Zamknij

Jak pozbyć się długów i gdzie szukać pomocy?

18:33, 21.05.2020 art.sponsorowany Aktualizacja: 18:47, 21.05.2020

Długi nie są dzisiaj rzadkością, co doskonale obrazują dostępne dane. Aktualnie zadłużonych jest ponad 2,8 miliona Polaków. Kwota ich długu jest olbrzymia i wynosi ponad 78 miliardów złotych. W tym zestawieniu znajdziemy zarówno niespłacane pożyczki i kredyty, jak i rachunki za media czy inne nieuregulowane zobowiązania. Skala zjawiska dobitnie świadczy o tym, że długi nie są problemem jednostki, a tak naprawdę są problemem społecznym.

Problem długów – z czego wynika?

Logiczne jest, że w większości przypadków nikt świadomie nie chce popaść w długi. Są one najczęściej wynikiem złych decyzji, życia ponad stan i niesprzyjających okoliczności. Niestety w najbliższym czasie liczba osób zadłużonych może się zwiększyć. W tym przypadku winowajcą będą okoliczności w postaci panującej pandemii. Ci, którzy mieli długi, mogą zadłużyć się jeszcze bardziej. A ci, którzy ich nie mieli i nigdy nie przypuszczali, że mogą mieć, zostaną wepchnięci w otchłań zadłużenia z powodu ekonomicznego kryzysu, wywołanego przez koronawirusa.

Są jednak miejsca, gdzie można znaleźć profesjonalną pomoc dla dłużników oraz zyskać wiedzę, jak uniknąć zadłużenia! Jednym z nich jest portal Mam długi, który oferuje fachową pomoc dla dłużników i sporą bazę wiedzy o tym, jak wychodzić z długów.

Niestety państwowy system edukacji nie przygotowuje ludzi do życia pod kątem świadomego zarządzania własnymi finansami. Co bardzo często kończy się długami i rosnącą spiralą zadłużenia. Zapewne większość ludzi nie była również przygotowana na to, co aktualnie dzieje się w gospodarce. A dzieje się dużo złego, co może skończyć się jeszcze większym zadłużeniem społeczeństwa. Co zatem zrobić z długami?

Skuteczne oddłużanie – szybka reakcja

Każdy dłużnik musi pamiętać o tym, że unikanie wierzyciela nie rozwiązuje jego problemów. Jest wręcz przeciwnie! Jeśli nie robimy ze swoim zadłużeniem nic, nie tylko je powiększamy, ale ryzykujemy skierowanie sprawy do sądu. A niestety egzekucja komornicza, z punktu widzenia dłużnika, jest najgorszą formą windykowania długów.

Oczywiście można czasami wyjść obronną ręką i z takiej sytuacji, jednak o wiele łatwiej jest rozwiązać sprawy zadłużeniowe na wcześniejszym etapie windykacji. Kiedy jeszcze nie mamy na karku komornika blokującego nam środki na koncie i zajmującego na poczet długu nasze nieruchomości i ruchomości.

Porozumienie z wierzycielem

Dlatego najważniejszą zasadą, przy oddłużaniu jest wzięcie odpowiedzialności za swoje długi i próba porozumienia się z wierzycielem. Wielu dłużników nie zdaje sobie sprawy z tego, że bardzo często można uzyskać korzystne warunki spłaty długów, a nawet ich umorzenie – częściowe lub całościowe. Do tego potrzebna jest jednak rozmowa z wierzycielem, a nie chowanie głowy w piasek.

Zanim jednak na cokolwiek się zgodzimy, musimy najpierw sprawdzić, czy dług jest ważny (jeśli sprawa dotyczy starego zadłużenia, które może być już przedawnione) oraz to, czy windykator (jeśli jest to firma windykacyjna, która wykupiła nasz dług) ma faktyczne podstawy prawne i stosowne umowy pozwalające na domaganie się zwrotu zadłużenia.

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy dla zadłużonych?

Bardzo dużo przydatnych i fachowych informacji można znaleźć na https://mamdlugi.pl/pomoc-zadluzonym/. Oprócz bogatej bazy wiedzy i artykułów z poradami znajdziemy tam również w pełni profesjonalną pomoc prawników i doradców, którzy tworzą skuteczne plany oddłużeniowe i wspierają dłużników w działaniach formalnych, obejmujących czynności związane z windykacją i egzekucją komorniczą oraz dochodzeniem praw dłużnika przed sądem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%