Zamknij
REKLAMA

Ploter - co warto o nim wiedzieć przed zakupem?

09:15, 07.10.2021 | materiały partnera

Ploter jest komputerowym urządzeniem peryferyjnym, służącym do pracy z dużymi, płaskimi powierzchniami. Może nanosić obrazy, wycinać wzory i grawerować. 

Jakie typy ploterów wyróżniamy?

Plotery dzieli się ze względu na sposób działania i zastosowanie.  

Plotery nanoszące obraz - sposób ich działania jest podobny do drukarek. Można w nich zastosować większy rozmiar papieru lub papier w rolkach. Często nazywa się je drukarkami wieloformatowymi. Ze względu na sposób prowadzenia papieru wyróżnia się: 

  •  plotery płaskie (drukują na płaskim podkładzie) 
  •  plotery bębnowe - drukowanie odbywa się przy przesuwaniu papieru za pomocą  bębna lub rolek. Głowica drukująca przesuwa się prostopadle względem  przesuwania papieru.  

Do najpopularniejszych rodzajów ploterów należą: plotery atramentowe i laserowe. 

  • Plotery atramentowe wykonują wydruk z wykorzystaniem grafiki rastrowej i wektorowej. Powierzchnia nadruku jest płaska, więc często używa się go przy tworzeniu map, zestawień i rysunków technicznych.  
  • Głowica ploterów laserowych wyposażona jest w laser ułatwiający wykonywanie grafik. 

W których branżach wykorzystywany jest ploter?

Plotery wykorzystywane są w dziedzinach, gdzie wymaga się przygotowania wieloformatowych grafik, map, rysunków i wizualizacji.  

Ploterów używają przede wszystkim:  

  • Poligrafowie 
  • Fotografowie 
  • Architekci 
  • Graficy komputerowi 
  • Geodeci i kartografowie 

Urządzenia znalazły zastosowanie m.in.: w agencjach reklamowych (do produkcji banerów, plakatów, naklejek), w pracowniach fotograficznych (do wydruku zdjęć), w szkołach (do produkcji plakatów) i firmach kartograficznych (do wydruku map). 

Gdzie możemy zakupić tani ploter wysokiej jakości?

Prowadząc firmę zajmującą się wydrukiem wielkoformatowym, warto postawić na sprzęt najwyższej jakości. Urządzenia sprawdzonych producentów dostępne np. na: https://www.supportart.pl/47-plotery, są gwarantem wysokiej klasy druków. Wyszukując hasło "ploter cena" zauważymy, że koszt nie jest jedynym wyznacznikiem jakości sprzętu, warto wziąć ją pod uwagę, choć tani ploter, również może tworzyć wspaniałe wizualizacje. Produkty firm zajmujących się wydrukami są ich wizytówką, dlatego należy sprawdzić dane techniczne i opinie nabywców o maszynach. W razie wątpliwości zawsze można skorzystać z porady doświadczonego konsultanta.  

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%