Zamknij
REKLAMA

Beautiful Company Wrocław - Skąd lider czerpie siłę?

11:43, 10.02.2021 | materiały partnera

Wszyscy patrzymy na ręce naszych szefów. Na pracę jednych patrzymy z podziwem, innym zdarza nam się coś zarzucić. Jednak wszyscy zgodzimy się, że przywództwo nad zespołem nie jest łatwe. Efektywna praca z różnorodnymi emocjami jakie tworzą się między jego członkami to spore wyzwanie. Skąd lider czerpie swoją siłę, prowadząc firmowy zespół na wyżyny?

Część osób ma pewne wrodzone cechy, które ułatwiają im sprawne zarządzanie zasobami ludzkimi. – Zauważa Beautiful Company sp. z o.o. Jednak wszyscy liderzy zespołów będą musieli na przestrzeni lat rozwijać swoje indywidualne predyspozycje. Świadomość takiego stanu rzeczy zaprowadzi ich o wiele dalej niż jej brak.

Wywieranie wpływu na pracowników to jedno z podstawowych zadań dla przywódcy zespołu. Choć wyrażenie wygląda prosto, to na jego budowanie wpływa wiele czynników, które będą zależne od kompetencji lidera. Do wymienionych wyżej umiejętności zaliczają się: budowanie motywacji wewnętrznej i zewnętrznej pracowników, skuteczne udzielanie im informacji zwrotnych, efektywne budowanie własnego autorytetu.

Swój autorytet lider może oprzeć na różnorodnych fundamentach. Ich wybór zależy od jego własnych predyspozycji, ale i osobowości swoich podwładnych, a także stylu prowadzenia danego przedsiębiorstwa. Decyzja ta powinna być podejmowana tylko w oparciu o naprawdę rzetelną analizę wymienionych czynników.

Władza lidera może opierać się na nagradzaniu lub karaniu pracowników. To dwa najbardziej popularne typy. Obieramy w ten sposób różnorodne strategie. Według pierwszej pracownicy chętniej pracują, ponieważ otrzymują od szefa pewne przywileje. Druga to z kolei zachęta oparta na obawie, np. przed utratą wymarzonego awansu.

Dość oczywistym przykładem będzie tu również typ władzy oparty na samym stanowisku, obejmowanym przez przełożonego. Z jego obowiązków oraz pozycji w firmie wynika, że ma być przywódcą pozostałych, delegując im poszczególne zadania oraz podsumowując wyniki kwartalne.

Beautiful Company: opinie

Kolejnym sposobem jest oparcie swojego autorytetu o specjalistyczną wiedzę lub umiejętności. Taki szef posiada więc największe kompetencje w zespole, ponieważ zna całą specyfikę pracy oraz wiedzę z danej dziedziny. Jego pozycja budowana jest również często na wieloletnim doświadczeniu. Taki lider zna odpowiedź praktycznie na każde pytanie, które może zadać mu podległy pracownik.

Ostatnia opcją dla lidera jest budowanie swojego autorytetu na ciepłych i serdecznych relacjach z członkami swojego zespołu. Taki szef wyciąga często do nich pomocną dłoń, służy swoją radą, ale i uspokoi różne konflikty między współpracownikami. Członkowie zespołu starają się wykonywać swoje obowiązki na podstawie dobrych relacji, które łączą ich z liderem.

Jak widać: lider może przyjąć bardzo różne strategie kierowania zespołem. Mądry wybór jest tu kluczowy. Bardzo uważnie musi prześledzić swoją ścieżkę kariery w firmie, relacje, jakie łączą go z zespołem oraz w jaki sposób team był motywowany przez kierownictwo dotychczas. Styl przywództwa powinien także dopasować do swojego usposobienia, by był w nim jak najbardziej naturalny.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%