Zamknij
REKLAMA

Estetyka a funkcjonalność mat do jogi

00:00, 31.03.2021 | materiały patnera

Wybór maty do jogi jest zwykle podyktowany dwoma czynnikami, estetyką oraz funkcjonalnością. Zwracanie uwagi na walor wizualny jest oczywiście normalny. Z natury ludzie lubią inwestować w rzeczy, które cieszą oko i w jakimś stopniu zaspokajają potrzebę wrażeń wzrokowych. Wybieranie produktów funkcjonalnych jest również rozsądnym tropem, choć często mija się po drodze z efektem estetycznym. W wyborze odpowiedniej maty te dwa wskaźniki nie zawsze idą w parze.

Efekt wizualny mat

Jogowe marki  w swojej ofercie mają szereg przepięknych mat, w różnych kolorach i  wzorach. Naprawdę jest w czym wybierać. Przeglądając sklepy internetowe trudno jest podjąć ostateczny wybór. Trzeba jednak mieć na uwadze, że efekt estetyczny w przypadku wielu materiałów nie utrzymuje się zbyt długo i nawet po kilku tygodniach praktyki powierzchnia maty może nosić ślady użytkowania. 

Przed podjęciem ostatecznego wyboru trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla Ciebie priorytetem: funkcjonalność czy estetyka.

Funkcjonalność

Pisząc o funkcjonalności maty do jogi mamy przede wszystkim na myśli takie parametry jak:

-przyczepność

-antypoślizgowość

-odpowiednie wymiary

Obecnie na rynku wyróżnia się szczególnie jeden typ materiału, który spełnia wszystkie warunki bezpiecznej praktyki. Połączenie naturalnego kauczuku z poliuretanem wybrało już wiele marek i z powodzeniem sprzedają je praktykom, którzy cenią ten produkt szczególnie za doskonałą przyczepność. 

Wybierając świadomie ten model skupiasz się bardziej na efekcie funkcjonalnym. Nie znaczy to jednak, że maty z PU nie wyglądają dobrze. Wręcz przeciwnie. Dostępne w wielu kolorach z różnymi nadrukowanymi laserowo grafikami są naprawdę atrakcyjne. Niestety początkowy wygląd gładkiej i lśniącej struktury zmienia się pod wpływem wilgoci i na powierzchni powstają odbarwienia. Nie mają one jednak żadnego przełożenia na dobrą funkcjonalność, która w dalszym ciągu będzie zapewniać odpowiednią przyczepność.

Design i funkcjonalność w jednym?

Mata do jogi z powierzchnią powleczoną mikrofibrą jest i ładna i funkcjonalna. W tym wariancie powierzchnia nie wyciera się i może cieszyć oko przez długi okres czasu. Jest też funkcjonalna pod względem przyczepności, ale dopiero wtedy, kiedy będzie miała kontakt z wilgocią. Można matę spryskać przed praktyką lub zwilżyć dłonie.

Praktyka jogi to niezwykłe ciężka praca. Do efektywnej praktyki potrzebna jest porządna mata, gwarantująca dobrą jakość. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia estetyki, bez której wielu joginów nie potrafi się obejść. Wielu uważa, że ładna mata pomaga lepiej się skupić. Przyjemne wrażenia wzrokowe często pomagają, dlatego, jeśli ma się takie wymagania warto zainwestować w matę z mikrofibrą.

Ci dla których kwestia estetyki jest drugorzędna, a przetarcia na macie nie przeszkadzają powinni postawić na matę z PU.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%