Zamknij
REKLAMA

Co to jest system ERP - czy warto korzystać z oprogramowania SAP?

08:06, 05.01.2021 | materiały partnera

W wielu firmach podejmowane są próby zoptymalizowania procesów biznesowych oraz obniżenia kosztów prowadzenia działalności, jednak często zapomina się o regularnym sprawdzaniu, czy podjęte kroki przynoszą jakiekolwiek efekty. Może w tym pomóc dobry system ERP, który przy okazji znacznie ułatwi zarządzanie firmą.

  1. Czym jest system typu ERP?
  2. Jakie funkcje pełni oprogramowanie ERP?
  3. Zalety popularnego systemu SAP

Dostępnych jest wiele takich systemów, ale przed zainwestowaniem pieniędzy w nowe oprogramowanie warto sprawdzić kilka kluczowych rzeczy. Pomoże to uniknąć nietrafionej decyzji w postaci niewydajnego lub nieintuicyjnego systemu.

Czym jest system typu ERP?

Rozwinięcie skrótu ERP stanowi świetne wytłumaczenie tego, czym tak naprawdę jest taki system. Z języka angielskiego ERP oznacza Enterprise Resource Planning. Tłumacząc to na język polski, można otrzymać krótką, ale bardzo trafną odpowiedź na pytanie: co to jest system ERP? Brzmi ona: Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że nie chodzi o pojedynczy system ERP, tylko o zbiór zintegrowanych ze sobą nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Każde z nich w innym stopniu wspiera procesy, które są kluczowe dla zarządzania firmą. Chociaż zintegrowany system zarządzania cieszy się obecnie dużą popularnością wśród wielu firm, pierwszy taki system powstał już w latach dziewięćdziesiątych.

Składały się na niego starannie opracowane procedury finansowe i inne rozwiązania, co pozwalało generować przydatne analizy. Wybierając oprogramowanie SAP ERP, upewnij się, że program zapewni ci możliwość korzystania z największej zalety takich systemów. Chodzi o automatyzację procedur biznesowych, co przekłada się na obniżenie kosztów i sprawniejsze realizowanie zadań.

Jakie funkcje pełni oprogramowanie ERP?

Popularny program SAP, które uważane jest za jedno z najlepszych oprogramowań typu ERP pełni wiele przydatnych funkcji. Chociaż w każdej firmie kluczowe znaczenie mogą mieć inne funkcje oprogramowana ERP, to z czasem każdy użytkownik zacznie doceniać dostęp do wszystkich narzędzi. Najważniejsze funkcje ERP można podzielić na kilka kategorii. Wyróżnia się między innymi:

  • funkcje ERP związane z kontrolą,
  • zastosowania planistyczne,
  • możliwość łatwego administrowania,
  • funkcje zaopatrzeniowe,
  • możliwość szybkiego tworzenia raportów,
  • funkcje finansowe systemu.

To właśnie możliwość dowolnego wykorzystywania danych zebranych w systemie sprawia, że w firmach, w których wdrożono dobry system ERP, udaje się wyeliminować problemy z przepływem informacji. Trudno zresztą wskazać jakikolwiek obszar przedsiębiorstwa, w którym taki program nie przyniósłby pozytywnych zmian. Lepsza obsługa klienta, większa kontrola nad finansami i usprawnienie produkcji to tylko przykładowe korzyści, jakie wiążą się ze wdrożeniem programu. Pamiętaj jednak, że chociaż wielu klientów chwali sobie SAP oprogramowanie, to nie każdy program jest wart swojej ceny. Biorąc pod uwagę to, że wiele aplikacji erpowych wiąże się z dużymi wydatkami, lepiej unikać pochopnych decyzji i dokładnie sprawdzić możliwości wybranego narzędzia.

W tym celu można skorzystać z prezentacji, którą przeprowadzą specjaliści znający oprogramowanie SAP ERP. Zapoznanie się z możliwościami SAP system ERP jest niezobowiązujące. Jeżeli klient uzna, że system komputerowy SAP nie jest mu potrzebny, będzie mógł zrezygnować z zakupu. W praktyce jednak większość klientów jest zachwyconych narzędziami, które składają się na popularny system. Nic więc dziwnego, że zarządzanie przedsiębiorstwem SAP postrzegane jest jako kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Doskonale widać to w branżach, w których jest duża konkurencja. Firmy, które wdrożyły system ERP SAP i potrafią z niego korzystać, aby usprawnić przetwarzanie oraz przepływ informacji odnoszą zazwyczaj lepsze efekty.

Zalety popularnego systemu SAP

Nowoczesny ERP SAP system ma wiele zalet, dlatego trudno w skrócie przedstawić jego możliwości. W zależności od potrzeb klienta program można dopasować w taki sposób, aby idealnie odpowiadał potrzebom użytkowników. Z istotnych zalet warto wspomnieć o bezproblemowym zarządzaniu sprzedażą i łatwiejszym utrzymywaniu relacji z klientami. System pozwala planować działania i wspiera użytkowników na każdym etapie sprzedaży. Jednocześnie umożliwia im łatwe raportowanie wykonanej pracy, co eliminuje problemy z przygotowaniem zestawienia dla pracodawcy. Dla wielu firm ważniejsze jest natomiast to, że system SAP pozwala kontrolować stany zaopatrzenia oraz pracę magazynu. Nie ma więc ryzyka, że dojdzie do zgubienia towaru. Program można zintegrować z kodami QR, RFID oraz kreskowymi, dzięki czemu pracownicy magazynów będą mogli lepiej i efektywniej wykonywać swoje obowiązki.

Tym samym można wyeliminować konieczność zatrudniania dodatkowych osób, co przekłada się na oszczędności. Dobrego systemu SAP ERP można też użyć do planowania produkcji, co pozwala efektywniej realizować wysyłki i zarządzać dostawami. Z aplikacji będą zadowoleni również pracownicy, którzy są odpowiedzialni za przygotowywanie budżetów. Najlepiej więc jak najszybciej zamówić prezentację tego nowoczesnego systemu i samemu poznać jego możliwości.

ALTAB S.A.

Oprogramowanie dla firm SAP Business One

ul. Wręczycka 11a
42-200 Częstochowa
Telefon: +48 12 333 45 01
Email: [email protected]

Dodatkowe informacje, w tym cennik, demo i wiele więcej szczegółów znajdziesz na https://altab.pl/system-erp-sap/

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA