Zamknij

Psu śmierdzi z pyska - co robić?

09:45, 18.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:46, 18.01.2021

Jesteś szczęśliwym posiadaczem pupila? Zauważyłeś jednak, że Twojemu psu śmierdzi z pyska i zastanawiasz się, co może być tego przyczyną oraz jak temu zapobiec? Poznaj najczęstsze powody takiej sytuacji oraz skuteczne sposoby, jak sobie z tym radzić.

Jeżeli jesteś właścicielem psa, z pewnością starasz się otoczyć go jak najlepszą opieką, co obejmuje zapewnianie mu wartościowego pokarmu oraz odpowiednią pielęgnację. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy psu śmierdzi z pyska? Stan taki potrafi przyczyniać się do dyskomfortu domowników – szczególnie jeżeli pupil śpi z Tobą w łóżku i chętnie przesiaduje na ulubionej sofie. Co więcej, może wzbudzać poczucie niepokoju oraz pytania, czy zwierzęciu nie dzieje się nic złego i nie potrzebuje pomocy weterynarza. O czym więc może świadczyć nieprzyjemny oddech czworonoga?

Kamień nazębny i problemy z dziąsłami

Niektóre rasy szczególnie narażone są na problemy z zębami oraz dziąsłami –  może to dotyczyć nawet połowy czworonogów. Brak odpowiedniej higieny, a szczególnie oczyszczania zębów sprawia, że osadzają się na nich resztki pokarmu, przyczyniające się do rozwoju bakterii w pysku. Z czasem doprowadzają nawet do powstania kamienia nazębnego, który widoczny jest jako brązowy lub żółty osad.

Ignorowanie takiego stanu powoduje stany zapalne oraz problemy z dziąsłami, a w rezultacie przykry zapach. Jeżeli zauważyłeś, że twojemu psu śmierdzi z pyska, na początku warto sprawdzić jego stan uzębienia - dodaje Mariusz Michalski z serwisu zwierzaki.pl.

Jak temu zapobiegać?

Jeżeli problemem nieświeżego oddechu twojego pupila są choroby zębów, warto zastosować preparaty do higieny jamy ustnej – w tym specjalne pasty i szczoteczki do mycia zębów. Może okazać się, że niezbędne będzie codzienne ich szczotkowanie. Higienę ułatwiają również przekąski dentystyczne, które oczyszczają zęby z kamienia w sposób biologiczny i mechaniczny – warto je stosować również profilaktycznie. Jeżeli stan pupila jest dosyć zaawansowany, może okazać się, że jedynym sposobem na pozbycie się problemu jest zabieg usuwania osadu, który przeprowadzi weterynarz w gabinecie.

Błędy dietetyczne i zaburzenia trawienia

Nieprzyjemny zapach z pyska pupila to bardzo często sygnał błędów dietetycznych lub zaburzeń trawienia. Czworonogów również może dotykać refluks żołądkowo-przełykowy lub zapalnie błony żołądkowej. W takiej sytuacji nieświeżemu zapachowi towarzyszą również inne objawy, takie jak utrata apetytu, wymioty czy problemy z połykaniem.

Zobacz także: https://zwierzaki.pl/rasy-psow

Natomiast do najczęstszych błędów dietetycznych popełnianych przez właścicieli psów należą: dokarmianie czworonoga resztkami ze stołu, kupowanie niedopasowanych karm oraz zapominanie o suplementacji niektórych, wyjątkowo ważnych dla zwierząt składników. Czworonóg może zmagać się z dosyć popularnym zaburzeniem, które nazywa się koprofagia, w skutek którego zjada odchody innych zwierząt, co skutkuje bardzo nieprzyjemnym zapachem z jego pyska.

Co możesz zrobić?

Jeżeli podejrzewasz, że problem nieświeżego oddechu może wynikać z zaburzeń trawienia, na początku warto zmienić dietę psa. Do jego jadłospisu warto wprowadzić przysmaki urozmaicające posiłki oraz karmy z ziołami, które szybko i skutecznie potrafią rozwiązać problem. W przypadku dodatkowych, niepokojących objawów, niezbędna będzie wizyta u dobrego weterynarza, który wykona badania, aby upewnić się, czy pupilowi nie towarzyszą choroby układu pokarmowego. Natomiast koprofagia najczęściej wynika z niedoborów pokarmowych – między innymi błonnika, witamin z gruby B lub białka. Problem ten można rozwiązać podając odpowiednie suplementy diety.

Choroby metaboliczne

Nieprzyjemna woń z pyska pupila może też być przyczyną zaburzeń metabolicznych, które odpowiedzialne są za powstawanie w jego organizmie toksycznych związków. Chorobami takimi może być cukrzyca, mocznica lub niewydolność nerek. Niekiedy zwykła infekcja górnych dróg oddechowych, której towarzyszy kaszel, katar oraz gorączka przyczynia się do namnażania się bakterii w jamie ustnej, oraz przykrego zapachu.

Co możesz zrobić?

Leczenie tego rodzaju zaburzeń wymaga działań farmakologicznych, dlatego, jeżeli psu śmierdzi z pyska, z do tego jest osowiały, stracił apetyt, ma gorączkę lub inne niepokojące objawy nie warto czekać. Najlepiej natychmiast udać się do gabinetu weterynaryjnego w celu postawienia prawidłowej diagnozy i dobrania sposobu leczenia. Szybkie działanie w takiej sytuacji zmniejsza ryzyko pojawienia się groźnych powikłań.

Nieświeży oddech u pupila nigdy nie powinien być ignorowany. Jeżeli twojemu psu śmierdzi z pyska zasięgnij pomocy weterynarza, który pomoże Ci ustalić, czy jego przyczyną są choroby zębów, błędy w sposobie żywienia czy też poważniejsze choroby metaboliczne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%