Zamknij

Konserwacja podwozia - czy warto wykonywać i dlaczego?

08:30, 30.11.2021 artykuł sponsorowany

Podwozie samochodu to jeden najbardziej podatnych na korozję obszarów auta, ponieważ jest ono bez przerwy narażone na działanie czynników atmosferycznych oraz wilgoci. Niezabezpieczony spód auta znacznie przyśpiesza rozwój ognisk rdzy, których usunięcie jest dosyć czasochłonnym oraz kosztownym proces. Warto w tej kwestii zaufać specjalistom i zlecić zabezpieczenie podwozia przy pomocy odpowiednich środków chemicznych. Jest to szczególnie istotne w przypadku nowych samochodów, ponieważ spowalnia to znacznie proces spadku wartości auta.

Samodzielna konserwacja podwozia – czy to możliwe?

Do prawidłowego zabezpieczenia podwozia potrzebny jest podnośnik hydrauliczny albo kanał diagnostyczny. Przed przystąpieniem do nakładania jakichkolwiek środków całe podwozie powinno zostać dokładnie oczyszczone z brudu, kurzu, błota i rdzy. Nałożenie preparatów chemicznych na brudne i nieoczyszczone z korozji podwozie nie ma większego sensu, ponieważ nie będą one prawidłowo działać. Jeżeli w trakcie jazdy wyczuwalny jest zapach spalenizny, najprawdopodobniej oznacza to, że konserwacja została przeprowadzona niechlujnie. Dzieje się tak zazwyczaj kiedy nieodpowiednie środki chemiczne naniesione zostaną na elementy układu wydechowego, który po prostu nagrzewa się w trakcie jazdy.

Samodzielna konserwacja nadwozia jest znacznie łatwiejszym zadaniem, ponieważ polerowanie karoserii i sprzątanie wnętrza pojazdu nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Zarówno w przypadku konserwacji podwozia jak i nadwozia lepiej zdać się na profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz potrafią poradzić sobie z nawet w trudniejszych przypadkach.

Dlaczego warto wykonać konserwacje podwozia?

Prawidłowe zabezpieczenie podwozia wydłuża żywotność większości elementów, które składają się na układ napędowy. Przede wszystkim znacznie zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia awarii spowodowanej pęknięciem skorodowanej części. Ma to duży wpływ na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Zabezpieczenie podwozia jest także świetnym pomysłem w przypadku chęci odsprzedaży samochodu, ponieważ zabiegi tego rodzaju podobnie jak konserwacja nadwozia, są doskonałym argumentem w trakcie negocjacji. Zadbane auta, które nie wymagają natychmiastowego wkładu finansowego ze strony nowego właściciela, jest znacznie łatwiej sprzedać za wyższą cenę.

Jak zabezpieczany jest zazwyczaj układ napędowy?

Do konserwacji podwozia wykorzystuje się różnego rodzaju środki i preparaty chemiczne, które po nałożeniu i wyschnięciu tworzą warstwę ochroną. Często strukturą przypominają one wosk lub żywicę, zaś nakładane powinny być przy pomocy ciśnieniowego pistoletu natryskowego. Można to oczywiście zrobić pędzlem, ale wymaga to znacznie więcej czasu.

Wspomniana warstwa ochronna zabezpiecza części przed negatywnym wpływem wilgoci oraz drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. W zależności od indywidualnych potrzeb zdecydować się można na zabiegi takie jak biteksowanie albo impregnowanie, ponieważ w obu przypadkach pozwala to na zredukowanie ryzyka pojawienia się korozji i ognisk rdzy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%