Zamknij
REKLAMA

To będą najlepsze wakacje? Jest na to sposób

12.54, 20.06.2022 materiał promocyjny Aktualizacja: 14.03, 20.06.2022
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krystian Łuczak zdradza przepis na udane wakacje. Fot. archiwum prywatne

Tego lata za wakacje zapłacimy znacznie więcej i sezon radości może nas sporo kosztować. Zawsze jednak można znaleźć sposób na udany i bezpieczny odpoczynek – przekonuje Krystian Łuczak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Włocławek w rozmowie z naszym portalem.

Wszyscy obecnie rozmawiają o drożyźnie. To komplikuje również planowanie wakacyjnego odpoczynku. Jak sobie z tym radzić?

Trudno rzeczywiście uciec obecnie od rozmowy o cenach. Chociaż wakacje to powinien być czas na beztroski oddech, tym razem wszyscy musimy pilnować portfeli. Tego lata za wakacje zapłacimy znacznie więcej i sezon radości może nas sporo kosztować.

Jeśli wyjazd nad morze lub za granicę jest poza naszym zasięgiem cenowym, warto pomyśleć o pobliskich miejscowościach, malowniczych krajobrazach i odległej historii. Coraz popularniejsze stają się trasy rowerowe lub piesze, które prowadzą przez tereny leśne.

Pamiętajmy, że w poszukiwaniu atrakcyjnych miejsc na wakacje, najważniejsze i tak będą przeżycia, które pozostają jako piękne wspomnienia. Czasem „bliżej” nie musi oznaczać, że będzie gorzej. Pobliskie jeziora, biwakowanie pod namiotem, a szczególnie po raz pierwszy i bez towarzystwa rodziców, może być czymś, co pamięta się do końca życia. Dla wielu poranne wędkowanie z termosem kawy pod ręką to jedna z najfajniejszych porannych przyjemności.

Oczywiście możecie usiąść bladym świtem z książką w otoczeniu budzącego się dnia w nieodłącznym towarzystwie wspomnianej już kawy. Z kolei popołudniowy smak pomidorówki przygotowanej przed namiotem i zjedzonej pod błękitnym niebem, zadowoli każde podniebienie. A na biwakowej pomidorówce, przyznam nieskromnie, trochę się znam…

Jeśli jednak zdecydujemy się na wyjazd nad morze lub za granicę ?

Ci którzy ruszą nad morze, na pewno zmierzą się z cenowym szaleństwem. Są i tacy, którzy zamierzają krajowy wypoczynek zamienić na zagraniczny, szukając na własną rękę atrakcyjniejszych cenowo noclegów i niższych kosztów pobytu.

Jeśli jednak nie uda się wykupić czegoś już znacznie wcześniej z gwarancją stałej ceny, to może warto pomyśleć o planie zastępczym. Powtórzę się, ale naprawdę warto otworzyć się na świat, zwłaszcza ten lokalny, który potrafi zaoferować znacznie więcej, niż często nam się wydaje.

Zamiast espresso w restauracji można przecież wypić kawę przygotowaną na biwakowej kuchence i skosztować przy ognisku. W dobrym towarzystwie będzie smaczniejsza niż ta w Rzymie! Pamiętajmy, że w całej Polsce są miejsca, które warto zobaczyć, poznać ich historię bądź po prostu usiąść nad brzegiem jeziora, poczytać lub porozmyślać.

To najlepszy sposób, by zapomnieć o inflacji, która mocno uderza w nasz portfel. A przy okazji warto poznać, co nasze i nieodległe.

Czyli jak w powiedzeniu - cudze chwalicie, swego nie znacie?

Tak, często marzymy o dalekich podróżach, a nie znamy piękna i historii tego, co mamy nieopodal. Jako archeolog doskonale wiem i mogę o tym zaręczyć, że bogactwo naszej historii może być okazją do wspaniałego, aktywnego wypoczynku połączonego z poznawaniem przeszłości.

