Zamknij
REKLAMA

Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci. Jak pielęgnować delikatną skórę dziecka?

08:16, 24.07.2020 | materiały partnera

Skóra dzieci wymaga szczególnej ochrony, zwłaszcza w kontakcie z promieniami słonecznymi. Dowiedz się, na co zwracać uwagę sięgając po kremy z filtrami dla dzieci.

Kremy z filtrami UV dla dzieci

Na półkach drogeryjnych i aptecznych znajdziemy wiele produktów kierowanych do maluchów od 1. dnia życia. Warto jednak nie sięgać po pierwszy z brzegu, ponieważ produkty te znacząco różnią się od siebie jakością.

Dobrej jakości krem dla maluchów powinien posiadać filtry chroniące przed promieniami UVA i UVB. Najlepiej, aby był dopuszczony do użytku przez noworodki od 1. dnia życia i miał potwierdzone badaniami certyfikaty. Sugerowany stopień ochrony dla najmniejszych dzieci to SPF minimum 30, optymalnie 50. Cena produktu niekoniecznie musi świadczyć o jego jakości, ale preparaty bazujące na sprawdzonych składnikach kosztują od kilkunastu złotych za niewielki słoiczek. Bardzo niska cena produktu powinna wzbudzić naszą czujność.

Filtr mineralny czy filtr chemiczny: kremy przeciwsłoneczne dla dzieci

Specjaliści są zgodni, że u dzieci poniżej 1. roku życia nie powinno stosować się filtrów chemicznych. Należy zatem sięgać po preparaty zawierające wyłącznie filtry mineralne, innymi słowy: mechaniczne. Są to dwutlenek tytanu (Titanium dioxide) i tlenek cynku (Zink oxide), które można znaleźć np. w mineralnym kremie ochronnym Emolium SunCare SPF50+.

Warto pamiętać, że preparaty te "zachowują" się inaczej niż zwykłe kremy: tworzą na skórze charakterystyczną, białą warstwę, która nie wchłania się jak typowy kosmetyk. To właśnie ta warstwa odbija promienie słoneczne i zapewnia optymalny stopień ochrony. Filtry chemiczne mogą być stosowane u starszych maluchów, jednak w dalszym ciągu warto zwracać uwagę na to, czy kosmetyk jest odpowiedni dla dzieci. Dobrym przykładem takiego preparatu są A-Derma Protect Kids spray z wysoką ochroną przeciwsłoneczną SPF50+ czy Dermedic Sunbrella Baby mleczko ochronne SPF50 dla dzieci 6m+. Oba dostępne są w wygodnej formie spray'u, pozbawione są parabenów i substancji uczulających.

Jak nakładać krem przeciwsłoneczny dla dzieci?

Aby krem przeciwsłoneczny mógł spełniać swoją funkcję, należy go aplikować co najmniej 20 minut przed ekspozycją na słońce. Jego aplikację należy ponawiać regularnie, szczególnie po kąpieli czy intensywnej zabawie, w trakcie której mógł zostać starty mechaniczne lub usunięty wraz z potem. Bardzo ważne jest, aby pozostałości kremu dokładnie zmyć najszybciej, jak to możliwe po zakończonym przebywaniu na słońcu. Nawet najlepszej jakości kosmetyki zawierające filtry nie powinny być na delikatnej skórze dziecka dłużej, niż to konieczne. Do zmycia preparatu wystarczą zwykłe codzienne kosmetyki dla dzieci - wapteka.pl posiada w swoim asortymencie wiele propozycji.

Dodatkowe środki ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci

Małe dzieci nie powinny przebywać bezpośrednio na słońcu między 11 a 15 w okresie letnim. Przez cały czas powinny mieć zakrytą główkę (kapeluszem lub czapeczką), możliwie z szerokim rondem, które zakrywałoby kark. Warto pamiętać, że cienkie ubranka nie chronią przed promieniami słonecznymi - dlatego krem przeciwsłoneczny powinien być aplikowany również pod nie, jeśli planowany jest spacer. Maluchy niechodzące, jeżdżące w gondoli, warto osłaniać od słońca parasolką. Nigdy nie należy stosować do tego celu pieluszki tetrowej kładzionej na wózku! W ten sposób bardzo szybko prowadzi się do przegrzania malucha, a w skrajnych przypadkach - nawet podduszenia.

Interesuje Cię temat preparatów dla maluchów? Przeczytaj kolejny artykuł: Najlepsze kosmetyki dla dzieci – jakie wybrać?

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA