Zamknij

Szykuje się prawdziwa rewolucja. Takiego pisma ze skarbówki się nie spodziewasz

16:35, 27.02.2021 Źródło: Money.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracycjne. Fot.pixabay.com Zdjęcie ilustracycjne. Fot.pixabay.com

Skomplikowany urzędniczy żargon ma zmienić się w prosty do zrozumienia język. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa dołączyły do "Deklaracji prostego języka". To zobowiązanie, które pozwoli na tworzenie pism czytelnych dla każdego obywatela. 

Większość Polaków choć raz w życiu spotkała się z pismem urzędniczym. Pisma, jakie trafiają do petentów czy podatników są zbudowane na prawniczym żargonie, a ten nie jest łatwy do zrozumienia. 

Teraz urzędnicza nowomowa ma zostać zamieniona na prosty język, w taki sposób by otrzymane pismo było całkowicie zrozumiałe. 

Już niedługo pisma z Urzędu Skarbowego takie będą. Gwarancje takie daje Deklaracji prostego języka, którą podjęły wspólnie ministerstwo finansów i KAS.

Czym jest ta deklaracja?

Instytucje, które ją podpisują deklarują się do propagowania idei prostego języka. Ma to wpłynąć na prostotę pism, dokumentów, obwieszczeń i komunikatów, które wydawane są przez instytucję. 

Dzięki temu do petenta trafić ma dokument napisany "ludzkim językiem". 

Nowy program, a w zasadzie jego efekty, mają być widoczne m.in. w formularzach w e-Urzędzie Skarbowym oraz w usłudze Twój e-PIT.

Deklarację na rzecz upraszczania języka ze strony resortu finansów podpisały szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska oraz dyrektor generalna MF Renata Oszast. W spotkaniu uczestniczyli też minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński i dyrektor generalny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Marek Redźko.

- Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej budują administrację przyjazną obywatelom. Prosty język to jej podstawa - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.

Deklaracja na rzecz upraszczania języka to inicjatywa, którą od 2018 roku prowadzi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Deklarację podpisało już 35 instytucji.

(Źródło: Money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

KtośKtoś

4 2

To nie powinna być deklaracja czyli dobrowolność, tylko nakaz dla urzędów.
Poza tym nie tylko pisma urzędowe ale również wszelkiego rodzaju przepisy prawne powinny być tak pisane żeby przeciętny człowiek, bez wykształcenia prawniczego, mógł bez problemu zrozumieć to co czyta. 19:34, 28.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

lollol

1 0

To nie jest żargon urzędniczy , tylko bełkot urzędniczy. 10:30, 01.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%