Zamknij
REKLAMA

Kiedy obowiązują zakazy ruchu dla ciężarówek?

22:36, 18.06.2020 | art.sponsorowany

Ograniczenie ruchu ciężarówek ma na celu poprawienie przepustowości na drogach w dniach o nasilonym ruchu pojazdów osobowych. Każdy właściciel firmy transportowej ma obowiązek znać terminy obowiązujących zakazów. W przeciwnym razie musi liczyć się z surowymi karami. Kiedy ciężarówki nie mogą uczestniczyć w ruchu drogowym?

Kogo obowiązują zakazy i czym skutkuje ich przekroczenie?

Każde Europejskie państwo indywidualnie wyznacza terminy, w których ruch ciężarowy jest zabroniony. W Polsce zakaz jazdy dla ciężarówek ustanowiony został na podstawie Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku. Obejmuje on pojazdy o masie całkowitej przekraczającej 12 ton z wyjątkiem autobusów. Za nieprzestrzeganie regulacji grozi kara w postaci mandatu od 200 do 500 zł. W 2018 roku weszły w życie przepisy nakładające karę nie tylko na kierowcę, ale także na przewoźnika i zarządzającego transportem. Przewoźnikowi grozi obecnie kara w wysokości 2000 zł, a zarządzającemu – 1000 zł. Łączna kara może wynieść nawet 3500 zł. Zatrzymany pojazd zostanie usunięty z drogi na czas obowiązywania zakazu. Może to rodzić dodatkowe koszty.

Terminy zakazu poruszania się ciężarówek

Okresowe ograniczenia poruszania się ciężarówką po terenie kraju obejmują dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8 rano do 20 wieczorem. Obejmują one święta przypadające zawsze w tym samym terminie: Nowy Rok, Święto Pracy, Święto Konstytucji Trzeciego Maja, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,Wszystkich Świętych,Narodowe Święto Niepodległości, Święta Bożego Narodzenia. Święta ruchome, w czasie których obowiązuje zakaz jazdy to: pierwszy dzień Zielonych Świąt, Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało. Ograniczenia obowiązują również w dni poprzedzające święta z wyjątkiem Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Zakaz obowiązuje w godzinach od 18 do 22. Wyłączone z zakazu jest święto Trzech Króli. Również w czasie wakacji, gdy natężenie ruchu na drogach znacznie wzrasta, wprowadzone są ograniczenia. Ciężarówka nie może poruszać się w piątki od godziny 18 do 22, w soboty od 8 do 14, a w niedziele od 8 do 22. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie ocrk.pl.

Wyjątki od zakazu

Ustawa przewiduje wyjątki, których nie dotyczą czasowe ograniczenia. Oprócz wspomnianych już autobusów zakaz poruszania się nie dotyczy policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Celnej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Sił Zbrojnych, straży pożarnej, pogotowia technicznego, jednostek ratownictwa technicznego, służb ochrony radiologicznej i przed skażeniami, a ponadto ciężarówek biorących udział w akcjach ratowniczych, humanitarnych, usuwaniu awarii czy skutków klęsk żywiołowych. Zakaz nie obejmuje także pojazdów przewożących przesyłki pocztowe, żywe zwierzęta, artykuły szybko psujące się, artykuły spożywcze, pojazdy obsługujące imprezy masowe lub używane przy budowie dróg. Pojazdy powyżej 12 ton powracające z zagranicy lub wyjeżdżające z Polski mogą poruszać się w czasie zakazu do 50 km od granicy. Również ciężarówki bezpośrednio po rozładunku i jadące na załadunek zwolnione są z zakazu.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią innej publikacji: „Obsługa tachografu - co musi wiedzieć kierowca?” Jest to temat równie ważny dla kierowcy, jak terminy zakazu poruszania się ciężarówek.

(art.sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%