Zamknij

Umorzenie kredytu studenckiego nawet o połowę. Zobacz, kiedy przysługuje

10:16, 06.08.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: pixabay.com/pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: pixabay.com/pl

Studenci szkól wyższych w Polsce mogą zaciągnąć kredyt studencki. Niektórzy mogą liczyć ma częściowe jego umorzenie. Należy spełnić pewne warunki, by nie oddawać nawet połowy kwoty. 

Kredyt studencki to finansowa forma wsparcia udzielana studentom na korzystniejszych warunkach niż kredyt konsumencki. Charakteryzuje go niskie oprocentowanie, a spłata pożyczki z odsetkami odbywa się na warunkach preferencyjnych, dwa lata po zakończeniu studiów. 

O kredyt studencki może ubiegać się każdy rozpoczynający studia przed 25 rokiem życia oraz doktorant do 35 roku życia. Kredyt pozwala na rozpoczęcie lub dokończenie studiów osobom, które nie mają korzystnej sytuacji finansowej. Jednym z warunków jego otrzymania jest nieprzekraczający 3 tys. zł na osobę dochód w rodzinie. 

Umorzenie kredytu studenckiego polega na zwolnieniu kredytobiorcy z obowiązku spłaty części kwoty. Umorzeniu podlega kwota pozostająca do spłaty w dniu doręczenia wypełnionego wniosku do banku. Taka suma z reguły nie może być wyższa niż 50% kwoty całego kredytu. 

Student może liczyć na umorzenie kredytu, gdy nie ma zdolności finansowych do spłaty lub osiągnie wybitne wyniki w nauce. Wszystko zależy od regulaminów bankowych oraz treści umowy. 

W przypadku osiągnięcia wybitnych wyników w nauce, umorzenie części kredytu zależy od tego, do jakiego grona najlepszych absolwentów danego rocznika należy student. Wyróżnia się trzy progi. 

50 proc. - jeśli student jest w 1 proc. najlepszych absolwentów;

35 proc. - jeśli student jest w przedziale od 1,01 proc. do 5 proc. najlepszych absolwentów;

20 proc. - jeśli student jest w przedziale od 5,01 proc. do 10 proc. najlepszych absolwentów.

Natomiast umorzenie z powodu niekorzystnej sytuacji finansowej, dotyczy także studentów, którzy ulegli trwałej zmianie stanu zdrowia na skutek wypadku lub choroby. Całkowite umorzenie odbywa się w przypadku zgonu. 

Umorzenie kredytu nie odbywa się automatycznie. Należy złożyć wniosek w banku, który udzielił pożyczki i dołączyć do niego wszystkie wymagane dokumenty i oświadczenia. Warto sprawdzić, czy bank posiada gotowe formularze na taką sytuację. 

Dokumenty wymagane do wniosku o umorzenie kredytu studenckiego. 

  • kopia umowy kredytowej, podpisanej z bankiem o kredyt studencki na preferencyjnych warunkach;
  • kopia dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów lub szkoły doktorskiej;
  • zaświadczenie od instytucji bankowej, potwierdzające wysokość kwoty pozostałej do rozliczenia w ramach udzielonego kredytu preferencyjnego;
  • dokumenty potwierdzające wyniki w nauce, jeżeli kredytobiorca znalazł się w określonej grupie najlepszych studentów lub doktorantów;
  • dokumenty potwierdzające trudną sytuację materialną kredytobiorcy lub brak możliwości spłaty takiego zobowiązania;
  • oświadczenia (zarówno kredytobiorcy, jak i członków rodziny) w sprawie wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych według wzoru.
(Źródło: wydarzenia.interia.pl / Przygotowała Aleksandra Tyczkowska)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%