Zamknij
REKLAMA

Zaplanuj wypoczynek w Sopocie - Reaktywacja po okresie pandemii

00:00, 18.11.2020 | materiały partnera

Kiedy w 2019 r. CNN zaliczył Sopot do najbardziej romantycznych miast Europy Środkowej, tylko potwierdził niepowtarzalny urok kurortu. Urok, który kryje się w harmonijnym połączeniu zachwycającej architektury z bogactwem przyrodniczym.

Kiedy w 2019 r. CNN zaliczył Sopot do najbardziej romantycznych miast Europy Środkowej, tylko potwierdził niepowtarzalny urok kurortu. Urok, który kryje się w harmonijnym połączeniu zachwycającej architektury z bogactwem przyrodniczym. Każdego roku docenia go ponad milion turystów z Polski i zagranicy. W dobie koronawirusa Sopot zyskuje na atrakcyjności, oferując pro zdrowotny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody.

Sopot i jego wyjątkowy klimat jest dostępny dla mieszkańców Włocławka przez cały rok. W 2,5 godziny dotrzemy autem nad polskie morze. Włocławek jest oddalony od Sopotu o 232 km. 

Kiedy zostaną zdjęte obostrzenia związane z branżą turystyczną warto pomyśleć o regeneracji w wyjątkowej atmosferze nadmorskiego kurortu. 

Atrakcje w Sopocie dla każdego

W Sopocie nie brakuje atrakcji dla turystów o zróżnicowanych upodobaniach. Zakochani odnajdują miłosny nastrój w uroczych restauracjach i podczas spacerów brzegiem morza. Sportowcy przemierzają rowerami przybrzeżną promenadę i próbują swoich sił w sportach wodnych. Rodziny z dziećmi wypoczywają na plaży, oddają się szalonej zabawie w Aquaparku i spędzają czas na placach zabaw. Kuracjusze czerpią z uzdrawiającej mocy klimatu i przyrody. Artyści szukają inspiracji w niezmierzonej głębi Bałtyku. Biznesmeni zatrzymują się w eleganckich hotelach, aby prowadzić interesy, a imprezowicze bawią się w modnych klubach. Wielość atrakcji turystycznych i możliwości wypoczynku czynią z Sopotu jeden z najliczniej odwiedzanych kurortów nad Bałtykiem. 

Monte Cassino - największa atrakcja Sopotu

Miejscem nie do pominięcia w Sopocie jest deptak Monte Cassino, potocznie nazywany Monciakiem. W tym punkcie miasta życie nabiera tempa i zyskuje szczególny rytm, wyznaczany przez muzykę i gwarne rozmowy turystów. Tam swoje gościnne progi otwierają modne kluby, klimatyczne puby, eleganckie restauracje i ekskluzywne sklepy, które przyciągają rzesze wczasowiczów o każdej porze dnia i nocy. 

Na Monciaku znajduje się również jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Sopotu - Krzywy Domek. To niezaprzeczalny symbol miasta, jaki niezmiennie od lat ściąga na siebie obiektywy aparatów. Potwierdzają to statystyki - ten obiekt o nietypowej architekturze, inspirowanej rysunkami Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga, należy do najchętniej fotografowanych atrakcji w Sopocie. 

Perełki sopockiej architektury

Krzywy Domek jest ewenementem na mapie kurortu i zdecydowanie wyróżnia się na tle okazałych, secesyjnych willi oraz wysokich, smukłych kamienic, które nadają sopockiej architekturze rys dostojności. Wśród najciekawszych zabytków można wymienić m. in. Dworek Sierakowskich i Willę Claaszena - obecną siedzibę Muzeum Sopotu. Jednak i ich urok blednie przy majestacie dumnie spoglądającego na molo i morze Grand Hotelu. Należy on do najwytworniejszych hoteli w Polsce. Na przestrzeni lat gościł w swoich progach znamienite osobistości ze świata kultury, nauki, polityki. Dość wspomnieć o Fidelu Castro, Marlenie Dietrich czy Grecie Garbo. 

Najstarszy zabytek Sopotu

Grand Hotel, którego mury pamiętają ciekawe wydarzenia sprzed lat, zajmuje ważne miejsce w historii Sopotu. Historii sięgającej średniowiecza, co potwierdzają cenne pozostałości po grodzie istniejącym między VIII a X w. na terenie dzisiejszego kurortu. Grodzisko, bo taką oficjalnie nazwę nosi ten skansen, znajduje się na zalesionym wzniesieniu, 400 m od morskiego brzegu. I choć stanowi najstarszy zabytek w kurorcie, wcale nie jest skostniałym miejscem z przeszłości. Wręcz przeciwnie, dzięki pracownikom Muzeum Archeologicznego tętni życiem podczas festynów i lekcji muzealnych, oferując moc atrakcji dla turystów w każdym wieku. Warto go odwiedzić, aby poznać najdalszą historię Sopotu zaklętą w odtworzonych chatach i licznych znaleziskach prezentowanych w pawilonie wystawienniczo-edukacyjnym.

