Zamknij
REKLAMA

Ta choroba dotyka rodziny i rocznie zabija dziesiątki tysięcy Polaków. To musisz wiedzieć

08.00, 01.10.2020 .

Czy wiesz, kto jest szczególnie narażony na udar mózgu, będący pierwszą przyczyną trwałej niepełnosprawności Polaków po 40. roku życia i drugą pod  względem częstości przyczyną zgonów w naszym kraju? Jak reagować, jeśli oznaki udaru zaobserwujesz u kogoś ze swoich bliskich? Z tego tekstu dowiesz się jak możesz uratować życie swoje lub innej osoby.

Eksperci medyczni alarmują, że w związku z ograniczeniami wywołanymi pandemią mniejszą wagę przykładamy do prawidłowych nawyków żywieniowych, zdrowego stylu życia, a przede wszystkim profilaktyki chorób cywilizacyjnych, takich jak udary mózgu, migotanie  przedsionków czy cukrzyca typu 2.

Tymczasem prawie w każdej rodzinie są osoby dotknięte cukrzycą,  zagrożone udarem mózgu czy migotaniem przedsionków. Ważne jest więc, by dobrze poznać czynniki ryzyka tych chorób, ich objawy i wiedzieć, jak im zapobiegać, zwłaszcza, że często są to choroby współistniejące.

Dlatego w trosce o zdrowie Polaków podjęto akcję edukacyjną  „Zadbaj o serce w swojej rodzinie”, w ramach której autorytety medyczne zwracają uwagę na te częste i niebezpieczne schorzenia oraz radzą, jak przeciwdziałać ich konsekwencjom.

Migotanie przedsionków – wiesz, że jest najczęstszą arytmią serca? 

Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca i  jedną z przyczyn udarów  mózgu. Ryzyko wystąpienia migotania przedsionków rośnie wraz z wiekiem i dotyczy niemal ¼ osób po 65. roku życia. W Polsce cierpi na nie około 600-700 tysięcy osób.

Najbardziej niepokojące objawy migotania  przedsionków to szybkie i nieregularne bicie serca, palpitacje, uczucie dyskomfortu lub bólu w klatce  piersiowej, zawroty głowy i omdlenia, nadmierne pocenie się oraz nudności, duszność, uczucie  zmęczenia czy osłabienie wydolności fizycznej.

- W czasie migotania, przedsionki zamiast systematycznie  i rytmicznie się kurczyć, jedynie drgają, co powoduje, że krew tylko częściowo przedostaje się z nich do  komór, a zalegając w przedsionkach tworzy skrzepliny. Jeśli taka skrzeplina wydostanie się z serca i trafi  do  krwiobiegu, może dotrzeć do mózgu, zablokować tętnicę i spowodować udar

- wyjaśnia  dr n. med. Kazimierz Wrzesiński, internista, kardiolog związany z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym we Włocławku. 

Udar mózgu – wiesz jak się objawia i że trzeba szybko reagować? 

Udar mózgu to pierwsza przyczyna trwałej niepełnosprawności Polaków po 40. roku życia i druga pod  względem częstości przyczyna zgonów. Co roku dotyka on w naszym kraju około 80-90 tys. osób, a u niemal 30 tys. powoduje zgon.

- Ryzyko wystąpienia udaru mózgu znacznie zwiększają schorzenia układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca  i migotanie przedsionków. Wśród czynników ryzyka znajdują się także cukrzyca, otyłość, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu czy palenie tytoniu

- zwraca uwagę dr Kazimierz Wrzesiński.

Udar mózgu nie boli, dlatego chorzy często bagatelizują pierwsze objawy. A są to najczęściej: trudności w mówieniu, opadająca dłoń/ręka, asymetria ust/twarzy.

Reaguj zatem natychmiast i jeśli tylko zauważysz u siebie lub innej osoby podobne symptomy dzwoń pod numer 112 lub 999.

Pomocne może być zapamiętanie akronimu słowa UDAR, czyli:

U – utrudniona mowa

D – dłoń/ręka opadnięta

A – asymetria twarzy

R – reaguj natychmiast! Dzwoń 999 lub 112

 Cukrzyca typu 2 – wiesz, że grozi zawałem serca i udarem mózgu? 

Cukrzyca nazywana jest cichym zabójcą XXI wieku. Charakteryzuje się zwiększonym stężeniem glukozy we krwi, wynikającym z defektu wydzielania i/lub działania insuliny.

Statystyki dotyczące cukrzycy są zatrważające. Co 8 sekund z powodu jej powikłań umiera na świecie jedna osoba. W Polsce na cukrzycę  cierpi blisko 3 miliony osób, a ponad 5 milionów ma stan przedcukrzycowy.

Wśród czynników wpływających na rozwój cukrzycy typu 2 wymienia się uwarunkowania genetyczne, czynniki  środowiskowe, brak aktywności fizycznej, wysokoenergetyczną dietę, otyłość. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, między innymi uszkodzenia funkcji nerek,  neuropatii z zespołem stopy cukrzycowej, czy chorób oczu prowadzących czasem do ślepoty. 

Najniebezpieczniejsze są jednak incydenty sercowo-naczyniowe np. zawały serca lub udary mózgu. Chorzy z cukrzycą, u których doszło do takich powikłań, żyją nawet 12 lat krócej! 

Edukacja dla zdrowia rodzin – wiesz więcej, żyjesz lepiej 

Dzięki akcji „Zadbaj o serce w swojej rodzinie” mieszkańcy kilkunastu miast w Polsce będą mieć możliwość zapoznania się z wytycznymi dotyczącymi profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych, a co  ważniejsze – dowiedzą się, jak zmodyfikować swoje dotychczasowe nawyki, by długo cieszyć się zdrowym życiem w rodzinie.

Działania edukacyjne obejmą swoim zasięgiem miasta, które na mapie Polski układają się w kształt serca. W 2020 roku będą prowadzone w 8 lokalizacjach: Działdowie,  Włocławku, Suwałkach, Siemiatyczach, Zielonej Górze, Olsztynie, Toruniu, Białymstoku.

Organizatorzy akcji zachęcają wszystkich do czerpania wiedzy w zakresie profilaktyki udarów, migotania przedsionków i cukrzycy typu 2 na stronach kampanii STOP UDAROM ( www.stopudarom.pl) oraz  DŁUŻSZE ŻYCIE Z CUKRZYCĄ (www.dluzszezyciezcukrzyca.pl).

(materiał promocyjny )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%