Zamknij

Dlaczego warto wdrożyć system ERP w firmie produkcyjnej?

13:23, 02.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:23, 02.12.2021

Systemy klasy ERP to zaawansowane narzędzia umożliwiające sprawne i  kompleksowe zarządzanie procesami w przedsiębiorstwie. Dzięki rozbudowanym funkcjonalnościom zabezpieczają obszary działania firm tj. sprzedaż, finanse, zaopatrzenie, dystrybucja i produkcja. Czy ERP to dobre narzędzie dla firmy produkcyjnej? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Zintegrowane środowisko to podstawa automatyzacji

Wiele funkcjonalności sprawia, że systemy ERP tworzą zintegrowane środowisko, które umożliwia monitorowanie, analizowanie i zarządzanie wszystkimi najistotniejszymi procesami biznesowymi w firmie. Gromadzenie i wygodny dostęp w jednym miejscu do danych z różnych obszarów działalności powoduje, że systemy ERP znacząco usprawniają przepływ informacji oraz automatyzację wielu strategicznych procesów.

Zalety systemów ERP to m.in.:

  • efektywniejsze zarządzanie przepływem towarów w łańcuchu dostaw,
  • poprawa jakości obsługi i relacji z klientami,
  • sprawny przepływ informacji między działami,
  • wsparcie w podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych,
  • skuteczne zarządzanie finansami.
  • wdrożenie w firmie produkcyjnej Systemu ERP OptiMES

Dostęp do danych z różnych obszarów i transparentność procesów całego przedsiębiorstwa są niezbędne w każdej firmie, także tej o profilu produkcyjnym. Kwestie związane z finansowymi aspektami zarządzania spółką to również mocne argumenty przemawiające za koniecznością posiadania ERP w firmie produkcyjnej - mowa tu np. o kontroli kosztów, prowadzeniu wielowymiarowych analiz wg towarów/grup/ klientów kanałów dystrybucji,  automatyzacji generowania skonsolidowanych sprawozdań, zarządzaniu przepływami pieniężnymi i środkami trwałymi czy mechanizmach wspomagających kontrolę należności i zobowiązań.

ERP dla  firm produkcyjnych

Choć duża część dostawców systemów ERP deklaruje, że ich produkty posiadają moduły dedykowane do planowania produkcji, należy wskazać na ich znaczne ograniczenia. 

Oprogramowanie ERP umożliwia planowanie na bazie nieograniczonych mocy produkcyjnych - co nie ma pokrycia z dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością na produkcji. ERP nie sprawdzi w czasie rzeczywistym dostępności maszyn i stanowisk. Nie jest w stanie również operować na bieżąco danymi dotyczącymi zasobów ludzkich  tj. macierze uprawnień czy nieobecności. Jeśli zatem nagle w zakładzie produkcyjnym nastąpi awaria i przestój, ERP nie będzie w stanie przeliczyć i wygenerować nowej precyzyjnej daty realizacji zlecenia, a zaplanowana przez system praca w sposób opisany powyżej może nie być możliwa do wykonania przy bieżących mocach produkcyjnych.

System APS do planowania produkcji

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, najlepiej uzupełnić system ERP o moduły dedykowane dla produkcji. System APS od OptiMES wykorzystuje AI i zaawansowane algorytmy, dlatego planuje i harmonogramuje pracę według ograniczonych mocy produkcyjnych. Oznacza to, że w czasie rzeczywistym dostosowuje harmonogram  z uwzględnieniem bieżących danych z produkcji, magazynu i narzędziowni. Automatyczne przeplanowanie trwa kilka chwil i znacząco ułatwia pracę planistom. Zaktualizowany harmonogram z systemu do planowania produkcji APS jest dostępny dla systemów ERP oraz  MES – w ten sposób wszyscy użytkownicy mają szybki dostęp do najważniejszych danych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%