Zamknij
Ważne

Instalacja centralnego ogrzewania - kluczowe elementy i potrzebny osprzęt

artykuł sponsorowany + 00:00, 29.07.2019
Skomentuj

W skład każdej instalacji CO wchodzą te same elementy, czyli rury, złączki instalacyjne, kocioł, kaloryfery oraz dodatkowy osprzęt w postaci armatury, pomp oraz urządzeń zabezpieczających. Jakie zastosować i za co odpowiada konkretny osprzęt?

Rury i trzy systemy ich prowadzenia

Rury rozprowadza się po całym budynku, by połączyć kocioł z grzejnikami i doprowadzić do nich ciepłą wodę. Do prowadzenia przewodów używa się rur miedzianych albo z tworzyw sztucznych (dotyczy instalacji gazowych, gdzie temp. wody nie przekracza 80°C) np. polipropylenu, polietylenu sieciowanego, polibutylenu.

Do każdej z kondygnacji budynku doprowadza się piony. Od kotła wychodzi rura zasilająca połączona z przewodem głównym lub właśnie z pionem. Cała sieć podłączona jest do przewodu głównego, przy czym rurociągi prowadzone są na jeden z dwóch sposobów: w systemie trójnikowym lub rozdzielaczowym.

System trójnikowy polega na prowadzeniu odgałęzień z przewodów głównych. Do rury rozprowadzającej montuje się trójniki, od których wykonuje się podejście do każdego kaloryfera. Rury podłączane są szeregowo, ukrywane w podłodze, ścianach lub pod listwami maskującymi. Do ich łączenia zaleca się używać kształtek pochodzących od jednego producenta złączek hydraulicznych, co gwarantuje idealne spasowanie.

System rozdzielaczowy jest o wiele popularniejszy od trójnikowego z uwagi na krótszy czas wykonania i niewielką ilość połączeń. W systemie tym na każdej kondygnacji wykonuje się rozdzielacz, od którego prowadzi się najkrótszą drogą parę przewodów do każdego kaloryfera. Przewody robi się z jednego kawałka rury, więc nie trzeba łączyć elementów kształtkami.

Grzejniki

Mimo że ogrzewanie podłogowe nabiera popularności, to wciąż w większości budynków za ogrzewanie pomieszczeń odpowiadają kaloryfery. W sprzedaży dostępne są grzejniki stalowe, aluminiowe i żeliwne. Do najczęściej montowanych należą grzejniki płytowe, członowe, gdzie dokładając lub odejmując kolejne elementy, można regulować ich moc grzewczą oraz drabinkowe – polecane do łazienek i pralni.

Kaloryfery umieszcza się w miejscach największych strat ciepła, czyli pod oknami i przy drzwiach tarasowych/balkonowych. Z reguły przyłącza się je do instalacji za pomocą śrubunków mosiężnych (znajdują się w ofercie niemal każdego producenta złączek mosiężnych), które umożliwiają wykonanie połączeń rozłącznych.

Kocioł

Kotły stosowane w instalacji centralnego ogrzewania zasilane są paliwem stałym (np. węglem, drewnem lub biopaliwem), gazem lub olejem. Oprócz nich w użytku pojawiają się kotły dwupaliwowe lub wielopaliwowe umożliwiające spalanie dwóch lub więcej różnych typów paliwa. Wybór kotła ze względu na rodzaj paliwa to kwestia bardzo indywidualna, która niejako rzutuje na materiały wykorzystywane do budowy całej instalacji.

Podczas zakupu kotła należy uwzględnić takie aspekty sprzętowe jak moc, sprawność czy sposób podawania paliwa. Dobór kotła lepiej powierzyć fachowcowi, który oceni rzeczywiste zapotrzebowanie energetyczne budynku i dopasuje do niego parametry urządzenia. Przy okazji dobierze też odpowiedni osprzęt do jego podłączenia.

Armatura, pompy i zabezpieczenia, czyli osprzęt

Instalacja centralnego ogrzewania musi przez cały czas działać bezawaryjnie i bezpiecznie. Aby to zapewnić, uzupełnia się ją o urządzenia zabezpieczające, pompy i armaturę. Do regulowania przepływu medium, jego temperatury oraz ciśnienia służą zasuwy i zawory. W większości instalacji pojawiają się takie elementy jak zawory kulowe odcinające dopływ nośnika i termostatyczne zawory grzejnikowe do automatycznej regulacji temperatury. Ponadto do często stosowanych należą m.in. zawory redukcyjne i regulacyjne, podpionowe regulatory przepływu i ograniczniki temperatury.

W celu zabezpieczenia sieci przed nagłym wzrostem ciśnienia stosuje się zawory bezpieczeństwa albo przeponowe naczynia wzbiorcze, a żeby uniknąć wstecznego przepływu nośnika montuje się zawory zwrotne. Poza tym na szczytach pionów często zakłada się odpowietrzniki. Natomiast by przyspieszyć ruch wody w całej sieci i jak najszybciej doprowadzić ją do końcowego grzejnika, instalację doposaża się w pompy obiegowe.

Producent armatury - Instal-Art

?

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

GorillaGorilla

0 1

Trochę nie na czasie ten tekst. Węgiel, drewno, olej? Serio? Przyszłość leży wyłącznie w energii elektrycznej. Jest to rozwiązanie czyste, ciche i bezpieczne. Najlepszy pomysł na przyszłość to kocioł indukcyjny.

12:53, 19.07.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PawlikPawlik

0 0

Ja w domu postawiłem na pompę ciepła od Fonko i gwarantuje mi ona komfort na odpowiednim poziomie, również w okresie zimowym.

11:56, 23.12.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%