Zamknij

Jak otworzyć i urządzić pralnię?

11:41, 19.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:41, 19.01.2021

Grono zadowolonych klientów profesjonalnych pralni z roku na rok się powiększa. Rosnący popyt na tego rodzaju usługi skłania coraz więcej osób do myśli o założeniu własnego biznesu w tej branży. Rynek usług pralniczych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Wiele wskazuje na to, że być może właśnie teraz jest najlepszy moment by odważyć się na taką inwestycję.

Skąd tak duża popularność pralni?

Pralki automatyczne stanowią dziś standardowe wyposażenie większości gospodarstw domowych. Mimo tego coraz więcej osób korzysta z usług firm zewnętrznych. Zanoszenie brudnych ubrań do profesjonalnych pralni to bardzo wygodne rozwiązanie. Zamiast zajmować się praniem, suszeniem, prasowaniem i składaniem ubrań w domu możemy powierzyć te czynności w ręce fachowców. Oddając odzież do pralni zyskujemy sporo wolnego czasu, a przy okazji nie musimy się martwić, że przez nasze błędy i niedopatrzenia nasze ulubione elementy garderoby zbiegną się, skurczą lub stracą fason po praniu w zwykłej pralce. Obsługa pralni zajmie się naszymi rzeczami od A do Z: posegreguje je według kolorów i materiałów, dobierze odpowiednie detergenty i prawidłowo ustawi parametry prania. Współczesne pralnie są wyposażone w najwyższej klasy sprzęt. Innowacyjne rozwiązania w zakresie technologii pralniczych nikogo już nie dziwią. Z usług specjalistycznych pralni korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i instytucjonalni: sieci hoteli, restauracje, szpitale, szkoły, zakłady produkcyjne.

Jak osiągnąć sukces w branży pralniczej?

O powodzeniu inwestycji we własną pralnię decyduje kilka czynników. Aby odnieść sukces w tym biznesie należy przede wszystkim skonstruować dobrą ofertę i zadbać o odpowiednie wyposażenie lokalu. Ogromne znaczenie ma tutaj także lokalizacja punktu usługowego. Przyjmuje się, że najbardziej dochodowe działalności to te, w których jeden punkt przypada na około 10-15 tysięcy mieszkańców. Najlepiej prosperują zazwyczaj zakłady położone w centrach handlowych, na nowych osiedlach, w dzielnicach biznesowych oraz w pobliżu hoteli i restauracji. Dobra lokalizacja to jednak nie wszystko. Nawet jeżeli w danym rejonie funkcjonuje już inna prania, możemy pokonać konkurencję atrakcyjną ofertą, nieszablonowymi usługami (np. praniem poduszek, kołder, śpiworów itp.) czy chociażby interesującymi promocjami. Aby pralnia generowała stałe, długofalowo rosnące dochody należy świadczyć usługi na najwyższym, w pełni profesjonalnym poziomie. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego wyposażenia. W dalszej części artykułu podpowiadamy, jak urządzić pralnię by była maksymalnie funkcjonalna.

Maszyny do profesjonalnej pralni

Na wyposażenie pralni składa się cały szereg zaawansowanych technologicznie urządzeń. Dobór maszyn do pralni zależy przede wszystkim od jej rodzaju. W przypadku punktu oferującego pranie na mokro, czyli z użyciem wody i detergentów, podstawowym sprzętem jest pralnica przemysłowa lub nieco nowocześniejsza od niej pralnico-wirówka, łącząca w sobie trzy funkcje: pranie, płukanie i wirowanie. Największą, a zarazem najbardziej skomplikowaną maszyną do pralni wodnej jest tunel pralniczy. To specjalna, wielofunkcyjna pralnica o konstrukcji modułowej, obsługująca wszystkie funkcje procesu prania na mokro (łącznie z suszeniem). Alternatywą dla prania wodnego jest pranie chemiczne. Czyszczenie chemiczne odbywa się z zastosowaniem hermetycznie zamkniętych urządzeń nazywanych agregatami chemicznymi. Zamiast wody stosuje się tu specjalne rozpuszczalniki. Rozpuszczają one cały brud bez użycia kropli wody. Proces czyszczenia z użyciem rozpuszczalnika cechuje ogromna skuteczność – podczas prania znikają wszelkie plamy, a prawie każdy materiał jest doskonale zabezpieczony. Obowiązkowymi elementami wyposażenia pralni są ponadto suszarki, prasownice, różnego rodzaju magle (najbardziej popularny to magiel elektryczny) oraz specjalistyczne urządzenia do wykańczania, składania i pakowania wypranych tekstyliów.

Jak dobrać wyposażenie do pralni?

Dobierając wyposażenie do pralni należy uwzględnić specyfikę konkretnego punktu usługowego: jego wielkość, zakres oferowanych usług, a także typ klienta. Bardzo ważne są oczywiście parametry samych urządzeń (np. wielkość bębna i maksymalna liczba załadunku pralnicy przemysłowej). Zakup wszystkich niezbędnych maszyn do pralni to niemały wydatek, dlatego aby nieco obniżyć koszty początkowe przedsięwzięcia można postawić na sprzęt używany. Inwestycja w używane maszyny do pralni to doskonałe rozwiązanie dla osób, dla których kupno nowego sprzętu przekracza ich możliwości budżetowe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%