Aby deweloper mógł zachować płynność finansową i bez problemu dokończyć rozpoczętą inwestycję może zaciągnąć tzw. kredyt deweloperski. Ma on określone warunki, a dodatkowo jest obciążony oprocentowaniem, tak samo jak kredyty hipoteczne, które otrzymują kupujący. Jeśli inwestor jest sprawdzony i doświadczony oraz spełnia wszystkie wymagania postawione przez konkretny bank, zazwyczaj nie ma problemów z udzieleniem pożyczki. Popularne są również kredyty dla firm, których zadaniem jest wspieranie rozwoju biznesu. Musimy jednak pamiętać, że kwoty takich kredytów są bardzo wysokie.
Kredyt deweloperski przysługuje przedsiębiorcom, którzy inwestują w rynek nieruchomościowy. Głównym celem, na który mogą zostać przeznaczone otrzymane środki, jest rozbudowa powstających budynków, które następnie są sprzedawane prywatnym klientom. Koszty inwestycji deweloperskich są bardzo wysokie, dlatego kwoty pożyczek również muszą być utrzymane na wysokim poziomie. Najczęściej kredyty zaciągane są pod budowę pojedynczych nieruchomości mieszkaniowych, takich jak kompleks, blok lub domek jednorodzinny, ale także całych osiedli. Ten temat dotyczy również nieruchomości komercyjnych, czyli handlowo-usługowych lub biurowych.
Finansowanie inwestycji nieruchomościowych przez banki jest częstą praktyką w Polsce, ze względu na to, że są one bardzo kosztowne. Często wkład pieniężny inwestora to nawet kilkadziesiąt milionów złotych, dlatego nieodzowna jest pomoc ze strony banku. Nie wszystkie wydatki da się pokryć z wpłat dokonanych przez kupujących, a inwestycja musi zostać oddana w terminie, aby zostały spełnione wszystkie warunki umów sprzedaży.
Aby deweloper mógł ubiegać się o kredyt, musi przede wszystkim przedstawić projekt swojej inwestycji konkretnemu bankowi. Jest to niezbędne do oceny ryzyka oraz sprawdzenia, czy jest szansa na to, że przyniesie ona zyski. Istotne jest również to, że finansowanie udzielane jest na pokrycie jedynie części wydatków, a nie cały projekt. Dla banku ważne jest także, na jakim etapie jest budowa i to od tego zależy, jaka kwota i w jakim terminie zostanie wypłacona. Mimo wszystko kredyty deweloperskie są chętnie przyznawane przez banki, przede wszystkim ze względu na rentowność branży nieruchomości.
Parametry kredytów deweloperskich przyznawane są w większości banków na podobnych zasadach. Cele, które brane są pod uwagę to między innymi budowa, rozbudowa lub zakończenie inwestycji nieruchomościowej. Okres kredytowania to najczęściej 3 do 5 lat. Maksymalna wartość finansowania wynosi do 80 % całej inwestycji, co oznacza,że deweloper musi być przygotowany na samodzielne pokrycie części wydatków.
Kredyt deweloperski nie jest wypłacany w całości, a podzielony na transze. Ich wysokość jest zależna od etapu budowy oraz szybkości prac. W momencie rozpoczęcia sprzedaży konkretnych nieruchomości inwestor rozpoczyna proces spłacania swoich zobowiązań wobec banku. Aby sprawdzić, jak wygląda inwestycja nieruchomościowa na rynku pierwotnym, dowiedz się więcej o deweloperze, który posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie.
Z Południa odchodzi wikary, nowego nie będzie
Księdza z Klodawy co ma dziecko przenieśli do innej diecezji też nigdzie nie ogłosili znalazl się na zdjęciach ze szkolnych uroczystości ksywa dmuchacz
krol_artur
17:43, 2025-07-05
Szef "wytrzeźwiałki" znów poszukiwany
Podajcie zarobki brutto podstawy bez dodatków, bo kasa się zgadza tylko wciskanie kit DD
Kit
17:24, 2025-07-05
Włocławianie korzystają z miejskich rowerów
Bardzo chętnie bym korzystał z takiego roweru, ale mnie nie stać. Taniej wychodzi pojechać samochodem. Po prostu jest wiele miejsc, gdzie w promieniu 1,5-2 km od miejsca docelowego nie ma ani jednej stacji, a zostawienie roweru poza stacją kosztuje 10 zł.
Ludek
17:10, 2025-07-05
Nowy asfalt na Zazamczu. 400 metrów do remontu
A co z obiecaną ulicą Energetyków z trylinki? Niedawno był artykuł o przebudowie i jakoś cisza na tej ulicy?
Marcin Wolski
17:07, 2025-07-05