Zamknij

Jak poprawnie podawać tlen?

08:17, 22.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:19, 22.11.2022

Tlenoterapia prowadzi do zwiększenia stężenia tlenu w powietrzu wdychanym przez pacjenta i stanowi skuteczny sposób uzupełnienia niedoboru tlenu w organizmie. Podawanie tlenu stosowane jest w wielu różnych przypadkach – m.in. w sytuacji zagrożenia życia, a także przy wystąpieniu problemów kardiologicznych. Wykorzystuje się do niej wyroby medyczne, takie jak specjalne maski tlenowe czy wąsy tlenowe. Zapoznaj się ze wskazówkami, jak przy ich pomocy poprawnie podawać tlen.

Rodzaje tlenoterapii – czego się do nich używa?

Można wymienić dwa rodzaje tlenoterapii. Pierwsza z nich jest określana mianem tlenoterapii czynnej – stosuje się ją w sytuacji zagrożenia życia, kiedy dana osoba jest nieprzytomna lub ma problemy z oddychaniem. Do jej przeprowadzenia niezbędny jest respirator.

Tlenoterapia bierna stosowana jest w przypadku pacjentów świadomych, u których procedura podawania tlenu może być przerwana w dowolnym momencie. Wykorzystywane są do niej specjalne maski tlenowe bądź wąsy tlenowe, przez które pacjent wdycha powietrze wzbogacone tlenem.

Podawanie tlenu przez maski tlenowe

Maski tlenowe wykorzystywane są przez oddziały ratownicze, karetki pogotowia, a także oddziały intensywnej terapii. Pozwalają one na skuteczne oraz w pełni bezpieczne zwiększenie stężenia tlenu w organizmie, dlatego stosuje się je u osób, które zasłabły, straciły przytomność lub uczestniczyły w wypadkach komunikacyjnych. Co więcej, te wyroby medyczne wykorzystywane są u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc bądź znajdujących się w stanie wyczerpania organizmu. Należy jednak zaznaczyć, że maski tlenowe stosowane są tylko w sytuacji, kiedy pacjent posiada własny, chociaż zaburzony, oddech.

Specjalne maski tlenowe wykorzystywane są do podawania tlenu – są one wręcz niezastąpione w praktyce medycznej.

Maski tlenowe – rodzaje

Maski tlenowe podzielone są na trzy rodzaje. Są to:

  • maski tlenowe z rezerwuarem – wyposażone są w rezerwuarowy worek, który umożliwia osiągnięcie wysokiego stężenia tlenu, dlatego są one wybierane podczas akcji ratunkowych,
  • maski z drenem – wykorzystywane do podawania tlenu o średniej koncentracji,
  • maski tlenowe z nebulizatorem – dzięki nim możliwe jest podawanie we wdychanym powietrzu również leku, który dostaje się w ten sposób bezpośrednio do układu oddechowego.

Jak zakładać maski tlenowe?

Sposób zakładania maski tlenowej nie różni się znacząco między jej rodzajami. Aby prawidłowo podać tlen, należy zwrócić uwagę na szczelność wyrobu medycznego – aby ją zapewnić, warto posłużyć się regulowaną blaszką na nos. W mocowaniu i regulowaniu maski znacząco pomaga gumka mocująca. W przypadku masek z obrotowym łącznikiem drenu należy dodatkowo pamiętać o dostosowaniu go do pozycji pacjenta.

Należy zaznaczyć, że specjalne maski tlenowe występują w różnych rozmiarach. Należy dopasować wielkość wyrobu do pacjenta, który ma zostać poddany tlenoterapii, aby skutecznie podać tlen.

Podawanie tlenu przez wąsy tlenowe

Wąsy tlenowe stanowią cewnik do podawania tlenu przez nos. Podobnie jak wcześniej omawiane maseczki tlenowe, wąsy stosowane są w zakładach opiekuńczo-leczniczych, ratownictwie medycznym czy opiece domowej. Wykonane są one z giętkiego, odpornego na złamania plastiku. Ich zaletą jest fakt, że nie utrudniają one pacjentowi mówienia oraz jedzenia podczas tlenoterapii. Co więcej, ich wykorzystanie wiąże się z mniejszym ryzykiem zsunięcia się z twarzy w trakcie snu.

Jak zakładać wąsy tlenowe?

W celu założenia wąsów tlenowych należy umieścić cewnik w nozdrzach pacjenta, przymocowując go tym samym do twarzy. Następnie należy poprowadzić przewód tlenowy dookoła uszu tak, by umiejscowić go przy tym pod podbródkiem. I wtedy wystarczy podłączyć wąsy tlenowe do źródła tlenu. Co istotne, konieczne jest upewnienie się co do prawidłowego przyczepienia cewnika.

Niezbędne jest przy tym zaznaczenie, iż wąsy tlenowe to wyrób jednorazowego użytku. Ze względów bezpieczeństwa powinny być one stosowane tylko przez jednego pacjenta. Po zakończonej procedurze przeprowadzania tlenoterapii należy zutylizować produkt. Inne postępowanie stwarza ryzyko zakażenia.

Jak długo można nosić wąsy tlenowe?

W przypadku tlenoterapii przewlekłej, która stosowana jest u pacjentów z niewydolnością oddechową, zaleca się podawanie tlenu przez co najmniej 15 godzin na dobę. Zdecydowanie warto jednak używać wąsów tlenowych tak często, jak to tylko możliwe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%