Zamknij

Wózek widłowy elektryczny - zobacz, co warto wiedzieć przed jego zakupem!

13:41, 02.05.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:41, 02.05.2018
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Jednymi z najpopularniejszych i najczęściej kupowanych urządzeń transportu bliskiego są obecnie wózki widłowe elektryczne. Nowe lub używane można zamówić u chyba każdego z czołowych dealerów wózków widłowych na rynek polski. Dlaczego przedsiębiorcy wybierają je aż tak często, w czym tkwi ich fenomen i czy nadają się do każdego rodzaju prac? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

Od lat, na forach internetowych i w rozmowach przedsiębiorców toczą się emocjonujące rozmowy pomiędzy zwolennikami wózków widłowych elektrycznych, a ich głównymi przeciwnikami - amatorami wózków z napędem spalinowym. I choć szala zwycięstwa waha się raz na jedną, raz na drugą stronę, nie sposób jednoznacznie przyznać wyższości którejkolwiek kategorii wózków. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Wam nieco charakterystykę wózka widłowego elektrycznego oraz wskazać główne cechy, które różnią ten typ pojazdu od wspomnianych już wózków widłowych spalinowych.

Jak zbudowany jest wózek widłowy elektryczny?

Podstawowym wyróżnikiem w odniesieniu do wózka widłowego elektrycznego jest ilość jego kół. Co za tym idzie wyróżnia się dwa typy tych pojazdów:
- wózki widłowe elektryczne 3-kołowe;
- oraz wózki widłowe elektryczne 4-kołowe.
Tradycyjne wózek widłowy elektryczny składa się z kilku elementów, które są charakterystyczne także dla pojazdów o napędzie spalinowym, są to m.in:
- wykonana ze stali rama,
- maszt, umożliwiający stabilne podnoszenie oraz opuszczanie ładunków o dużej masie;
- widły w dobrze znanym kształcie litery “L”;
- zamocowana do masztu karetka, na której montuje się widły;
- kabina operatora;
- oraz najistotniejszy w tym przypadku silnik elektryczny 24V, 48V lub 80V.
Wózki widłowe elektryczne charakteryzuje maksymalny udźwig na poziomie od 1. do nawet 8,5 tony (w przypadku wózków widłowych elektrycznych Toyota-Widłowe).
Maksymalna wysokość podnoszenia tych pojazdów również w głównej mierze zależy od marki i typu wózka a waha się pomiędzy ok. 2. a 6. tonami.
Pomimo iż wózki widłowe elektryczne są nieco mniej wydajne niż spalinowe, ich zdecydowanym atutem są tańsze koszty utrzymania.

wozki-widlowe-elektryczne-duzy-udzwig.jpg

Przeznaczenie wózków widłowych elektrycznych

Wózki widłowe elektryczne, ze względu na brak szkodliwej emisji spalin, używane są zazwyczaj w pomieszczeniach zamkniętych - w halach, magazynach, sklepach. Stąd panujące przez wiele lat mylne przekonanie, iż wózki elektryczne nadają się wyłącznie do prac wewnątrz pomieszczeń, na zewnątrz należy natomiast zastępować je wózkami o napędzie spalinowym.
Obecnie, producenci wózków widłowych dbają o jak najlepsze przystosowanie ich do różnorodnych warunków pracy i tak np. włoska marka wózków widłowych Cesab posiada w swojej ofercie wózki widłowe elektryczne wyposażone w dodatkową osłonę silników, dzięki czemu ograniczona zostaje możliwość przedostania się wody do wnętrza pojazdu. Dzięki temu zabiegowi większość modeli wózków widłowych elektrycznych Cesab w pełni przystosowana jest również do wydajnej pracy na zewnątrz.

W jakiej branży najlepiej sprawdzają się wózki widłowe elektryczne?
Wózki o napędzie elektrycznym wiodą prym w przemyśle spożywczym, gdzie idealnie sprawdzają się podczas składowania towarów na zapleczach dużych hipermarketów. Tak samo jest w przypadku innych wielkopowierzchniowych sklepów, gdzie wózki widłowe elektryczne używane są nie tylko podczas rozmieszczania ładunków na regałach, ale także w pracach związanych z załadunkiem i rozładunkiem zamówień oraz w połączeniu ze stosownym osprzętem ( dostępnym np. wraz z wózkami widłowymi elektrycznymi Manitou) - do wszelkich prac porządkowych i innych.

