Elementy nowej Polskiej Stacji Antarktycznej powstają tuż pod Toruniem! W Cierpicach trwa budowa konstrukcji do jednego z najważniejszych projektów polskiej nauki.
To jedna z tych inwestycji, o której niewielu mieszkańców regionu wie — a która dzieje się dosłownie pod Toruniem. W Cierpicach, w siedzibie firmy Andrewex Construction, od miesięcy trwają już prace nad konstrukcjami i panelami, które wkrótce trafią... aż do Antarktyki!
Powstają tu elementy nowego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego — jednej z najbardziej prestiżowych polskich baz naukowych na świecie. Za realizację tego etapu odpowiada konsorcjum firm Dekpol Budownictwo i Andrewex Construction.
Inwestorem całego przedsięwzięcia jest Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, a projekt prowadzony jest na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Kluczowy etap — prefabrykacja drewnianej konstrukcji nośnej oraz paneli elewacyjnych — odbywa się właśnie w Cierpicach. W halach produkcyjnych Andrewex Construction trwa zaawansowana produkcja elementów, które po próbnych montażach zostaną zabezpieczone i drogą morską przetransportowane na kraniec świata — do Antarktyki.
– Po 50 latach wracamy do Antarktyki jako wykonawca. To ogromne wyzwanie technologiczne i logistyczne. Satysfakcja jest tym większa, że projekt zbiega się z jubileuszem naszej firmy
— mówił jeszcze w 2024 roku Bartłomiej Krupa, prezes zarządu Andrewex Construction.
Warto przypomnieć, że Andrewex Construction ma już swoje zasługi dla Polskiej Stacji Antarktycznej. To właśnie ta firma w latach 70. wykonała oryginalne drewniane konstrukcje budynków stacji, które do dziś są w użytkowaniu w surowym klimacie Antarktyki.
Teraz pod Toruniem powstaje zupełnie nowa, nowoczesna konstrukcja. Dekpol Budownictwo, lider konsorcjum, już w latach 2020–2023 uczestniczył w budowie nowej stacji, odpowiadając m.in. za prace konstrukcyjne i przygotowanie infrastruktury. Teraz — wspólnie z partnerami z Cierpic — finalizuje inwestycję.
– To przedsięwzięcie pokazuje potencjał polskich firm. Nasz wkład na trwałe wpisze się w historię polskiej nauki i architektury
— podkreśla Michał Skowron, prezes zarządu Dekpol Budownictwo.
Budowa nowego budynku stacji ruszyła w 2020 roku. Teraz trwa jej ostatni etap. Po zakończeniu prefabrykacji w Cierpicach, gotowe elementy trafią drogą morską do Antarktyki, gdzie zostaną zamontowane na stalowej konstrukcji.
Zgodnie z harmonogramem inwestora, termin zakończenia projektu zaplanowano na rok 2027. Nowa infrastruktura pozwoli Polsce utrzymać się w elitarnym gronie państw prowadzących całoroczne badania w Antarktyce oraz zachować prawo głosu w ramach Układu Antarktycznego.
To inwestycja o znaczeniu międzynarodowym — i jednocześnie dowód na to, że tuż pod Toruniem powstają rozwiązania technologiczne na światowym poziomie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Po zmroku wyglądają zupełnie inaczej
Może by tak te pocztę podświetlić ,aby listonosze po rozniesieniu na czas świadczeń emerytalno rentowych mogli wrócić po zaległą kresondecje
Jad trzy
21:53, 2025-07-09
Elity inwestują w wiedzę. Dyplomy EMBA rozdane
Dubajczyk jakie cweluwy założył żenua
xzz
21:52, 2025-07-09
Tunel po remoncie, a tu taka niespodzianka
Widzę tu dużo mącicieli, którym radość sprawia robienie fermentu z niewielkiej usterki, a przecież nawet przy najlepiej zorganizowanym nadzorze zawsze może zdarzyć jakaś nieprzewidziana usterka techniczna.
Fan PO
21:49, 2025-07-09
Elity inwestują w wiedzę. Dyplomy EMBA rozdane
ja już deskę od kibla podnoszę a tam kto ??? pan Milka jak zawsze
ccxxc
21:47, 2025-07-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz