Znaczną część napraw i prac montażowych można wykonać samodzielnie – w ten sposób nie wydamy pieniędzy na pomoc fachowca. Jeśli czujemy, że mamy zadatki na majsterkowicza, jesteśmy dokładni i trzymamy się wyznaczonych instrukcji, możemy śmiało zabrać się za podłączenie gniazdka elektrycznego w domu.
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek inne czynności, musimy wyłączyć prąd w instalacji elektrycznej. Nowoczesne budynki mają na tablicy z bezpiecznikami przełącznik, wystarczy przestawić go z „on” na „off”. W starszych instalacjach z kolei należy wykręcić odpowiedni bezpiecznik. Po wykonaniu tych czynności niezbędne jest upewnienie się, czy prąd na pewno został odłączony – w tym celu musimy skorzystać z próbnika napięcia. Jedną końcówkę tego urządzenia, która przypomina płaski śrubokręt, wkładamy do kontaktu, a do drugiej przykładamy palec (najwygodniej będzie użyć kciuka). Jeżeli miejsce jest pod napięciem, neonówka zacznie się żarzyć. Jeśli jednak nie zaświeci się, będzie to oznaczało brak przepływu prądu. W takim przypadku można przystąpić do montażu. Jak podłączyć gniazdko? Okazuje się, że to zadanie wcale nie jest takie trudne.
Najpierw odkręcamy obudowę, a następnie wkręty mocujące w puszce. Sprawdzamy sposób podłączenia przewodów z instalacji do przewodów w gniazdku – to, jak są połączone, zależy od tego, czy gniazdo jest ulokowane w środku, czy na końcu obwodu elektrycznego. Odłączamy przewody, zwalniając zaciski z tyłu urządzenia lub odkręcając śrubki po bokach.
Gniazdka starszego typu bez uziemienia (bolca) mają przewód fazowy (faza) i neutralny (zero). W instalacjach nowego typu z uziemieniem (bolcem) można wyróżnić przewody:
W przypadku wymiany starego gniazdka mamy już w ścianie gotową dziurę, jeśli jednak chcemy zamontować zupełnie nowe, musimy wykonać odpowiedni otwór. W przygotowaną dziurę można włożyć kabel, a całość połączyć kostką. Po włożeniu puszki elektrycznej i podłączeniu przewodów przystępujemy do kolejnych kroków. Kabel uziemiający w kolorze żółto-zielonym podłączamy do bolca, a zerowy i napięciowy – do wtyków. Następnie zakładamy osłonę zabezpieczającą. Po włączeniu prądu należy sprawdzić próbnikiem, czy wszystko działa.
Gniazdko podwójne z uziemieniem instalujemy niemal tak samo jak pojedyncze, jednak w przypadku modelu podwójnego podłącza się trzy przewody.
Gniazdko podwójne bez uziemienia montujemy tak jak model z uziemieniem, tylko korzystamy z dwóch kabli. Najistotniejsze jest podłączenie przewodu fazowego i neutralnego we właściwych miejscach.