Zamknij

Angina - Jak rozpoznać i wyleczyć?

09:28, 16.08.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:08, 16.08.2018
Skomentuj

Angina to choroba zakaźna będąca zapaleniem migdałków podniebiennych, która może być groźna w skutkach i doprowadzić do poważnych powikłań. Nie należy jej bagatelizować, a szybkie podjęcie leczenia jest sprawą priorytetową. W początkowej fazie angina atakuje górne drogi oddechowe, wywołując nieprzyjemne dolegliwości tkj. ostry ból gardła, osłabienie, bóle głowy, gorączkę, katar czy tzw. uczucie łamania w kościach, a nawet duszności.

Czym jest angina??

Angina inaczej nazywana jest ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła. Jest to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie: paciorkowce, gronkowce, dwoinki zapalenia płuc, pałeczki grypy czy Escherichia coli, niekiedy również przez wirusy oraz grzyby. Do głównych jej objawów zalicza się ból gardła, któremu może towarzyszyć ból głowy, ogólne osłabienie organizmu, podwyższona temperatura i związane z nią dreszcze, a nawet duszności. Do zakażenia anginą dochodzi poprzez drogę kropelkową, poprzez dotyk lub styczność z przedmiotami, których dotykał chory tkj. sztućce, naczynia itp.  

Jakie są przyczyny zachorowań na anginę?

Przyczyny zachorowania na anginę są różne. Najczęściej wywołują ją bakterie, ale może mieć podłoże wirusowe lub grzybicze. Zachorowaniu na zapalenie migdałków sprzyja osłabienie organizmu w wyniku np. przemęczenia, niekorzystnych warunków atmosferycznych czy innych chorób towarzyszących. W tym przypadku, gdy bakterie namnażają się w obrębie jednego organizmu, do czynienia mamy z autozakażeniem. Wysokie temperatury, a dokładniej duże wahania temperatur, także sprzyjają rozwojowi bakterii. Najczęstszym przykładem jest jedzenie lodów w gorący dzień, które może prowadzić właśnie do anginy.

Jakie są objawy anginy?

Angina może dawać różne objawy, a do najbardziej popularnych zalicza się: ostry ból gardła promieniujący w kierunku ucha, bóle głowy, podwyższona temperatura ciała, wystąpienie białego lub żółtawego nalotu na migdałkach, pęcherzyki i owrzodzenia w obrębie gardła, dreszcze, powiększone węzły chłonne szyi oraz żuchwy i związana z tym bolesność, przekrwienie migdałków, chrypka i problemy z mówieniem, trudności z połykaniem śliny, utrata apetytu, trudności w oddychaniu, nieprzyjemny zapach z ust, bóle brzucha, nudności, wymioty, ogólne osłabienie organizmu, złe samopoczucie.

Angina jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt: może doprowadzić do wysokiej gorączki, stolców ze śluzem czy drgawek - lekarz Marcin Wójcik

Jak leczyć anginę?

Angina jest chorobą łatwą do rozpoznania – widać ją gołym okiem po zajrzeniu do gardła pacjenta. W początkowym jej stadium konieczne może być wykonanie specjalnego tstu na obecność paciorkowców, pobranie wymazu z migdałka lub posiew i wykonanie antybiogramu. Leczenie anginy najczęściej opiera się na kuracji antybiotykowej, zwłaszcza w przypadku jej bakteryjnej odmiany. Podawane leki mają zwalczać paciorkowce z grupy A. W przypadku uczulenia na dany lek stosuje się zamienniki: makrolity oraz klindamycyny. Leczenie trwa ok. 10 dni. Anginę wirusową lub grzybiczą leczy się innymi środkami.

Do leczenia zazwyczaj włącza się podawanie leków o charakterze przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i odkażającym. Chory powinien pozostawać w łóżku oraz stosować lekką i płynną dietę, aby nie podrażniać zainfekowanych miejsc. W tym czasie warto spożywać wszelkiego rodzaju papki, kaszki, budyń czy przeciery owocowe. Niezbędne jest również nawadnianie organizmu, najlepsza będzie letnia herbata z cytryną oraz miodem. Kojące mogą być także ciepłe okłady na szyję. Ból gardła złagodzą również tabletki do ssania czy płukanie jamy ustnej np. naparem z szałwii, rumianku czy odpowiednim roztworem soli.

W bardziej zaawansowanych przypadkach choroby, zwłaszcza gdy angina często powraca lub ma charakter ropnego zakażenia, konieczne może być wykonanie adenotomii czyli chirurgicznego usunięcia przerośniętego migdałka gardłowego.

Powikłania po anginie

Niepodjęcie leczenia w przypadku anginy może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Podobnie nieprawidłowe leczenie jest groźne w skutkach, dlatego nie należy próbować się leczyć na własną rękę. Wizyta u lekarza jest obowiązkowa.

Do grupy powikłań po anginie zalicza się:

  • posocznicę odmigdałkową,
  • gorączkę reumatyczną,
  • kłębuszkowe zapalenie nerek, które w efekcie może doprowadzić do niewydolności nerek,
  • infekcyjne zapalenie wsierdzia,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie zatok przynosowych,
  • zapalenie węzłów chłonnych szyi,
  • zapalenie wyrostka sutkowatego,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • zapalenie płuc,
  • ropień około migdałkowy i zagardłowy,
  • schorzenia autoimmunologiczne.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

lab.lab.

0 0

Czyli, żeby ustalić przyczynę zachorowania na anginę i jej właściwe leczenie, najpierw należy pobrać wymaz na posiew.

Czy lekarze tak postępują? 21:24, 25.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%