Zawód marynarza zawsze niesie ze sobą bardzo wiele zagrożeń. Dlatego też każda osoba pracująca w tym charakterze musi koniecznie posiadać międzynarodowe świadectwo zdrowia wystawiane w oparciu o uniwersalne procedury, czyli obowiązujące w każdym państwie na świecie. Dokument ten poświadcza zdolność albo jej brak do wykonywania obowiązków na jednostce morskiej (statku pasażerskim, statku handlowym, jachcie itp.).
Międzynarodowym świadectwem zdrowia powinni dysponować przede wszystkim aktywni marynarze uczestniczący regularnie w rejsach międzypaństwowych oraz śródlądowych. Dotyczy to również uczniów i studentów morskich placówek edukacyjnych, a nawet marynarzy pracujących na lądzie, ale poza granicami kraju ojczystego.
W procesie wyrabiania tego specyficznego dokumentu przeprowadzane są liczne badania, które mają na celu kompleksowe zweryfikowanie stanu zdrowia danej osoby. Dzięki temu w znacznym stopniu zwiększa się poziom bezpieczeństwa wszystkich członków załogi statku. Pamiętajmy, że na tak mocno ograniczonej przestrzeni choćby poważna infekcja przenoszona drogą kropelkową może doprowadzić do ogromnej tragedii. Spore ryzyko stwarza też błąd popełniony w wyniku niedowidzenia czy nagłego zasłabnięcia.
Omawiany dokument jest zawsze wydawany na podstawie rzetelnej opinii doświadczonego lekarza medycyny pracy, ewentualnie lekarza portowego. Jeśli zależy nam na jego skutecznym i szybkim uzyskaniu, to optymalnym rozwiązaniem jest udanie się do ośrodka położonego w jednej z nadmorskich miejscowości (np. Gdyni, Szczecinie, Ustce) i poproszenie o akceptację wyników badań wykonanych przez specjalistę w rodzinnym mieście.
Rozsądną alternatywę stanowi pójście do zwykłej przychodni zdrowia, ale posiadającej odpowiednią zgodę Urzędu Morskiego. Należy w tym miejscu podkreślić, że międzynarodowe świadectwo wystawiane jest na dedykowanym formularzu, w związku z czym jego efektywne podrobienie sprawia olbrzymią trudność. Nie muszą się nim legitymować jedynie osoby przebywające na statku w roli gości i dające jednorazowe występy artystyczne.
Podstawą do zdobycia świadectwa morskiego jest poddanie się laboratoryjnemu badaniu krwi, w tym zwłaszcza tzw. morfologii obwodowej. Wykazuje ona ilość białych i czerwonych krwinek, a także poziom hemoglobiny, hematokrytu oraz retikulocytów. Rezultaty utrzymane w normie wykluczają występowanie groźnych infekcji czy chorób nowotworowych.
Niezbędne są ponadto następujące procedury: badanie moczu, elektrokardiografia (EKG), rentgen klatki piersiowej (RTG), ogólna ocena stanu uzębienia, konsultacja laryngologiczna, audiogram i dokładna weryfikacja jakości wzroku (pod kątem daltonizmu, widzenia zmierzchowego i wodzenia stereoskopowego).
Kolejne niezwykle ważne badanie to test narkotykowo-alkoholowy. Wynika to z faktu, że wszelkie środki psychoaktywne wyraźnie zaburzają procesy uwagi, postrzegania rzeczywistości i logicznego myślenia. Obecnie większość armatorów wydaje kategoryczny zakaz wnoszenia na pokład napojów wyskokowych czy preparatów odurzających.
Dowiedz się więcej na https://hms-assistance24.com/miedzynarodowe-swiadectwo-zdrowia-dla-marynarzy,24,pl