Zamknij
REKLAMA

Otulacz niemowlęcy zmniejsza stres u dziecka po przyjściu na świat

09.25, 22.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 09.26, 22.11.2022
Freepik

Przejście dziecka z brzuszka mamy na świat to jeden z najtrudniejszych momentów, choć go nie pamiętamy. Z ciepłego, przyjemnego miejsca, maluszek doświadcza po opuszczeniu brzuszka licznych bodźców zewnętrznych. Hałasy, ludzie, otoczenie. To wszystko ma wpływ na tą małą istotę, która musi się przystosować. Można jej w tym pomóc. Jak?

Podpowiedzą jest otulacz niemowlęcy. Nie bez przyczyny dzieci w szpitalach są otulane kwadratowym kawałkiem materiału. Jak otulacz wpływa na niemowlaka?

Dlaczego otulanie ma znaczenie?

Dziecko w brzuszku mamy ma bardzo mało miejsca. Dlatego przyjmuje określoną pozycję. Jest przyzwyczajone do tego, że nie może wykonywać dużych ruchów. Jest ciasno i ciepło. Dlatego po porodzie, w szpitalu dziecko po ubraniu jest otulane. Służy temu kwadratowy kawałek materiału, jakim jest otulacz niemowlęcy. Pielęgniarki perfekcyjnie otulają dziecko. Na początku ciężko jest to powtórzyć, ale po kilku razach można się tego nauczyć i nabyć wprawy.

Po porodzie warto się przyjrzeć jak pielęgniarki otulają maluszka bądź poprosić o kilka lekcji. Ta cenna umiejętność przyda się w następnych tygodniach życia dziecka. Ponieważ otulanie:

  • pomaga uspokoić dziecko,
  • jest wsparciem przy kolkach,
  • stwarza warunki podobne do tych w brzuchu mamy,
  • zapewnia odpowiednie warunki do snu.

Dzięki temu, że w otulacz niemowlęcy można dokładnie zawinąć niemowlaka, ma on warunki zbliżone do tych w brzuchu mamy. Tym samym dziecko jest spokojniejsze. Otulacze najczęściej stosowane są do 3. miesiąca życia. Część producentów informuje o wadze dziecka, do której przeznaczone są ich produkty.

Jak wygląda otulacz niemowlęcy?

Najprostszy otulacz to kwadratowy materiał, którym należy zawinąć maleństwo w odpowiedni sposób. Natomiast oczywiście producenci nie próżnują i oferują rodzicom wielofunkcyjne produkty. Może być to otulacz z rzepem bądź zamkiem albo otulacz połączony ze śpiworkiem. Po trzech miesiącach można go wykorzystać jako kocyk bądź do przewijania dziecka, w zależności od jego formy. Takie rzeczy przydają się zawsze, gdy w domu są małe dzieci.

Jedną z ważniejszych funkcji, jaką ma spełniać otulacz niemowlęcy jest komfort termiczny. Dziecku musi być ciepło, ale nie gorąco. Dlatego najlepsze są otulacze z naturalnych, oddychających tkanin. Dostępne są otulacze z możliwością wystawienia rączek dziecku, na lato i zimę. Przy wyborze otulacza należy wziąć pod uwagę porę roku. Na zimę będzie odpowiedni grubszy, cieplejszy, a na lato lekki i przewiewny.

Otulacze pomagają małej istocie w przystosowaniu się do nowej rzeczywistości. Już jest tu, ale może jeszcze poczuć się jak u mamy w brzuchu.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%