Wózki widłowe elektryczne - obsługa, naprawa, konserwacja - kto za to odpowiada?

Osobami uprawnionymi do obsługi wózków widłowych elektrycznych są operatorzy wózków widłowych, którzy ukończyli kurs oraz zdobyli stosowne zaświadczenie poprzez pozytywne zaliczenie państwowego egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Kategoria uprawnień, która pozwala na operowanie wózkiem widłowym elektrycznym oznaczona jest symbolem II WJO (do prowadzenia tego typu wózków uprawnia także nadrzędna kategoria IWJO).
Co w przypadku braku takich zaświadczeń? Możliwe jest wydanie ich “zamiennika’ przez pracodawcę osoby, która odpowiedzialna będzie za obsługę wózka widłowego. Jednak takie zakładowe uprawnienia, co trzeba koniecznie podkreślić, pozwalają tylko i wyłącznie na operowanie wózkiem na terenie zakładu pracy, który je wydał, a pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia lub zorganizowania pracownikom choćby krótkiego podstawowego szkolenia.

Warto podkreślić, iż operatorzy wózków nie mogą przeprowadzać ani napraw, ani przeglądów wózków widłowych elektrycznych. Jedynymi uprawnionymi do tego pracownikami są wykwalifikowani konserwatorzy wózków widłowych.

Wózki widłowe elektryczne - jak kupić je taniej?

wozki-widlowe-elektryczne-nowe-czy-uzywane.jpg

Jeśli odstraszają Cię ceny nowych wózków widłowych elektrycznych, pamiętaj, że zwykle w parze z wyższą ceną podąża wyższa jakość, lepsza wydajność oraz nowocześniejsze technologie.
Istnieje także możliwość tańszego zakupu używanych wózków widłowych elektrycznych, które zdecydowanie pozwolą Ci zaoszczędzić “kilka złotych”, ciesząc się jednocześnie wciąż wydajnym i sprawnym sprzętem, o ile podczas zakupu zwrócisz uwagę na kilka istotnych aspektów.

Na co zwrócić uwagę kupując używany wózek widłowy elektryczny?
1. Przede wszystkim sprawdź wiek oraz liczbę przepracowanych motogodzin.
2. Kieruj się wyborem znanej Ci i sprawdzonej marki.
3. Zapoznaj się z historią wózka. Czy miał regularnie wykonywane przeglądy? Czy jest dopuszczony do eksploatacji?
4. Sprawdź dokładnie stan techniczny: począwszy od stanu wideł, przez układy hydrauliczne, na zużyciu opon kończąc.
5.Zorientuj się czy jakieś elementy pojazdu były wymieniane, a jeśli tak - czy zastąpione je oryginalnymi markowymi częściami?
6. Dopytaj, czy istnieje gwarancja na zakupiony używany wózek widłowy elektryczny (np. oficjalny dealer marki Toyota-Widłowe daje od 1 do 2 lat gwarancji na każdy rodzaj zakupionego używanego wózka widłowego).

Innym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy przy zakupie wózka widłowego elektrycznego jest szukanie okazji, wyprzedaży i wszelkich promocji wśród aktualnych ofert wózków widłowych. Lub skorzystanie z możliwości rozłożenia zakupu na raty (jakie daje m.in. Manitou).

Wózek widłowy elektryczny - podsumowanie

wozki-widlowe-elektryczne.jpg

Mamy nadzieję, że zaprezentowana Państwu wiedza na temat wózków widłowych elektrycznych będzie użyteczna. Technologia odpowiedzialna za poprawę wydajności tych pojazdów wciąż się rozwija, nieustannie podnosząc poprzeczkę przed kolejnymi projektami, które w jeszcze większym stopniu mają nie tylko efektywnie wykonywać swoje zadania, ale również zapewniać operatorom maksimum wygody i bezpieczeństwa oraz być bezpieczne dla środowiska naturalnego.
Wydajne i łatwe w obsłudze wózki widłowe elektryczne stanowią nieocenione źródło pomocy dzięki swojej wielozadaniowości oraz niewielkim, uniwersalnym rozmiarom pojazdu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

DamienDamien

0 0

Polecam też postawić na wyposażenie magazynowe ze sklepu Skladuj24, które znacząco ułatwia pracę. 10:29, 29.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%