Zresztą każdy może wybrać to, co lubi i niekoniecznie płacić za to krocie. Ważne, by wakacje były niezapomniane - dla jednych to po prostu „ładowanie baterii”, dla innych pierwszy w życiu wyjazd bez rodziców, jedni wybierają lenistwo i plażę, a dla innych to czas na wypoczynek aktywny. Kiedy jedni się wyciszą, inni po raz pierwszy się zakochają.

Podróż w wymarzone miejsca, najciekawsze dla nas samych, czasem odwiedzane po raz kolejny i odkrywane na nowo. Kemping, namiot, kwatera w wiejskiej chacie to raj dla tych którzy uwielbiają poranki na łonie natury z kubkiem kawy, jej aromatem i zapachem łąki zapierającym dech w piersiach. Dla miłośników wody - rzeki i jeziora, do tego wędkowanie lub kajakowe zmagania. Wyjątkowe miejsca to dla jednych zielone przestrzenie, dobre na fantastyczne spędzenie czasu, lub wymagający górski szlak, żeby na koniec porządnie odetchnąć i skosztować regionalnych smakołyków. Osobiście polecam również aktywny wypoczynek z historią w tle, ponieważ to również doskonały pomysł na rodzinne zwiedzanie.

A najlepszy plan wakacyjny według Krystiana Łuczaka to…?

Dla mnie każde miejsca, i te dalsze, i te bliższe najwięcej radości dają z faktu bycia razem i wspólnego, rodzinnego przebywania. Oprócz kilometrów pieszych bądź rowerowych wędrówek na łonie natury, można na dłuższą chwilę zatrzymać się w miejscach związanych z naszą odległą historią, ba nawet prahistorią. Szlakiem odkryć archeologicznych i ciekawostek na temat życia naszych przodków, którym za odzież służyły skóry zwierzęce, a dieta pozbawiona była konserwantów i spulchniaczy. Choć dostęp do darów natury mógł być nieco trudniejszy niż dziś.

Nasz wakacyjny styl życia mocno się zmienia, choć każdy z nas ma własne wyobrażenie na temat fajnych wakacji, to tego lata nie każde marzenie uda się zrealizować i wciąż pozostanie na bucket list, czekając na lepsze czasy.

Z drugiej strony, pobliskie, niewidziane dotąd miejsca, atrakcyjne krajobrazowo, o ciekawej przeszłości, mają szansę na odkrycie, np. znane skarby polskiej archeologii w najbliższej okolicy. Na pobliskie zamki, grodziska czy kurhany warto poświęcić dzień lub więcej czasu. W miastach też można znaleźć ciekawe zakamarki przyciągające np. ofertą kulturalną.

Pamiętajmy, że planowanie wakacji to jedno z najprzyjemniejszych zajęć w życiu każdego z nas i mimo cenowych wyzwań niech tak pozostanie. Szczególnie dla dzieci to przecież czas przygody i świetnej zabawy, i to co najważniejsze na koniec – przygody i zabawy, która jednak nie zwalnia nas z obowiązku dbania o bezpieczeństwo. Koniecznie pamiętajmy w szczególności o bezpieczeństwie nad wodą, o co apeluję od wielu lat!

Czego zatem można życzyć włocławianom na wakacyjny czas?

Niech to będą niedrogie wakacje – to na pewno! Ale przede wszystkim niech będą bezpieczne i pełne niezapomnianych wrażeń.

I nawet jeśli zamiast francuskiego Paryża odwiedzimy ten Paryż pod Żninem, leżący w naszym województwie, zamiast Mielna nad Bałtykiem odwiedzimy Mielno w gminie Chodecz, a pięciogwiazdkowy hotel zamienimy na Chotel – miejscowość pod Izbicą Kujawską… to i tak nasze wspomnienia mogą być niesamowite, a te wakacje mogą być najlepszymi w życiu. Oczywiście – do czasu następnych wakacji, które z pewnością będą jeszcze lepsze!

(materiał promocyjny)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%