W czerwcu ruszyła rekrutacja na studia na wielu polskich uczelniach. Maturzyści, choć wyniki swoich egzaminów poznają dopiero 9 lipca, już teraz mogą składać aplikacje na wymarzone kierunki. Podczas gdy niektóre z nich przyciągają ogromną liczbę kandydatów, inne zmagają się z niską popularnością.
Na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim - dwóch czołowych polskich uczelniach - istnieją znaczące różnice w liczbie aplikacji na poszczególne kierunki.
Na UW rekordy popularności bije kierunek lekarski, przyciągając około 30 kandydatów na jedno miejsce. Podobnie sytuacja wygląda na orientalistyce, gdzie o jedno miejsce walczy ponad 20 osób. Na UJ dużym zainteresowaniem cieszy się psychologia, z 15-18 kandydatami na miejsce.
Jednak nie wszystkie kierunki mogą pochwalić się taką popularnością. Na Uniwersytecie Warszawskim najmniejszym zainteresowaniem cieszył się kierunek informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, który przyciągnął zaledwie 0,4 kandydata na jedno miejsce. Inne mało popularne kierunki to filologia bałtycka z 0,8 kandydata na miejsce oraz nauczanie języków obcych, które zgromadziło 1,2 kandydata na jedno miejsce.
Podobnie wygląda sytuacja na kierunkach takich jak pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz filologia białoruska z językiem angielskim, które miały odpowiednio 1,2 oraz 1,4 kandydata na jedno miejsce. Niewielkim zainteresowaniem cieszyły się również filologia rosyjska, pedagogika specjalna, slawistyka, hungarystyka, ukrainistyka z językiem angielskim oraz historia i kultura Żydów, z 1,6 kandydata na jedno miejsce.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednym z najmniej popularnych kierunków była chemia zrównoważonego rozwoju, która przyciągnęła 0,98 kandydata na jedno miejsce. Filologia rosyjska miała 1,13 kandydata na miejsce, a biologia 1,26.
Filologia rumuńska, chemia oraz fizyka dla firm również nie przyciągnęły dużej liczby studentów, z odpowiednio 1,28, 1,30 oraz 1,30 kandydata na jedno miejsce. Inne mniej popularne kierunki to filologia węgierska i filologia polska nauczycielska, które zgromadziły 1,33 kandydata na jedno miejsce.
Na kierunkach takich jak filologia orientalna - indologia, region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe oraz biofizyka, liczba kandydatów na jedno miejsce wynosiła odpowiednio 1,46, 1,56 oraz 1,58.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz