Zamknij

Jak borykające się firmy mogą renegocjować czynsz?

00:00, 25.02.2021 artykuł sponsorowany

Dziesiątki milionów firm na całym świecie walczą obecnie o pokrycie swoich kosztów ogólnych, a większość działalności gospodarczej jest generowana w domach ludzi. To sprawia, że czynsz, chociażby biurowy, jest dużą, ale tymczasowo niepotrzebną pozycją kosztową.

Umiejętność radzenia sobie z nią może być kluczową umiejętnością menedżerską pozwalającą przetrwać kryzys. W tym artykule omawiamy główne punkty, które każdy menedżer powinien rozważyć przed rozmową z właścicielem biura, aby spróbować zmniejszyć ten koszt, oraz główne strategie, które mogą pomóc zarówno właścicielowi, jak i najemcy. Na koniec zwracamy uwagę na prawdopodobne konsekwencje tych ustaleń dla przyszłych umów najmu.

Zrozum stanowisko wynajmującego

Pierwszym krokiem w udanych negocjacjach dotyczących płatności czynszu jest zrozumienie punktu widzenia wynajmującego. Chociaż istnieje wiele różnych typów inwestorów, którzy mogą być właścicielami twojej powierzchni biznesowej, najważniejszymi cechami do negocjacji są ich stan kapitału, stosunek do ryzyka oraz zdolność do ponoszenia obniżki czynszu, a także ich zobowiązania umowne.

Źródło: https://centrala.pl/

Na przykład nieruchomości są popularnym aktywem inwestycyjnym dla funduszy emerytalnych, ponieważ tradycyjnie zapewniają stały dochód przydatny w spłacie zobowiązań. Jeśli budynek biura jest własnością firmy takiej jak ta, która polega na dochodach, ich priorytetem może być wykonanie niektórych płatności (nawet częściowych). W przeciwieństwie do tego wiele budynków jest własnością inwestorów, którzy muszą okresowo raportować wartość swoich aktywów i zwrot z dochodów (np. fundusze inwestycyjne). Ich priorytetem jest informowanie o dobrych wynikach i bardziej interesuje ich ogólny poziom płatności niż terminowość. Mogą być mniej skłonni do zaoferowania rabatu, ale chętniej zaakceptują odroczenie. Również ci właściciele są w trudnej sytuacji, ponieważ w tej chwili nie można wycenić nieruchomości, więc nie wiedzą, ile ich majątek stracił na wartości kapitałowej. To stawia ich pod presją, aby jak najlepiej zarządzać zwrotem dochodów.

Zaproponuj rozwiązanie

Jeśli twoja firma jest w trybie przetrwania, możesz nie być w stanie zapłacić czynszu i powinieneś spróbować renegocjować istniejącą umowę najmu. Zalecamy, abyś skontaktował się z wynajmującym z propozycją rozwiązania, zamiast po prostu wstrzymać płatności. Daje to więcej opcji i zmniejsza ryzyko, na jakie napotkasz, gdy obecny kryzys ustanie.

Twoja strategia powinna polegać na maksymalnym zmniejszeniu wartości czynszu, aby doprowadzić wynajmującego do stołu negocjacyjnego. Powinieneś porozmawiać ze swoim zespołem prawnym o tym, jak to zrobić formalnie i razem powinniście uważnie przyjrzeć się umowie najmu podczas rozważania alternatyw.

Podsumowanie

Żadne przedsiębiorstwo nie chciałoby przeznaczać więcej na utrzymanie się, niż jest to potrzebne. Szczególnie gdy mowa o przestrzeni pozwalającej na faktyczny rozwój firmy. Jeśli to na dodatek znajduje się w dobrej lokalizacji, to gra tym bardziej jest warta świeczki.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%