Zamknij

Drukarka nie drukuje? To mogą być przyczyny!

13:36, 10.01.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:38, 10.01.2019
Skomentuj

Kiedy drukarka nie drukuje, szukamy przyczyny, ponieważ urządzenie odmawia posłuszeństwa zawsze w najmniej odpowiednim momencie. Oczywiście nie musi to od razu oznaczać poważnej awarii. Często problem jest błahy, a jego rozwiązanie zajmuje krótką chwilę.

Zdarza się, że drukarka nie drukuje z bardzo prostych przyczyn, takich jak na przykład; wyczerpany tusz, brak papieru, inne urządzenie ustawione jako domyślne, drukarka w trybie offline czy odpięty kabel. Przed podjęciem bardziej radykalnych działań należy sprawdzić każdą z tych rzeczy.

Drukarka nie drukuje – problem nr 1: Brak papieru

Drukarka może nie drukować z najprostszej przyczyny – kiedy zabraknie papieru w podajniku. Wydaje ona wówczas charakterystyczny dźwięk rozpoczynający proces drukowania, jednak moment pobierania papieru wydłuża się, po czym urządzenie zatrzymuje się.

Należy wówczas sprawdzić czy w podajniku jest papier, jeżeli nie - konieczne jest uzupełnienie go, a następnie ponowne uruchomienie drukowania.

Drukarka nie drukuje – problem nr 2: Brak tuszu

Kończący się atrament w kartridżu zwiastuje kilka czynników – im mniej tuszu tym mniej wyraźne wydruki. Z czasem mogą pojawiać się charakterystyczne linie na drukowanych dokumentach. Oznacza to, że czas wymienić kartridż na nowy.

Jeżeli poziom tuszu jest niski, urządzenie wyświetli odpowiedni komunikat informujący o konieczności uzupełnienia atramentu.

Zdarzają się sytuacje, że zaraz po wymianie kartridża, jakość wydruków i tak się zmniejsza. Przyczyną może być złej jakości zamiennik lub konieczność wyczyszczenia głowicy drukującej. Wiele urządzeń wykonuje, co jakiś czas czyszczenie automatyczne, bywa to jednak niewystarczające. Pamiętajmy jednak, że do tego typu czynności zużywany jest tusz.

W przypadku stosowania zamienników należy zwracać szczególną uwagę na ich jakość. Idealnie, gdy kartridże są oryginalne, jednak niejednokrotnie producenci najtańszych urządzeń drukujących, windują ceny materiałów eksploatacyjnych, by zrekompensować sobie niskie koszty drukarki. Użytkownicy sięgają wówczas po zamienniki. Należy pamiętać, że takie rozwiązanie jest ryzykowne, ponieważ mogą one znacznie obniżyć jakość wydruków, nie zadziałać lub zwyczajnie zepsuć drukarkę.

Drukarka nie drukuje – problem nr 3: Drukarka nie jest ustawiona jako domyślna

W Panelu sterowania należy sprawdzić jakie urządzenie jest ustawione jako domyślne. Jeżeli nie jest to nasza drukarka, trzeba to zmienić w ustawieniach, klikając prawym przyciskiem myszki.

Konieczne jest również wyłączenie w Ustawieniach możliwości automatycznego ustalania przez Windows drukarki domyślnej.

Drukarka nie drukuje – problem nr 4: Wydruki „rozjeżdżają się”

W takiej sytuacji problem leży w niewłaściwej orientacji wydruku. W Ustawieniach drukowania należy zaznaczyć opcję dopasowania druku do rozmiaru strony.

Wielkość grafik i zdjęć można dopasować w Eksploratorze Windows poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pożądanym pliku. Po wybraniu opcji drukowania wyświetlone zostanie okno z ustawieniami wydruku, w którym ustawić można, między innymi, wielkość papieru, wymiary grafiki, dopasowanie, jakość druku.

Sprawdzone rozwiązania na niedrukującą drukarkę

Jeżeli drukarka się zacięła lub zawiesiła, wystarczy zazwyczaj ją zresetować. W przypadku, gdy w środku urządzenia znajduje się papier, należy go wcześniej wyciągnąć.

Rozwiązywanie problemów z niedziałającą drukarką:

  • Wyłącz i włącz urządzenie – zresetuj drukarkę poprzez wyłączenie i odłączenie urządzenia. Odczekaj około 1 minuty. Po upływie tego czasu podłącz i włącz drukarkę.
  • Odłącz, a następnie podłącz ponownie – sprawdzenie zasilania jest w tym przypadku banalnym rozwiązaniem, jednak zdarza się, że koniecznym. Warto sprawdzić podłączenie do gniazdka oraz włącznik zasilania urządzenia, a także potrzebne komputery i routery.
  • Upewnij się, że wszystkie sterowniki są aktualne – aktualizacje systemu Windows mogą sprawić, że sterowniki drukarki przestaną działać. Należy wówczas pobrać najnowsze sterowniki, by móc rozwiązać ten problem.
  • Włącz narzędzie do rozwiązywania problemów – pozwala ono rozwiązać kwestie dotyczące instalacji oraz podłączania drukarki.
  • Wyczyść, a następnie zresetuj bufor wydruku – plik zarządzający procesem wydruku może wymagać wyczyszczenia i ponownego uruchomienia.
  • Zmień status drukarki na online – szczegółowe informacje na temat sposobu postępowania z drukarka w trybie offline, znajdują się tutaj.

Dlaczego drukarka sieciowa nie chce drukować?

Wraz ze wzrostem popularności drukarek sieciowych, pojawiają się nieznane dotąd problemy. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań należy sprawdzić łączność. Jeżeli migające kontrolki są niewidoczne, należy kontynuować czynności naprawcze.

Dobrym rozwiązaniem jest przywrócenie domyślnych ustawień fabrycznych drukarki. W menu Konfiguracja trzeba wybrać opcję Usługa, a następnie Przywróć ustawienia domyślne. Urządzenie powinno wrócić do stanu Gotowy.

Konieczne jest również upewnienie się, że kabel sieciowy jest odpowiednio podłączony zarówno do drukarki, jak i do portu sieciowego. W tym celu trzeba sprawdzić czy nie został on uszkodzony lub czy kabel jest prawidłowo wpięty.

Warto też upewnić się, że komputer, z którego korzystamy został podłączony do sieci. Kabel internetowy należy podpiąć do innego portu, a następnie trzeba sprawdzić czy Internet działa.

Drukarka nie drukuje, czyli o problemach biurowych

O ile czas zazwyczaj pozwala na „zabawę” z drukarką, kiedy jesteśmy w domu, tak w biurze staje się to zdecydowanie bardziej problematyczne. Ogromna ilość dokumentów do wydrukowania w krótkim czasie nikogo nie nastraja do szukania rozwiązania problemów z urządzeniem.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wynajem drukarek (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Specjalistyczna firma zajmująca się dzierżawą urządzeń drukujących, dostarcza na bieżąco materiały eksploatacyjne oraz sprawuje opiekę techniczną nad drukarkami. Szybką reakcję zawdzięczamy wdrożeniu systemu zarządzania wydrukiem, dzięki któremu opiekun urządzeń w danym przedsiębiorstwie doskonale wie, jaki jest bieżący stan materiałów eksploatacyjnych oraz jaka część urządzenia uległa uszkodzeniu (tu dowiesz się jak to działa). Takie rozwiązanie pozwala na szybką reakcję. Warto zaznaczyć, że w przypadku awarii, której nie da się naprawić na miejscu, firma otrzymuje drukarkę zastępczą o tych samych lub lepszych parametrach, do czasu zwrócenia poprzedniego urządzenia. Dzięki temu nie są generowane przestoje w pracy drukarki. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie zapotrzebowanie na wydruki jest bardzo duże.

Przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na wygodę w kwestii urządzeń drukujących. Wydzierżawienie ich pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, które zostałyby wydane na zakup urządzeń. Ponadto problemem zazwyczaj jest brak osób technicznych, sprawujących opiekę nad drukarkami. Skutkuje to tym, że urządzenie, w którym skończył się tusz lub toner przez wiele tygodni omijane jest przez pracowników szerokim łukiem. Wówczas koszty jego zakupu nie zwracają się wcale lub po znacznie dłuższym czasie niż ten przewidywany.

Sytuacja podobnie wygląda w przypadku awarii drukarki. Zbiorowa odpowiedzialność jest bardzo często równoznaczna z brakiem jakiejkolwiek odpowiedzialności, dlatego uszkodzone urządzenie pozostaje nieużywane do czasu, aż ostatnia drukarka w biurze zepsuje się na skutek przeciążenia.

W obu przypadkach z pomocą przychodzi wynajem drukarek.

Podsumowanie

Kiedy drukarka nie drukuje, należy zacząć od sprawdzenia najbardziej oczywistych możliwości takiego stanu rzeczy. Jednak naprawienie bardziej skomplikowanych awarii będzie wymagało interwencji specjalisty. Może się też okazać, że urządzenie skończyło swój żywot i bardziej opłacalny będzie zakup nowej drukarki, niż naprawa starego urządzenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%