To jedna z najważniejszych inwestycji w historii Włocławka. Miasto i Orlen Synthos Green Energy oficjalnie sformalizowały współpracę przy projekcie budowy małych reaktorów jądrowych SMR. Mowa o inwestycji, która ma przynieść setki miejsc pracy, dziesiątki milionów złotych wpływów do budżetu i uczynić Włocławek pionierem energetyki jądrowej nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.
W poniedziałek, 22 czerwca, Miasto Włocławek i Orlen Synthos Green Energy podpisały porozumienie określające zasady współpracy przy realizacji projektu budowy małych modułowych reaktorów jądrowych SMR w technologii BWRX-300.
Samo podpisanie dokumentu nie oznacza rozpoczęcia budowy. W praktyce jest jednak formalnym przypieczętowaniem współpracy, która trwa od wielu miesięcy.
Dzisiaj jest taki dzień, gdzie trochę formalizujemy tą naszą współpracę, bo ta współpraca w taki sposób operacyjny trwa od wielu miesięcy. Jesteśmy w stałym kontakcie z-ze służbami pana prezydenta, yy, w kontekście jakby przygotowania tej naszej inwestycji tutaj we Włocławku
– mówił podczas briefingu Bartosz Fijałkowski, wiceprezes OSGE.
Spółka posiada już decyzję zasadniczą dla sześciu jednostek BWRX-300 na terenie Włocławka, a obecnie prowadzi zaawansowane prace przygotowawcze związane z dokumentacją, procedurami środowiskowymi i analizami technicznymi.

Przedstawiciele OSGE nie ukrywają, że Włocławek jest dziś najważniejszą lokalizacją w całym programie budowy reaktorów SMR w Polsce.
– Projekt we Włocławku to nie tylko nasza inwestycja nr 1 w Polsce, ale także pierwszy mały reaktor modułowy w Europie – podkreślił Bartosz Fijałkowski.
Według władz spółki decyzja o tym, że to właśnie Włocławek będzie lokalizacją pionierskiej inwestycji, została już podjęta.
– Myślę, że zostało to zaadresowane już na poziomie właścicielskim i taki konsensus co do tego, że to Włocławek będzie tym pionierskim (...) te decyzje zostały już podjęte – mówił wiceprezes OSGE.
Obecnie jedyny referencyjny projekt BWRX-300 realizowany jest w kanadyjskim Darlington. OSGE chce, aby Włocławek był kolejnym miejscem na świecie i pierwszym w Europie, gdzie technologia zostanie wdrożona.
Prezydent Krzysztof Kukucki nie krył, że uważa projekt za wydarzenie historyczne dla miasta.
Ja na własny użytek porównuję ten dzisiejszy dzień i tę decyzję, która zapadła już kilka miesięcy temu o budowie we Włocławku elektrowni atomowej typu SMR, do decyzji sprzed ponad sześćdziesięciu lat, kiedy podjęta została decyzja o budowie zakładów chemicznych. Bo mniej więcej tak jak zakłady chemiczne wówczas zmieniły sytuację naszego miasta, tak dzisiaj ta decyzja o budowie pierwszej w Europie elektrowni SMR właśnie we Włocławku, na nowo przedefiniuje, przeprogramuje tak naprawdę całą gospodarkę naszego miasta
– powiedział.
Zdaniem włodarza miasta inwestycja może całkowicie zmienić postrzeganie Włocławka przez biznes i inwestorów.
Nie chodzi wyłącznie o samą elektrownię, ale również o firmy, które mogą pojawić się wokół niej i korzystać z dużych ilości stabilnej energii elektrycznej.
To pytanie pojawiło się podczas briefingu i padła konkretna odpowiedź dotycząca harmonogramu.
Przedstawiciele OSGE przyznają, że proces jest skomplikowany i wymaga przejścia przez procedury, których Polska wcześniej nie realizowała.
Spółka musi przygotować dokumentację techniczną, przeprowadzić badania środowiskowe, uzyskać kolejne decyzje administracyjne, a technologia musi przejść proces licencjonowania.
Mimo to OSGE wskazuje orientacyjny termin.
Gdybym dzisiaj miał się wypowiedzieć szczerze, to myślę, że to byłby 2031 lub 2032 rok, jeśli chodzi już o oddanie inwestycji pierwszego unitu 300 megawatów
– powiedział Bartosz Fijałkowski.
Oznaczałoby to, że pierwsza jednostka mogłaby rozpocząć pracę już na początku następnej dekady.

