Zamknij
REKLAMA

Drzewo wymaga przycięcia? Skorzystaj z pomocy fachowca, czyli arborysty

00:00, 05.04.2021 | .
Fot. drzewonauta.pl

Przycinanie lub usuwanie, zwłaszcza dużych drzew, to nie tylko kwestia bezpieczeństwa. Właściwa pielęgnacja drzew to inwestycja, która może przynieść znaczne korzyści, na przykład podnieść wartość nieruchomości. Prace przy drzewach powinny być wykonywane tylko przez osoby przeszkolone, które posiadają odpowiedni sprzęt do profesjonalnego wykonywania takich zadań. Dlatego warto skorzystać z usług arborysty, który posiada wiedzę na temat potrzeb drzew i sprzęt, aby zapewnić im właściwą opiekę. Z tego artykułu dowiesz się m.in., ile kosztuje taka usługa. 

Błędy przy przycinaniu drzew

Częstym widokiem w naszym regionie są zabiegi przycinania drzew wykonywane przez osoby niewykwalifikowane, które nie posiadają wiedzy o sposobie funkcjonowania drzew i nie znając zasad prawidłowego ich przycinania robią to „na oko”. Cięcia wykonywane są nagminnie o niewłaściwej porze roku i niezgodnie z obowiązującymi przepisami (drzewa są „ogławiane” lub usuwana jest zbyt duża część korony). Dodatkowo często powtarzanym błędem podczas przycinania dużych drzew jest używanie drzewołazów (kolców przy butach), które okaleczają drzewa i powodują infekcje patogenami. Aby zmienić tę sytuację właściciele drzew (zarówno osoby prywatne jak i instytucje oraz urzędy) powinny korzystać z usług arborystów.

Fot. drzewonauta.pl

Arborysta – kim jest i co robi?

Arborysta to specjalista zajmujący się pielęgnacją drzew posiadający szeroką wiedzę zarówno o samych drzewach jak i aspektach prawnych z nimi związanych. Głównym celem działań arborysty jest praca w koronie drzew w taki sposób, aby nie szkodzić drzewom, które nie są przeznaczone do wycinki. Zabiegi pielęgnacyjne na drzewach dużych arborysta wykonuje z wykorzystaniem technik alpinistycznych.

Jako zabiegi pielęgnacji drzew rozumiemy szeroki zakres prac w koronie drzewa takich jak:

  •  usuwanie suchych, połamanych lub zarażonych patogenami gałęzi i konarów
  • usuwanie jemioły (bardzo często bagatelizowany groźny dla drzew pasożyt!)
  • redukowanie korony (nadawanie kształtu, zmniejszanie lub przerzedzanie)
  •  usuwanie gałęzi i konarów, których stan lub umiejscowienie powoduje ryzyko wypadku lub uszkodzenia mienia
  •  podkrzesywanie drzew (usuwanie gałęzi z dolnej części korony)

Fot. drzewonauta.pl

Wycinka drzew

Arborysta to również drwal wysokościowy, który w razie potrzeby może przeprowadzić wycinkę każdego drzewa (zarówno tradycyjnie „z ziemi” jak i technikami alpinistycznymi), niezależnie od tego jak trudne i niebezpieczne jest to drzewo. Wycięcie uschniętego klonu na cmentarzu pośród nagrobków, pochylonego dębu wiszącego nad pomnikiem w parku, wysokiej sosny rosnącej pomiędzy domem a garażem czy też świerku w ogrodzie – wszystko to są zadania dla arborysty. Arborysta doskonale sprawdzi się również wszędzie tam, gdzie nie może podjechać podnośnik.

Zobacz jak wygląda praca arborysty:

Fot. drzewonauta.pl

Bezpieczeństwo

Pomimo, że arborysta pracuje na dużej wysokości i posługuje się niebezpiecznymi narzędziami, to dzięki specjalistycznemu szkoleniu oraz posiadanym umiejętnościom alpinistycznym może zachować duże bezpieczeństwo pracy. Niezwykle ważne przy pracy arborysty jest pełne ubezpieczenie OC gwarantujące odszkodowanie za ewentualne szkody powstałe podczas prac.

Fot. drzewonauta.pl

Kwestie prawne i formalności

Ostatnim ale niemniej ważnym elementem pracy arborysty jest znajomość prawa związanego z pielęgnacją, wycinką oraz ochroną drzew. Dzięki temu może zająć się przygotowaniem niezbędnych urzędowych dokumentów, przeprowadzić inwentaryzację drzew a także wykonać ocenę stanu drzew i wykryć ewentualne zagrożenia jakie mogą spowodować drzewa w niedalekiej przyszłości.

Fot. drzewonauta.pl

Ile to kosztuje?

Każde drzewo jest inne i wycena koniecznych do wykonania prac jest bardzo indywidualna. Usługi arborysty często są porównywalne cenowo z zabiegami wykonywanymi z podnośnika przez pilarzy - jednak praca arborysty jest bardziej precyzyjna i mniej inwazyjna. Do ewentualnych kosztów Klient musi wziąć pod uwagę np. zniszczenie trawnika przez podnośnik, co w przypadku usług arborysty nie jest problemem.

Fot. drzewonauta.pl

Odwiedź stronę www.drzewonauta.pl i sprawdź ofertę usług arborystycznych we Włocławku i okolicach

(materiał promocyjny )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%