Sopot kulturalny 

Tym, co obecnie ma szansę zapisać się w dziejach Sopotu na dłużej, są na pewno prestiżowe wydarzenia kulturalne. Od kilku lat w kurorcie odbywają się liczne festiwale: Literacki Sopot, Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej ?Dwa Teatry?, Sopot Film Festival, Przegląd Teatru Dokumentalnego Non-Fiction. Jednak największą publiczność zdobywa Międzynarodowy Festiwal Piosenki - Sopot Festival, który od 40 lat gości na deskach Opery Leśnej - zadaszonego amfiteatru malowniczo położonego na skraju lasu. Doskonała akustyka tego miejsca pozwala na organizację wydarzeń muzycznych na najwyższym poziomie. Występu na jego scenie nie powstydzili się m. in. Elton John, Whitney Houston czy Bryan Adams. Opera Leśna należy do ulubionych miejsc nie tylko miłośników muzyki popularnej, ale też wytrawnych melomanów, biorących udział w muzycznej uczcie, jaką jest coroczny Festiwal Sopot Classic.  

Aktywnie w Sopocie

W Sopocie nie brakuje również atrakcji dla amatorów aktywnego wypoczynku. Infrastruktura sportowa kurortu może wprawić w podziw niejednego zapalonego sportowca. Stadion leśny, korty tenisowe, szlaki piesze, ścieżki rowerowe i liczne siłownie oferują różnego typu aktywności. Wśród nich perełką jest hala sportowa Ergo Arena, która profesjonalnym zawodnikom daje możliwość rywalizacji na parkiecie, a zagorzałym kibicom gwarantuje niezapomniane sportowe wrażenia. Hala należy do najbardziej innowacyjnych tego typu obiektów w Polsce. Najlepiej świadczy o tym fakt, że rozgrywano tam nie tylko mecze w znanych dyscyplinach, takich jak piłka siatkowa, nożna czy koszykowa, ale też prezentacje windsurfingu i sportów motorowych. Poza tym mogą się tam odbywać koncerty, przedstawienia teatralne, targi, gale i inne prestiżowe wydarzenia. Nowoczesność i wielość pełnionych funkcji czynią z Ergo Areny wyjątkowe miejsce zlokalizowane na granicy Gdańska i Sopotu, które w jednym czasie może pomieścić nawet 15 tys. widzów. 

Skoro mowa o sportowych atrakcjach Sopotu, nie sposób nie wspomnieć także o Hipodromie. To przecież jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce i Europie. Wyróżnia się malowniczym położeniem w sąsiedztwie lasów morenowych i doskonałymi warunkami do organizowania zawodów hippicznych na poziomie międzynarodowym. 

Sopocka plaża

Nie da się jednak zaprzeczyć, że wśród atrakcji Sopotu zwycięża Bałtyk i ciągnąca się wzdłuż jego brzegu, 4,5-kilometrowa plaża. Szeroka i piaszczysta należy do najbezpieczniejszych, najczystszych i najlepiej zagospodarowanych plaż nad Zatoką Gdańską. Kusi perspektywą leniwej kąpieli słonecznej, szalonej zabawy w wodzie, długim spacerem wzdłuż wybrzeża i...zapachami regionalnych specjałów. Wzdłuż niej usytuowały się bowiem chętnie odwiedzane przez turystów bary rybne i eleganckie restauracje. 

Tym, co decyduje o dużej popularności sopockiej plaży, jest także drewniane molo. To bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Sopotu, grzechem byłoby zatem odmówić sobie spaceru po tej rozbijającej wody Bałtyku konstrukcji. Trzeba się przygotować na całkiem długą przechadzkę, bo całe molo liczy ponad 500 m. Warto dotrzeć do jego końca, aby podziwiać luksusowe jachty w działającej od 2011 r. nowoczesnej marinie. Tam stacjonuje także słynny Statek Pirat, który oferuje fascynujące rejsy po Zatoce Gdańskiej. To świetna atrakcja Sopotu dla małych i dużych. Pozwala z nietypowej perspektywy spojrzeć na piękną scenerię kurortu. 

Aquapark Sopot - alternatywa dla kąpieli w Bałtyku

Nadmorska pogoda bywa jednak kapryśna i nie zawsze pozwala na czerpanie z możliwości wypoczynku, jakie oferuje wybrzeże Bałtyku. Namiastką kąpieli w morskiej wodzie jest nowoczesny Aquapark Sopot. Różnej wielkości baseny, zjeżdżalnie i inne wodne atrakcje dostarczają mnóstwo frajdy osobom w każdym wieku. Warto go odwiedzić latem, gdy pogoda pokrzyżuje plany lub zimą, kiedy w srogim mrozie zamarzy się o zanurzeniu w ciepłej wodzie.  

Aquapark cennik 

Zimowe atrakcje Sopotu

Zimowy Sopot przynosi jednak znacznie więcej atrakcji. Jedną z najpopularniejszych jest wyciąg narciarski Łysa Góra, położony na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, na wysokości 110 m n.p.m. Szusowanie po stokach wzniesienia dostarcza wrażeń, których nie zapewni żaden górski ośrodek. Podczas zjazdu oczom ukazuje się bowiem sięgający horyzontu błękit Morza Bałtyckiego. Na miejscu można spróbować swoich sił na dwóch trasach narciarskich, torze saneczkowym i w snow-parku przeznaczonym dla snowboardzistów. Wizyta w tym miejscu jest także świetną okazją, aby postawić pierwsze kroki w narciarstwie. Na Łysej Górze działa szkółka z profesjonalną kadrą instruktorską oraz wypożyczalnią sprzętu. 

To nie wszystkie atrakcje turystyczne Sopotu. Pobyt w tym miejscu z pewnością dostarczy znacznie więcej wrażeń i odkryć. Na ich doświadczenie pozwolą gościnność mieszkańców, pełna skarbów architektura, piękna przyroda i bogata oferta różnego typu wydarzeń. To niezwykłe połączenie sprawia, że to w Sopocie serce Trójmiasta bije najmocniej. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%