Zamknij

Takiej okazji turyści i spacerowiczei jeszcze nie mieli. Tylko teraz mogą zobaczyć, jak to wygląda od środka

Daniel WiśniewskiDaniel Wiśniewski 16:00, 14.06.2020 . Aktualizacja: 12:38, 16.06.2020
Skomentuj Urząd marszałkowski pokazał jak tężnie wyglądają z powietrza. Fot. Szymon Zdziebło taranotga.pl/UMWKP Urząd marszałkowski pokazał jak tężnie wyglądają z powietrza. Fot. Szymon Zdziebło taranotga.pl/UMWKP

Nadal trwa remont ciechocińskich tężni. Spacerowicze zyskali niepowtarzalną okazję, by zobaczyć, jak wygląda drewniana konstrukcja tężni, która wcześniej znajdowała się pod tarniną. 

Pieniądze na remont pochodzą z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego, a inwestorem rewitalizacji jest Uzdrowisko Ciechocinek, które administruje kompleksem tężni w imieniu samorządu województwa.

O potrzebie gruntownego remontu tężni mówiło się od dawna. W końcu po wielu próbach udało się zdobyć fundusze na modernizację.

- Ciechocińskie tężnie są unikatowym zabytkiem techniki. Tworzą niepowtarzalny mikroklimat, który przyciąga turystów i kuracjuszy z całego świata. Ich stan wymagał natychmiastowej interwencji. Cieszę się, że pandemia Covid-19 nie przeszkodziła w rozpoczęciu prac i że przebiegają one zgodnie z planem 

- mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego

Jako pierwsza modernizowana jest najmłodsza tężnia, licząca blisko 170 lat. Wykonawca usunął już z niej tarninę, która ze względu na zły stan wymaga wymiany w całości. Jest ona cięta i utylizowana.

Docelowo, rewitalizację przejdą dwie zabytkowe tężnie, drewniane obiekty mierzące 15 metrów wysokości i 10 metrów szerokości. Zakres inwestycji obejmuje odtworzenie zniszczonych elementów konstrukcyjnych (w przypadku tężni nr 1 będzie to odnowienie całej konstrukcji), w tym wymianę drewnianych pali oraz naprawę fundamentów. Konstrukcje pokryje nowa tarnina sprowadzana z Bieszczad i Ukrainy. Modernizacja drugiej tężni (nr 1)  ruszy po zakończeniu sezonu letniego.

Teren wokół rewitalizowanych tężni zostanie zagospodarowany. Pojawią się nowe alejki spacerowe z zatoczkami wypoczynkowymi wyposażonymi w ławki.

Równocześnie trwa też remont budynku przepompowni solanki. Wykonawcy położą nowy dach i odnowią elewację. Wewnątrz pojawią się nowe posadzki i okładziny ścienne odporne na działanie solanki. Zakres prac obejmuje również wymianę elementów instalacji elektrycznej i remont pomp solankowych.

Zakończenie prac modernizacyjnych zaplanowano na koniec 2021 roku. Wartość całej inwestycji to 21,6 miliona złotych. Realizacja zadania możliwa jest dzięki 15 milionom złotych dofinansowania. Jak informuje urząd marszałkowski, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

AsaiAsai

8 1

Mogliby tylko przestać brać opłaty za wejście. Chyba że już przestali? Byłam 2 lata temu 16:31, 14.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

świniaświnia

3 0

Po godzinie 19 nie pobierają opłat. Natomiast wstęp pod tężnie w Inowrocławiu jest całkowicie darmowy. 09:40, 15.06.2020


reo

BarT_BarT_

10 1

Pobierają opłaty od turystów w wysokości 5 zł od osoby a wzamian działa połowa tężni nr 1 (jedna strona) , tężnia nr 2 rozebrana i tężnia nr 3 w stanie spoczynku. 17:18, 14.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fajfiarzfajfiarz

3 0

lepsze i zdrowsze od tężni są fajfy :) 08:54, 15.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Czapski IzydorCzapski Izydor

0 0

Co stworzyła komuna PiS zrujnuje 09:18, 15.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

golasgolas

4 0

wszystko pieknie i ladnie tylko jak solanka bedzie licho leciala z gory to na nic ten remont powinno duzo spadac z gory zeby powstawala mgielka solankowa to wtedy wiem za co place a tak to ptaszki tylko beda fruwac i znowu beda pieniadze wyrzucone w chwasty jak to w platformie im gorzej w polsce tym dla nas lepiej 09:23, 15.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%