nam projekt i kosztorys, w jednym lub w 2-3 wariantach. Większość producentów oferuje darmową wycenę i projekt szafy (bez obowiązku zlecenia realizacji), u innych za tę usługę będziemy musieli zapłacić. 

Elementy szafy

Producent mebli na wymiar, przygotowując dla nas projekt szafy oraz jej kosztorys może korzystać z własnego cennika. To praktyczny dokument, w którym zostały wyszczególnione wszystkie elementy niezbędne do stworzenia szafy: od korpusów i frontów meblowych, przez podstawowe elementy wyposażenia (półki, szuflady i drążki oraz rozmaite mechanizmy zamykające, takie jak zawiasy, szyny itp.), po wyposażenie dodatkowe (np. kosze cargo, wkłady do szuflad) i elementy wykończeniowe (m.in. uchwyty). Większość producentów posiada ceny w widełkach (od - do) lub w kilku wariantach do wyboru (tańsze, standardowe, premium). 

Cena za metr szafy

Innym sposobem podawania kosztu szafy na wymiar jest prezentowanie ceny za metr gotowego mebla. Tę metodę stosuje się jednak rzadziej, bo widełki takiej wyceny muszą uwzględniać bardzo dużo czynników wpływających na finalny koszt mebla. Zdecydowanie mniej będzie kosztował np. metr szafy wyposażonej tylko w półki czy drążek, bez drzwi lub z najprostszymi drzwiami na zawiasach niż metr szafy z urozmaiconym wyposażeniem, oświetleniem wewnętrznym i dekoracyjnymi drzwiami przesuwnymi. 

Szafa na wymiar - co wpływa na jej cenę?

Ideą szafy na wymiar jest jej optymalne dopasowanie do wnętrza i indywidualnych potrzeb użytkowników. Dlatego na cenę mebla wpływ będą miały: zarówno wielkość szafy (wysokość, szerokość i głębokość), rodzaj użytych materiałów i jakość wyposażenia, jak i dodatkowe rozwiązania i akcesoria, które podniosą funkcjonalność domowej garderoby. 

Szafa na wymiar - najważniejsze elementy

Projekt szafy na wymiar będzie uwzględniał wszystkie parametry mebla oraz rodzaj, jakość i ilość wyposażenia. Co wpłynie na cenę szafy i na co zwrócić uwagę?

  • wymiar zabudowy - im większa szafa, tym wyższa będzie jej cena; producent wykonując kosztorys weźmie pod uwagę wszystkie wymiary mebla, czyli: wysokość, szerokość i głębokość; 
  • elementy zewnętrzne i korpus - szafa na zamówienie może wymagać stworzenia pełnego korpusy (w przypadku konstruowania mebla wolnostojącego niezbędne będą: ścianki boczne, plecy, podłoga i sufit) lub być konstrukcją wpisaną w przygotowaną wcześniej wnękę (wówczas można zrezygnować z niektórych elementów korpusu, np. ścian bocznych, podłogi czy sufitu); konieczność wykonania pełnego korpusu będzie się wiązała z wyższym kosztem całej szafy;
  • ilość i rodzaj wyposażenia - im większa szafa, tym więcej elementów będzie się składało na jej wyposażenie (więcej półek, szuflad, drążków itp.), ponadto na koszt szafy wpłynie również ich rodzaj - nowoczesne systemy, np. z wysuwanymi koszami, cichym domykaniem szuflad itp. będą przekładały się na wyższą cenę mebla;
  • ilość, rodzaj i wygląd frontów - to najbardziej widoczny element szafy, który może mieć dodatkowo charakter dekoracyjny; im większa szafa na wymiar - tym większej ilości drzwi będzie potrzebowała, a co za tym idzie - jej koszt będzie wyższy; najmniej zapłacimy oczywiście za szafy bez drzwi (zrobione do oddzielnych pomieszczeń garderobianych), stosunkowo tanie będą zwykłe drzwi zawiasowe, w standardowym kolorze, a najwięcej zapłacimy za drzwi ozdobne (np. przeszklone czy lustrzane) oraz w systemie przesuwnym, np. z systemem cichego domykania, paskami buforowymi i przeciwkurzowymi. 

Rozwiązanie dopasowane do naszego budżetu

Większość współczesnych producentów mebli na wymiar oferuje swoim klientom szeroki wybór materiałów, wyposażenia i wykończeń do wyboru, co pozwala dopasować finalny produkt i jego cenę do możliwości finansowych zamawiającego. W wersji ekonomicznej używane są tańsze (choć gwarantujące solidność i trwałość mebla) elementy oraz podstawowe systemy wysuwania szuflad czy zamykania. W wersji standard możemy liczyć na wykończenie na wyższym poziomie, z możliwością wybrania niektórych z nowoczesnych rozwiązań, a w opcji premium, gdy nie ogranicza nas budżet - pozwolić sobie na szafę najwyższej jakości, wyposażoną w innowacyjne systemy podnoszące funkcjonalność mebla oraz wykończenie idealnie dopasowane do wnętrza naszego domu i stylu, w którym został urządzony. 

Podsumowanie: koszt szafy na wymiar

Jaka jest cena szafy na wymiar? To zależy od nas! Projektując z producentem mebli na zamówienie szafę do naszej garderoby, przedpokoju sypialni czy pokoju dziecka mamy możliwość wybrania takich materiałów i wykończeń, które pozwolą nie tylko stworzyć mebel idealnie dopasowany do naszych potrzeb, ale również… mieszczący się w naszym budżecie. 

Za pomoc w napisaniu artykułu i wykonaniu wszelkich obliczeń dziękujemy firmie Erton z Lublina, której specjalnością są szafy na wymiar, skrojone na miarę potrzeb i możliwości finansowych Klientów. Wejdź na stronę https://erton.pl/k/szafy/.
 

(art.sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA