Zamknij

Magazyn przeładunkowy – cross docking to dobry biznes?

00:00, 27.11.2021 artykuł sponsorowany

Rozwój wielu branż przekłada się na rosnące potrzeby magazynowe. Gdzieś przecież trzeba w praktyce przetrzymywać sprzedawany towar, części i półprodukty, a także materiały. Dziś rozwijające się dynamicznie przedsiębiorstwa prowadzą interesy nie tylko na rynku lokalnym, swojego województwa, ale zwykle także na rynku ogólnopolskim, a nierzadko również na rynku międzynarodowym. Wszystko to sprawia, że coraz większe znaczenie ma efektywny proces logistyczno-spedycyjny. Na tej kanwie powstaje wiele nowych modeli funkcjonowania w branży spedycyjnej jak i logistycznej, jednym z nich jest cross docking, który z uwagi na swoją elastyczność może zainteresować zarówno duże podmioty, szukające chwilowych stocków, jak i małych lokalnych dostawców, którzy od czasu do czasu potrzebują magazynu na drugim końcu Polski. Potrzeba rodzi produkt. Masz niedużą działkę w dobrze skomunikowanym miejscu. Rozważasz budowę magazynu? Sprawdź czym jest cross docking i czy warto zainteresować się tym biznesem?

Czym jest corss docking?

Cross docking to nic innego jak magazyn przeładunkowy, który niemal do zera eliminuje etap magazynowania towarów. Modelowy cross docking to sytuacja, w której dostarczony do magazynu towar jest od razu kierowany do dalszej wysyłki. Proces ten może jednak być nieco wydłużony. Zwykle w praktyce jest to usługa najmu części magazynu, na krótki termin, ale mogą to być także umowy cykliczne. Cross docking wykorzystuje się w sytuacji, gdy właściciel towaru nie potrzebuje na stałe powierzchni magazynowej. Cross docking może dotyczyć powierzchni magazynu lub określonej ilości towaru. Coraz bardziej popularne są także usługi, w ramach których cross docking łączony jest z przepakowaniem towaru – zwykle z palet do mniejszych gabarytów, by ułatwić dalszy transport.

Dla kogo cross docking?

Z cross dockingu może korzystać zarówno mały jak i duży producent czy dystrybutor. Zazwyczaj bowiem małe podmioty rzadko kiedy są w stanie budować swoje własne magazyny przeładunkowe. Towar ma być w obrocie, plan sprzedażowy musi zostać zrealizowany, ale istnieją sytuacje, w których choć na kilka dni przydałby się kawałek magazynu na drugim końcu kraju. Na takie właśnie sytuacje odpowiada model cross dockingu. Podobnie sprawy się mają w przypadku dużych przedsiębiorstw, które dystrybuują swoje produkty i towary na odległe im rynki, krajowe jak i zagraniczne. Nierzadko istnieje potrzeba przeładowania i przepakowania dużych partii towaru na mniejsze, które w kolejnym kroku pojadą do klienta końcowego.

Magazyn pod cross docking?

Budowa magazynu, to jeden z popularnych pomysłów na biznes. Do jego realizacji wystarczy działka w dobrej lokalizacji, posiadająca dostęp do niezbędnej infrastruktury drogowej. Nawet posiłkując się niedużym kredytem możliwe jest uruchomienie prostego magazynu. W praktyce wystarczy bowiem stalowe rusztowanie, blaszane ściany. Do celów przeładunkowych warto magazyn wyposażyć w systemy transportowe – linie transportowe, stoły transportowe wykorzystujące kule transportowe, a także rolki kierunkowe. Wszystko to ułatwi proces przeładunku, który może uzupełnić usługę cross dockingu. Spora część magazynów pozostaje niezagospodarowana lub zagospodarowana jedynie okresowo, a jednocześnie istnieje przecież grupa podmiotów, które mają potrzebę sporadycznego magazynowania swoich towarów. Rozwiązania typu cross docking mogą idealnie odpowiedzieć na te potrzeby.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%