Ból brzucha, biegunka czy utrzymujący się brak apetytu to tylko niektóre objawy mogące świadczyć o nieswoistym zapaleniu jelit. Nazywamy tak grupę chorób autoimmunologicznych, które występują w dolnym odcinku układu pokarmowego i cechują się naprzemiennymi okresami zaostrzeń i remisji. Co warto wiedzieć o nieswoistym zapaleniu jelit?
Nie jest znana bezpośrednia przyczyna występowania nieswoistego zapalenia jelit. Specjaliści w dziedzinie leczenia schorzeń układu pokarmowego skłaniają się ku hipotezie, że choroby autoimmunologiczne jelit mają podłoże genetyczne lub są związane z czynnikami środowiskowymi. Ogólne zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego również mogą się przyczynić do ujawnienia się choroby jelit.
Objawy nieswoistego zapalenia jelit to przede wszystkim:
Objawy mogą się nieco różnić, w zależności od aktualnego stanu pacjenta oraz konkretnego schorzenia, które go dotyczy. Do najpopularniejszych chorób autoimmunologicznych jelit należą choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Choroba Leśniowskiego-Crohna atakuje zazwyczaj jelito grube lub jelito kręte. To schorzenie przewlekłe, a jego leczenie często trwa do końca życia pacjenta. Najczęściej występujące objawy zespołu Leśniowskiego-Crohna to:
Czynnikami ryzyka mogą być nadmierna higienizacja życia i stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Wiadomo również, że palenie tytoniu w znaczący sposób zaostrza przebieg choroby.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba autoimmunologiczna, która najczęściej dotyka osób między 20. a 40. rokiem życia. Jej początkowym etapem jest stan zapalny błony śluzowej jelita, który – nieleczony – może prowadzić do powstawania bolesnych owrzodzeń. Ściana narządu staje się obrzęknięta, a w dalszej fazie rozwoju choroby pojawiają się niebezpieczne dla zdrowia powikłania. Najpopularniejsze objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego to:
Przy współczesnym stanie medycyny całkowite wyleczenie nieswoistego zapalenia jelit często jest niemożliwe. Diagnostyka opiera się na badaniach endoskopowych (gastroskopia, kolonoskopia), histopatologicznych i obrazowych (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa). Leki podawane pacjentom mają zwykle działanie łagodzące, przeciwbólowe (stosuje się m.in. opioidy) i przeciwzapalne. Duże znaczenie w leczeniu chorób autoimmunologicznych ma także terapia psychologiczna, wspomagana niekiedy środkami przeciwdepresyjnymi. Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym szanse na długotrwałą remisję jest utrzymywanie przez pacjenta odpowiedniej diety.
Sieć przychodni Centrum Medycznego Synexus prowadzi badania kliniczne m.in. nad nowymi lekami w nieswoistym zapaleniu jelit. Zapraszamy na bezpłatne konsultacje lekarskie osoby ze zdiagnozowaną chorobą Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
„Ptaszyska dostały rozwolnienia”. Oni mają dość
Na Łanowej widuje starszego dziadka na rowerze , objuczonego torbami reklamówkami który codziennie dokarmia gołębie. Zapraszam dziadka do mnie na balkon na codzienne sprzątanie gołębich *%#)!&
STOP THE PIGEON
08:30, 2025-07-08
„Ptaszyska dostały rozwolnienia”. Oni mają dość
Nie ma to jak zrobić kopiuj wklej i jest temat 🤣🤣
🤣
08:21, 2025-07-08
„Ptaszyska dostały rozwolnienia”. Oni mają dość
A ja mom gołymbie i specjolnie je puszczom by somsiadom *%#)!& na te ich nowe samochudy. Jak siedzom sobie w sobote i odpoczywają po pracy to też im puszczom, żeby ja łep im sroły. Nie bedą się panoszyć te nowobogackie biznesmeny
Andzej z Michelina
07:55, 2025-07-08
„Ptaszyska dostały rozwolnienia”. Oni mają dość
Czym się różni kaczka od teściowe?Kaczka moze z.a.s.rna.ć Ci całe podwórko,a teściowa całe życie.
Stahu
07:53, 2025-07-08