Zamknij
REKLAMA

Seniorka z Brześcia ma już 101 lat! Cały czas ogląda teleturnieje i czyta prasę

09:30, 22.02.2021 | D.W./Urząd Marszałkowski
Skomentuj Bronisława Tomczak urodziła 20 lutego 1920 roku w Świerczynku. Fot. Szymon Ździebło
REKLAMA

Mieszkanka Brześcia Kujawskiego skończyła 101 lat. Ostatnio otrzymała medal Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Bronisława Tomczak 20 lutego obchodziła 101 urodziny. Seniorka pochodzi z dużej wielodzietnej rodziny. Jest babcią oraz prababcią dla dwóch kolejnych pokoleń. Przez całe życie była związana z naszym regionem, gdzie prowadziła gospodarstwo rolne.

Medal marszałka nestorka otrzymała z rąk członka zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej. 

- Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem 

– mówi marszałek Piotr Całbecki.

Bronisława Tomczak urodziła 20 lutego 1920 roku w Świerczynku. W rodzinnej wsi wychowywała się z dziesięciorgiem rodzeństwa, a jej rodzice zajmowali się rolnictwem. W czasie drugiej wojny światowej wywieziono ją na roboty przymusowe do Meklemburgii na terenie Niemiec.

Po powrocie do kraju wyszła za mąż i zamieszkała w Falborku, gdzie wspólnie z mężem prowadziła gospodarstwo rolne należące do przebywającego za granicą szwagra. Po śmierci męża i jego brata ziemię przejęło państwo. Gospodarstwo z czasem udało się odzyskać córce panie Bronisławy, która zaopiekowała się matką.

- Seniorka zawsze lubiła opiekować się zwierzętami  i pracować w ogrodzie, zwłaszcza sadzić kwiaty. W wolnych chwilach ogląda w telewizji teleturnieje oraz czyta prasę. Najbardziej interesują ją lokalne wydarzenia. W zeszłym roku przeprowadziła się do Brześcia Kujawskiego, gdzie regularnie odwiedzają ją wnuki - informuje urząd marszałkowski.

Wybijanie specjalnej edycji medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis rozpoczęto w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyróżnieniem tym honoruje mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, którzy ukończyli sto lat. Nestorka jest 163 osobą uhonorowaną marszałkowskim medalem dla najstarszych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

(D.W./Urząd Marszałkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Emerytka67 Emerytka67

14 0

Pani Bronislawo nastepne 100 lat życzę pani w zdrowiu .milosci i wszystkiego co najpiękniejsze dużo usmiechu 10:14, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BlBl

4 9

A jakiego była wyznania ta Pani ? Ciekawe jaką partię popiera ? I wiele innych pytań ? Życząć dużo zdrowia! 11:33, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WooWoo

11 0

200 lat! pani Bronisławo :) 13:28, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kurant JanKurant Jan

6 0

Szanowna Pani Bronislawo! Z wielką radością przeczytałem informację o tym ,że Pani została uhonorowana przez Marszałka Calbeckiego .Znałem Pani męża i szwagra.Odwiedzal nas gdy przyjeżdżal z USA .Jest Pani nadal uroczą osobą jak sprzed 55 lat kiedy Panią widywalem w majątku w Falborku jako sąsiad .Mój ojciec Tadeusz bardzo Was szanował i cenił .Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam z Kcyni.Jan Kurant.
13:31, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SageSage

5 0

Kolejne 100 lat i dużo, dużo zdrówka 🙂. 20:01, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%