Skala inwestycji ma być ogromna.
Jak wynika z doświadczeń kanadyjskich, sam plac budowy może przez kilka lat zatrudniać od dwóch do trzech tysięcy osób.
Po zakończeniu budowy również potrzebna będzie wysoko wykwalifikowana kadra.
Według przedstawicieli OSGE jedna jednostka może wymagać około 150 osób do obsługi. W przypadku pełnego kompleksu złożonego z kilku reaktorów mowa już o setkach miejsc pracy.
Prezydent Włocławka zwraca uwagę, że będą to stanowiska wymagające specjalistycznej wiedzy i dobrze wynagradzane.
– Nie mówimy tutaj o kilkudziesięciu miejscach pracy, tylko mówimy o kilkuset miejscach pracy (...) mogę w ciemno powiedzieć, że biorąc pod uwagę taki projekt, to nie będą nisko płatne miejsca pracy, tylko przeznaczone dla specjalistów – podkreślał.
Jeszcze większe wrażenie robią szacunki dotyczące wpływów finansowych.
Według danych przedstawionych przez OSGE już jeden reaktor BWRX-300 może oznaczać ponad 8 mln zł wpływów z PIT, około 80 mln zł z CIT oraz ponad 360 tys. zł podatku od nieruchomości rocznie.
To tylko bezpośrednie korzyści związane z funkcjonowaniem instalacji.
Miasto liczy również na dodatkowe dochody generowane przez nowych mieszkańców, firmy współpracujące z elektrownią oraz inwestorów, którzy będą chcieli korzystać z dostępu do stabilnej energii.
– Te kwoty są naprawdę istotne, będą naprawdę istotne dla lokalnej gospodarki i dla budżetu naszego miasta – mówił Kukucki.
Podczas briefingu prezydent ujawnił również, że zainteresowanie inwestorów już się pojawia.
Chodzi przede wszystkim o przedsiębiorstwa z branż wymagających dużych ilości energii elektrycznej.
Już jest zainteresowanie ze strony podmiotów gospodarczych z tak zwanego obszaru energochłonnego, który szuka takich miejsc, gdzie dostęp do tej energii będzie zapewniony
– powiedział.

Jednym z elementów podpisanego porozumienia jest także współpraca w zakresie edukacji i komunikacji społecznej.
OSGE zapowiada utworzenie we Włocławku lokalnego centrum informacyjnego, gdzie mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje o projekcie oraz technologii jądrowej.
Ma to być odpowiedź na pytania i obawy związane z budową reaktorów.
To temat, który wraca przy każdej rozmowie o energetyce jądrowej.
Przedstawiciele OSGE przekonują, że technologia BWRX-300 nie ma nic wspólnego z konstrukcjami znanymi z dawnych elektrowni budowanych w poprzednim stuleciu.
Według spółki reaktory wyposażone są w kilka niezależnych, pasywnych systemów bezpieczeństwa.
Nawet bez jakiejkolwiek działalności człowieka, kiedy dochodzi do jakichś losowych zdarzeń, to bez żadnej reakcji człowieka one się w kilka dni dosłownie same wygaszają. To są już tak zaawansowane technologie, więc proszę nam wierzyć, tutaj w tym aspekcie na pewno nikt nie będzie, niczego traktował po macoszemu. Będą dochowane najwyższe światowe standardy
– zapewniał Bartosz Fijałkowski.
To właśnie kwestie bezpieczeństwa mają być jednym z głównych tematów planowanych spotkań informacyjnych z mieszkańcami.
Jedno jest pewne – po poniedziałkowym podpisaniu porozumienia projekt SMR we Włocławku wkroczył w nową fazę. Budowa reaktorów nadal pozostaje przed miastem, ale dziś zarówno samorząd, jak i inwestor otwarcie mówią o Włocławku jako miejscu, które ma stać się pionierem energetyki jądrowej w Europie.
🤣16:22, 22.06.2026
Jeszcze łopata nie została wbita pod budowę, a prezydent snuje wizje o wpływach z pit i cit, Panie Kukucki Pan nie ma ręki do terminowości inwestycji, więc spokojnie.
Balon w akcji16:35, 22.06.2026
Ciekawe kiedy tow.balon pęknie
..?
Prawda boli16:54, 22.06.2026
Kolejne zagrożenie jeszcze gorsze od tamy która produkuje prąd ale Włocławianie mają tylko zagrożenie i żadnych korzysci. A pracy dostaną tylko partyjni i specjalisci
Wierzysław16:57, 22.06.2026
Czy inwestycja została uzgodniona z Dobrodziejem?
A nie ?17:04, 22.06.2026
Nie po to inwestował w swoich ludzi żeby nie miał nic do powiedzenia
Taka prawda17:03, 22.06.2026
Żeby to służyło miastu i mieszkańcom to byłby sukces. A nawet spalarnia nie będzie służyć miastu tylko prywatnej firmie. Tak nie postępuje gospodarz.
Demokrata 17:12, 22.06.2026
Trzeba zrobić mape powiązań ludzi partii i ich bliskich w każdej spółce, urzędzie, przedszkolu. Oni się cieszą bo tylko oni zyskają. Ludzie wcale !
Elektrownia17:13, 22.06.2026
Miejmy nadzieję,że w tym bieda mieście ta inwestycja powstanie,potrzebny jeszcze stopień wodny w Siarzewie,nitka szybkich kolei przebiegająca przez lub koło Włocławka,nowy most w związku z budową trasy S-10,więcej marzeń nie pamiętam,ale pewnie jeszcze coś by się znalazło,aha ,wiem czysty kibel na nowym dworcu PKP(dopóki będzie za free,będzie tam jak jest)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz