Zamknij
REKLAMA

Maseczki ochronne na twarz – czy wiesz o nich wszystko?

12:44, 06.04.2020 | materiały partnera

Maseczki ochronne zabezpieczają zarówno Ciebie, jak i osoby dookoła. Eksperci wskazują, że stosowanie maseczek ogranicza przenoszenie się zarazków drogą kropelkową. Dowiedz się więcej o bawełnianych maseczkach – które coraz szybciej zyskują na popularności.

Maseczki ochronne na twarz zdobywają na popularności

Maseczki ochronne, maseczki bawełniane, maseczki antywirusowe, maseczki antykoronawirusowe – w ostatnich kilku tygodniach ten temat staje się coraz popularniejszy. Zainteresowanie budzą zarówno jednorazowe maseczki chirurgiczne, jak i wielorazowe bawełniane.

Jeszcze do niedawna widok osoby w maseczce na ulicy był niecodzienny. Do tej pory miały zastosowanie jako ochrona przed smogiem – miejskimi zanieczyszczeniami i pyłami. Korzystali z nich także alergicy. Epidemia koronawirusa uświadomiła, że maseczki higieniczne mogą nas chronić także przed niewidzialnym niebezpieczeństwem – wirusami i chorobami, które przenoszone są drogą kropelkową, m.in. grypą.

Maseczki bawełniane i jednorazowe – jak działają?

Maseczki ochronne to zabezpieczenie na twarz – chroni nasze usta i nos przed dostaniem się do nich pyłów i szkodliwych mikroorganizmów. W jaki sposób maseczki nas chronią? Po pierwsze, zabezpieczają osoby je noszące, zmniejszając szansę na przedostanie się groźnych wirusów do dróg oddechowych. Po drugie, chronią osoby dookoła – jeśli maseczkę nosi osoba chora, jej zarazki nie przenikają do otoczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy dana osoba nie wie, że jest chora. W ten sposób, nosząc maseczki prewencyjnie – możemy chronić rodzinę, znajomych czy współpracowników. Wiele chorób wywoływanych przez wirusy, wywołuje objawy dopiero po kilku dniach. Dlatego prewencyjna ochrona jest bardzo ważna.

Na rynku możemy znaleźć maseczki jednorazowe, które musimy wyrzucić po użyciu – ich trwałość to zazwyczaj kilka godzin. Innym rozwiązaniem są wielorazowe maseczki bawełniane. Można je prać lub odkażać w mikrofalówce. Często posiadają wystarczająco miejsca na włożenie jednorazowego filtra, który wzmocni jej działanie.

Jak używać maseczek ochronnych?

Niezależnie czy mówimy o maseczkach jednorazowych czy bawełnianych – używa się je tak samo. Należy dokładnie zakryć usta i nos, zawiązując gumki z tyłu głowy lub zaczepiając o uszy. Koniecznie musisz sprawdzić, czy maseczka dobrze przylega do twarzy – powinna być jak najszczelniejsza. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni przed pyłem i wirusami.

Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci – powinny nosić specjalne maseczki przeznaczone dla nich, a nie dla dorosłych.

Maseczki ochronne do noszenia na co dzień?

Maseczki bawełniane są dosyć odporne, wygodne i łatwe w użytkowaniu. Ich noszenie absolutnie nie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Dzięki wielu różnym modelom i wzorom, możesz wybrać taką, która będzie najbardziej odpowiadać Ci pod kątem estetyki i samopoczucia. Inaczej ma się sprawa z maseczkami jednorazowymi, które są używane przeważnie przez personel medyczny.

Jeśli chcesz mieć pewność, że wychodząc z domu, jesteś bezpieczny, pamiętaj o podstawowych zasadach: unikaj dotykania twarzy, często i dokładnie myj ręce. Noś ze sobą żel antybakteryjny, na wypadek jeśli nie jesteś w stanie umyć rąk. Unikaj także kontaktu z osobami, które wykazują objawy przeziębienia lub grypy oraz powstrzymaj się przed spotkaniami w większym gronie. Chroń siebie i bliskich!

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA