Zamknij
REKLAMA

Biznes w UK czy w Polsce - jakie rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze?

09:55, 09.01.2020 | materiały partnera

W życiu wielu osób nadchodzi taki moment, kiedy nie chcą już po prostu wykonywać poleconych im zadań, ale stanąć na własnych nogach i stworzyć coś swojego. Jednak wraz z decyzją o założeniu własnej firmy przychodzi wiele spraw, które trzeba rozważyć. Jaki rodzaj działalności chcemy prowadzić? Na czym warto się skupić i w jakim kierunku rozwijać swój biznes? A przede wszystkim - gdzie znajdziemy najlepsze warunki do prowadzenia własnej firmy?

Oczywiście, mieszkając w Polsce, w pierwszej chwili wybór pada na zarejestrowanie działalności w kraju. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to nasza jedyna możliwość. Duża liczba osób w ostatnich latach zdecydowała się na założenie spółki LTD w Wielkiej Brytanii, ponieważ w określonych przypadkach jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrym pomysłem będzie więc zapoznanie się ze szczegółami dotyczącymi obu możliwości i sprawdzenie, co najlepiej sprawdzi się w naszej sytuacji.

Założenie firmy w Polsce

Istnieje kilka możliwych do wybrania form działalności, jednak najczęściej wybierana przez samodzielnych przedsiębiorców jest jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna, w przypadku firm z większą ilością wspólników. Obie z tych form działalności charakteryzują się stosunkowo niskimi wymaganiami, jakie należy spełnić przy ich zakładaniu, wiąże się to jednak z większym ryzykiem, ponieważ za straty takiej firmy właściciel, lub właściciele, mogą odpowiadać również swoim własnym majątkiem. Jest to spowodowane tym, że biznes taki nie posiada osobowości prawnej. Sam proces rejestracji firmy również nie jest szczególnie skomplikowany, wystarczy złożyć formularz CEIDG-1 w urzędzie gminy lub przez Internet.

Własny biznes w Wielkiej Brytanii

Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii stało się dość popularne wśród Polaków, ponieważ często można usłyszeć o sprzyjającym przedsiębiorcom przepisom, jakie obowiązują na Wyspach. Jest to prawdą, jednak nie sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju działalności. Ważne jest też to, że nie wszystkie możliwości będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Na przykład, wybranie samozatrudnienia możliwe jest tylko dla osób będących rezydentami brytyjskimi. Stąd też bierze się popularność spółek LTD, ponieważ wymagania są bardzo ograniczone, nie tylko nie trzeba być rezydentem, ale nawet niekoniecznie trzeba prowadzić działalność na terenie UK. Warto również pamiętać, że w zależności od wybranej formy działalności niezbędne będzie spełnienie określonych warunków, związanych z dodatkowymi formalnościami, podatkami, znalezieniem siedziby firmy lub wykupieniem polisy OC firmy. Jednak dokładne wymagania będą zależne również od tego jaka część działalności faktycznie odbywa się w Wielkiej Brytanii, dlatego warto więc już na samym początku dowiedzieć się co będzie od nas wymagane.

Spółka LTD - dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Spółka LTD to świetne rozwiązanie, jednak nie w każdym przypadku się sprawdzi. Główna korzyść płynąca z rejestracji takiej działalności jest związana z korzystniejszym systemem podatkowym, jaki obowiązuje w UK i to nawet pomimo pracowania na terenie Polski. Jednak możliwe jest to tylko pod warunkiem, że dany biznes nie posiada w Polsce siedziby lub warsztatu pracy, czyli miejsca, w którym świadczone są usługi. Jest to istotne, ponieważ w takiej sytuacji przedsiębiorcę zaczynają obowiązywać polskie przepisy i niezbędne staje się opłacanie podatków również w kraju, co niweluje korzyści. Dlatego właśnie założeniem spółki LTD powinny zainteresować się osoby, które nie potrzebują stałego miejsca do wykonywania swojej pracy, są to na przykład:

  • informatycy,
  • pisarze,
  • tłumacze,
  • graficy,
  • osoby prowadzące działalność za pośrednictwem Internetu.

O czym trzeba pamiętać?

Wybierając odpowiedni rodzaj prowadzenia działalności, należy najpierw dobrze się zastanowić nad swoimi oczekiwaniami dotyczącymi przyszłego rozwoju firmy. Warto jednak uwzględnić w takich przemyśleniach również dostępny budżet i swoje możliwości. Bardzo ważne jest posiadanie planu na swój biznes oraz podjęcie kluczowych decyzji już na początku. Samo rozwijanie usług i ulepszanie produktów jest ważne, ale nie można zapominać też o bardziej przyziemnych sprawach, jak administracja i księgowość. Niezależnie od tego, gdzie ostatecznie zdecydujemy się prowadzić firmę, dobre biuro rachunkowe w Poznaniu czy Londynie to jedna z najlepszych inwestycji, na jakie możemy się zdecydować. Równie ważne są kwestie ubezpieczenia, ale też reklamy, która pomoże nam zdobyć klientów. Właśnie dlatego przed rzeczywistym założeniem biznesu, dobrym pomysłem jest stworzenie planu, który wyznaczy nam drogę na przynajmniej kilka pierwszych miesięcy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA