Zamknij

Kiedy usunąć ósemki?

00:00, 26.11.2021 artykuł sponsorowany
Skomentuj

O ósemkach zwykle dowiadujemy się poprzez zdjęcie rentgenowskie. Dziwny ból w okolicach zębów trzonowych prowadzi nas do stomatologa, ten po szybkim oglądzie kieruje nas na prześwietlenie, a na nim tajemnica wychodzi na jaw. Rozwijające się zęby mądrości, bo tak zwyczajowo nazywamy ósemki, mogą jednak zdziałać więcej złego niż dobrego, to też często decydujemy się usunąć je zanim zaczną się wybijać. Kiedy lepiej usunąć ósemkę?

Geneza „zęba mądrości”

Zacznijmy do kilku słów na temat samej ósemki. Potocznie nazywa się ją zębem mądrości, choć jego wykrycie raczej inteligencji nam nie poprawia. Na przekór nazwie, ósemka jest raczej informacją o genetycznych zaszłościach. Pamiętać musimy, że naturalną koleją rzeczy jest zatracanie się zębów u człowieka w procesie ewolucji. Wraz ze zmniejszającą się liczbą zębów zmniejsza się także nasza szczęka, co nie jest bez znaczenia. Ósemki nie rozwijają się u każdego człowieka, prawdopodobnie za kilkaset lat odsetek ludzi, którzy będą posiadać zalążki ósemek będzie znikomy.

Nie ma miejsca na ósemki

Czy zatem warto usuwać ósemki? Czy mniej znaczy więcej, a może jednak więcej to zawsze więcej? Kiedy usuwać zęby mądrości? Po pierwsze, w sytuacji, gdy nasza szczęka lub żuchwa nie przewidziała na nie miejsca. Jeśli posiadamy wszystkie zęby w łuku, są one względnie zbite, a do tego zdrowe, to ósemka może przysporzyć nam jedynie kłopotu. Wyrzynając się przesunie obecne zęby, co może

Naciska na korzeń lub nerw

Drugą stosunkowo często sytuacją jest niepoprawny rozwój ósemki już w kości. Mówiąc wprost, rośnie ona krzywo, napiera na sąsiadujące zęby powodując nacisk na korzeń lub nerw, a często i jedno i drugie. W takie sytuacji mamy do wyboru, usunąć problematyczną ósemkę lub usunąć siódemkę mając nadzieję, że dzięki temu zrobimy miejsce na piękny i zdrowy ząb nr 8. Choć oczywiście istnieją sytuacje, w których drugi z omawianych scenariuszy sprawdzi się lepiej (siódemka będzie w złym stanie i lepiej zastąpić ją nowym zębem), to nierzadko decyzja zapada na niekorzyść ósemki i trudno się chyba dziwić. 

Zagraża szczęce

Na koniec ósemka może także rosnąć w kierunku powodującym zagrożenie dla żuchwy lub szczęki. Wywierając nacisk na mięśnie i nerwy odpowiadające za poprawne funkcjonowanie naszego narządu. Takim stanom zwykle towarzyszy istotny ból. Dlatego też, nie powinniśmy marginalizować nawet małego bólu pojawiającego się w rejonie żuchwy. Nie musi, ale może to być oznaka rosnącej ósemki, a ten problem lepiej rozwiązać jak najszybciej.

Ósemka jako tzw. zapas

Wielu z nas myśli, że ósemka może być zapasem w razie potrzeby i póki nie powoduje dolegliwości bólowych lepiej pozostawić ją w spokoju. Jak widać na powyższych przykładach strategia ta może okazać się błędem. Pamiętajmy, że nawet w przypadku, gdy dojdzie do utraty zębów, a my nie będziemy mieć w zapasie ósemki, to pozostaje nam skuteczne leczenie stomatologiczne. Implanty zębów są dziś niezwykle efektywną metodą leczenia braków w uzębieniu, a przy tym odznaczają się dużą trwałością, którą na pewno docenią wszyscy sceptycy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%