Zamknij

Jak prać firanki w pralce?

00:00, 04.06.2021 artykuł sponsorowany

Niektóre modele pralek mają specjalny program, w którym bezpiecznie upierzemy firanki. Równie dobrze sprawdzi się korzystanie z programu do prania ręcznego w pralce. W tym przypadku, obroty pralki będą wolniejsze, a materiał będzie miał czas, by przejść dodatkowy proces namaczania i nie będzie pognieciony.

Pranie firanek w pralce zaczynamy od namaczania

Przed praniem warto namoczyć firanki na co najmniej godzinę w ciepłej wodzie. Temperatura wody nie powinna przekraczać 40 stopni. W zależności od stopnia zabrudzenia można wymienić wodę do namaczania. Firanki gotowe łapią sporo kurzu, dlatego w pierwszej fazie namaczania pojawi się osad z kurzu, a dopiero późnej brud, który wsiąkł we włókna tkaniny. Do namaczania można użyć tego same środka co do prania, lub namaczać w samej ciepłej wodzie. Jeśli zabrudzenie jest naprawdę silne i jest to na przykład dym papierosowy lub tłuszcz z kuchni, kilkukrotnie trzeba wymienić wodę podczas namaczania i użyć detergentu. Wtedy pranie w pralce będzie bardziej skuteczne i osiągniemy śnieżnobiały kolor.

Jakich środków do prania firanki użyć?

Piorąc firanki w pralce, nie możemy użyć tego samego płynu/proszku lub kapsułek, których używamy do prania ubrań. Firanki ze względu na strukturę tkaniny powodują wyjątkowo silne pienienie się zwykłego proszku lub płynu do prania. Skutkuje to bardzo obfitą pianą, wydobywającą się z każdej szczeliny pralki. Można wybrać detergent z wybielaczem, jeśli firanki są białe bez kolorowych wzorów i dodatków. Jeśli dekoracje są kolorowe, najlepiej zrezygnować z wybielacza i zastąpić go delikatniejszy środkiem. Zawsze wybieramy taki preparat, który ma opakowaniu wyraźną informację „do firanek”.

Jak prasować firanki po praniu w pralce?

W przypadku niektórych tkanin, dzięki odpowiedniemu trybowi prania i suszenia możemy uniknąć uciążliwego prasowania. Firanki gotowe prasuje się dość trudno, ze względu na niską tolerancję materiału na temperaturę żelazka i oczywiście duże rozmiary. Złożone firanki podczas mają nieestetyczne zaprasowania, niezłożone łatwo zabrudzić. Lepiej więc zadbać o to, aby nie pogniotły się podczas prania i suszenia. Rozwiązaniem jest prasowalnica mobilna – idealnie nadaje się do wygładzenia firanki gotowej.

Firanki, które mają dodatkowe elementy

Ekrany, panele, rolety rzymskie posiadające usztywnienia w postaci prętów, czy profili umieszczonych w tunelikach materiału, muszą zostać usunięte. Może dojść do zniszczenia tkaniny i połamania prętów, a nawet do uszkodzenia pralki.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%